V Redute sa predstavia prví hráči Slovenskej filharmónie a klavirista Ladislav Fančovič

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Tretí koncert cyklu Koncerty s publikom sa uskutoční v bratislavskej Redute v utorok 23. júna o 19.00 h. V Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie sa predstavia piati prví hráči orchestra Slovenská filharmónia, ktorí sa aktívne venujú aj komornej hudbe. Program utorkového koncertu uvedú členovia orchestra v spolupráci s popredným a všestranným slovenským klaviristom Ladislavom Fančovičom.

(reklamný článok, SF)

V Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie privítajú na utorkovom koncerte trvajúcom cca hodinu povolený obmedzený počet návštevníkov v rúškach, za dodržania všetkých hygienických opatrení.

,,Koncerty s publikom sme venovali a vstupenky sme prednostne ponúkli pracovníkom zdravotníckych zariadení v prvej línii, ktorí počas predchádzajúcich mesiacov bojovali proti pandémii koronavírusu a boli tu nepretržite pre nás všetkých. Vstupenky na tretí koncert venujeme bezplatne aj našim stálym návštevníkom, abonentom a priaznivcom Slovenskej filharmónie. Vybrať si ich môžu v Pokladnici Slovenskej filharmónie, v utorok, stredu alebo vo štvrtok od 13.00 – 17.00 h a hodinu pred koncertom. Koncert je možné sledovať v priamom prenose na stránke stream.filharmonia.sk aj na našom Facebooku.“ uviedla Marina Tolstova, tlačová tajomníčka Slovenskej filharmónie.

Boris Bohó, Jozef Horváth, Matúš Veľas, Ladislav Fančovič, Peter Kajan, Jozef Eliáš, foto: Alexander Trizuljak

V prvej polovici koncertu sa predstavia členovia sláčikovej skupiny orchestra Slovenská filharmónia – Jozef Horváth (koncertný majster SF) a Boris Bohó (koncertný majster skupiny violončiel SF). Spolu s klaviristom Ladislavom Fančovičom uvedú diela Franza Schuberta, Clauda Debussyho a Dmitrija Šostakoviča.

Franz Schubert skomponoval v rokoch 1815 – 1816 neuveriteľné množstvo hudby – 250 piesní a 132 ďalších diel. Jeho Koncertná skladba pre husle a klavír D dur, D. 345, ktorá zaznie na úvod programu patrí medzi ne. Nasledovať bude Sonáta pre violončelo a klavír d mol Clauda Debussyho z roku 1915, ktorá sa hneď po premiére stala jednou z najobľúbenejších violončelových sonát s prvkami džezu a bluesu. Jozef Horváth, Boris Bohó a Ladislav Fančovič spoločne uvedú Trio č. 1 pre husle, violončelo a klavír c mol, op. 8 Dmitrija Šostakoviča, ktoré skladateľ skomponoval ako šestnásťročný študent.

Druhá polovica koncertu bude patriť prvým hráčom dychovej sekcie orchestra, ktorými sú Matúš Veľas (1. hobojista SF), Jozef Eliáš (1. klarinetista SF) a Peter Kajan (1. fagotista SF). Tí siahli po dielach Francisa Poulenca, Ľudovíta Rajtera a Florenta Schmitta. Trio pre klavír, hoboj a fagot dokončil francúzsky skladateľ, Francis Poulenc, člen Parížskej šestky, v roku 1926 a venoval ho španielskemu skladateľovi Manuelovi de Falla. Skladba je považovaná za prvé dôležité dielo v Poulencovej komornej tvorbe.

Nasledovať bude cyklus miniatúr Quattro invenzioni pre hoboj, klarinet a fagot od Ľudovíta Rajtera z roku 1985. Ľudovít Rajter, dirigent a skladateľ, patrí k najvýznamnejším medzinárodne uznávaným osobnostiam slovenského hudobného umenia. Dirigoval historicky prvý koncert orchestra Slovenská filharmónia, s ktorým uviedol množstvo koncertov doma i v zahraničí. Kompozíciu študoval u prominentných skladateľov, vo Viedni u Franza Schmidta a v Budapešti u Ernőa Dohnányiho. Koncert uzavrie štvorčasťové dielo francúzskeho skladateľa a klaviristu Florenta Schmitta A tour d’anches pre hoboj, klarinet, fagot a klavír, op. 97.

Boris Bohó, Ladislav Fančovič, Jozef Horváth, 2020, foto: Alexander Trizuljak

Záverečný štvrtý Koncert s publikom, Piesňový recitál svetoznámeho slovenského basistu Štefana Kocána s klavírnym sprievodom Mariana Lapšanského, sa uskutoční v utorok 30. júna 2020. Slovenská filharmónia nim uzavrie svoju 71. koncertnú sezónu. Na koncerte zaznie Schumannova Básnikova láska / Dichterliebe, op. 48 a výber Schubertových piesní.

Viac informácií na www.filharmonia.sk

Informovala: Martina Tolstova, SF
PR článok

video

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár