V Rigolettovi sa namiesto Julie Novikovej divákom Opery SND predstaví Hila Fahima

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – Vedenie Opery SND informovalo o zmene obsadenia májového predstavenia Verdiho Rigoletta. Zmena obsadenia nastala z dôvodu náhleho ochorenia ruskej sopranistky Julie Novikovej. V utorok 10. mája 2016 sa namiesto nej predstaví ako Gilda vo Verdiho opere Rigoletto izraelská sopranistka Hila Fahima. Predstavenie zaznie pod taktovkou Friedricha Haidera.

Nedávny objav Viedenskej štátnej opery v úlohe Gildy, mladá izraelská sopranistka Hila Fahima debutovala v roku 2010 v New Israeli Opera v titulnej postave opery Alica v krajine zázrakov skladateľa Davida Sebbu. Na svojom konte má víťazstvo na prestížnej európskej vokálnej súťaži Debut z roku 2010 i prvenstvo zo súťaže Stella Maris z roku 2013.

video

Mladá umelkyňa pôsobila od roku 2010 ako sólistka svetoznámej Deutsche Oper Berlin, kde vytvorila viacero veľmi úspešných kreácií, medzi inými postavu Kráľovnej noci v Mozartovej opere Čarovná flauta, Verdiho Nanettu vo Falstaffovi, Ninettu v Láske k trom pomarančom Sergeja Prokofjeva či Ruggiera v Rossiniho opere Tancredi.

Počnúc sezónou 2013/2014 je Hila Fahima sólistkou Viedenskej štátnej opery. Jej debutom na tejto renomovanej scéne bola Frasquita v Bizetovej Carmen. Po nej nasledovali ďalšie úspešné stvárnenia úloh, ako Mozartova Papagena, Verdiho Oscar, Halévyho Eudoxia, Rossiniho Clorinda a Verdiho Gilda. K jej ostatným kreáciám patrí Gluckov Amore v Orfeovi a Eurydike a Oscar vo Verdiho Maškarnom bále v New Israeli Opera, Mozartova Kráľovná noci v Opere Graz a v Deutsche Oper Berlin i Servilia v Mozartovej opere La clemenza di Tito v Štátnej opere vo Viedni. Ďalšie ponuky v aktuálnom kalendári umelkyne na túto sezónu sa spájajú s prestížnym operným domom v Essene, so svetoznámym festivalom BBC Proms, Glyndebourne Festivalom i s NDR Radiophilharmonie.

Viac informácii o jej súčasnom pôsobení sa dozviete TU…, alebo na www.hilafahima.com

G. Verdi: Rigoletto, Opera SND, 2013, Juraj Peter (Ceprano), Leo An (Rigoletto), foto: Jozef Barinka

G. Verdi: Rigoletto, Opera SND, 2013,
Juraj Peter (Ceprano), Leo An (Rigoletto),
foto: Jozef Barinka

Hila Fahima týmto záskokom zároveň debutuje na javisku Opery SND. Spolu s ňou sa v hlavných postavách predstavia Tomáš Juhás (Vojvoda), Leo An (Rigoletto), Peter Mikuláš (Sparafucile) a ďalší. Predstavenie zaznie pod taktovkou Friedricha Haidera.

Giuseppe Verdi: Rigoletto
Opera SND
repríza 10. mája 2016

Dirigent: Friedrich Haider
Réžia: Martin Schüler
Zbormajster: Pavel Procházka

osoby a obsadenie

Vojvoda: Tomáš Juhás
Rigoletto: Leo An
Gilda: Hila Fahima
Sparafucile: Peter Mikuláš
Maddalena: Terézia Kružliaková
Giovanna: Jitka Sapara-Fischerová
Monterone: Daniel Čapkovič
Marullo: Ján Ďurčo
Borsa: Ivan Ožvát
Gróf Ceprano: Juraj Peter
Grófka Ceprano: Eva Šeniglová
Sluha: Ján Keder
Páža: Katarína Polakovičová

www.snd.sk

Informovala: Izabela Pažítková

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár