V Sade Janka Kráľa znela klasická komorná hudba a bude znieť celé leto

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – V sobotu 9. júla sa v bratislavskom Sade Janka Kráľa konalo prvých šesť koncertov nového hudobného projektu festivalu Viva Musica! s názvom ,,Hudba v sade (všade)“. Cieľom tohto letného koncertného open air cyklu je vytvoriť pre obyvateľov a návštevníkov Bratislavy miesto, kde sa pod holým nebom, v krásnej prírode a bez nutnosti platiť vstupné, môžu pravidelne každú sobotu počas leta stretávať s klasickou hudbou. Projekt je súčasťou Kultúrneho leta a hradných slávností 2016.

Najstarším verejným parkom v strednej Európe sa v sobotu 9. júla niesla klasická hudba. Na šiestich „prírodných pódiách“, rozmiestnených po Sade Janka kráľa sa od 17. do 19. hodiny predstavilo šesť hudobných projektov v podaní slovenských inštrumentálnych komorných zoskupení:

SINFONIETTA BRATISLAVA – mladé komorné zoskupenie, ktorého členmi sú mladí slovenskí koncertní umelci, absolventi umeleckých vysokých škôl na Slovensku a v zahraničí.

DUA VENTE – hudobné zoskupenie interpretujúce rôzne hudobné žánre v zložení akordeón, bassakordeón, klavír, priečna/zobcová flauta, bicie/perkusie, gitara.

GUITAR DUO JÓKAIOVÁ HNAT – gitarové duo, ktoré interpretuje originálne skladby pre gitarové duá, ale aj rôzne transkripcie. Ich repertoár zahŕňa hudbu od baroka až po súčasnosť. Výnimkou pre nich nie je ani slovenská hudba.

UNA ANIMA – dychové kvinteto, ktoré nadväzuje na dlhoročnú tradíciu profesionálnych komorných telies, ktoré sa formujú z hráčov Slovenskej filharmónie.

SPECTRUM QUARTETT – širokospektrálne sláčikové kvarteto, venujúce sa klasickej a súčasnej vážnej hudbe, čerpajúc energiu z improvizácie a ľudovej hudby.

TRIO FLAUTISSIMO – repertoárové zameranie súboru je od renesancie po hudbu 20. storočia s dôrazom na diela klasicizmu a romantizmu.

Hudba v sade (všade), foto: Barbora Drahovská

Hudba v sade (všade),
foto: Barbora Drahovská

Hudba v sade (všade), foto: Barbora Drahovská

Hudba v sade (všade),
foto: Barbora Drahovská

Návštevníci parku si tak v obklopení prírody a nádherných starých stromov mohli hudbu vychutnávať popri prechádzke parkom, na dekách, ktoré boli voľne k dispozícii pri každom stanovišti alebo na drevených stoličkách určených najmä pre starších ľudí.

Základný koncept projektu predstavuje sériu pravidelných hudobných podujatí v mesiacoch júl a august v podaní výlučne slovenských interpretov (etablovaných sólistov, profesionálnych komorných zoskupení, ale aj začínajúcich umelcov a talentovaných študentov škôl s hudobným zameraním), pričom v rámci koncertov bude priestor venovaný aj prezentácii tvorby súčasných slovenských skladateľov.

Hudba v meste, Viva Musica

Miestom realizácie koncertov je netradičné prostredie na prezentovanie klasickej hudby – mestský park. Petržalský Sad Janka Kráľa ako najstarší verejný park v strednej Európe patrí k obľúbeným miestam s významnou kultúrno-spoločenskou funkciou. Atmosféra mestského parku s takmer 250-ročnou históriou a nádhernou prírodnou architektúrou v kombinácii s klasickou hudbou je predpokladom atraktívnosti podujatia pre širokú verejnosť. Program bude každý víkend iný, doplnený aj literárnymi či výtvarnými aktivitami. Návštevníci Sadu Janka Kráľa sa do konca leta môžu tešiť na pestrý program koncertov slovenských komorných telies, jednotlivých sólistov, či študentov hudby.

Vstup na koncerty je bezplatný a v prípade zlého počasia sa koncerty konať nebudú.

www.vivamusica.sk

Pripravil: Ľudovít Vongrej

zdroj: Viva Musica! festival

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár