Vitajte na webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

Reklama

18. septembra 2014 Natália Dadíková Sezóna 2014/2015

V Salzburgu sa hodnotilo, prestížny operný festival bol opäť úspešný

Veľkosť písma
A
A
A
Salzburg – S odvolaním sa na denník Die Presse a podľa údajov prezentovaných na výročnej tlačovej konferencii, bola tohtoročná bilancia festivalu v Salzburgu úspešná.

266 predstavení bolo predaných na 93%, zisk z predaja lístkov dosiahol 29,2 milióna Eur. Festival navštívilo viac ako 270 tisíc návštevníkov, vďaka čomu festival zarobil o 2,2 milióna Euro viac, ako plánoval. Nie je však ešte jasné, či intendant Alexander Pereira, prezidentka a obchodná riaditeľka festivalu Helga Rabl-Stadler, ako i riaditeľ divadelnej časti festivalu Sven-Eric Bechtolf dodržali rozpočtový strop pre rok 2014 vo výške 61 miliónov Eur. Presné údaje budú známe až v novembri, ale riaditeľka festivalu sa na výročnej tlačovej konferencii v auguste v Salzburgu vyjadrila, že má dôvod sa domnievať, že bol dodržaný. Salzburgský festival si tento rok pokryl 79% svojho rozpočtu.

Don Giovanni, Salzburger Festspiele 2014, foto: Michael Pöhn
Don Giovanni, Salzburger Festspiele 2014,
foto: Michael Pöhn

Alexander Pereira, foto: Luigi Caputo
Alexander Pereira,
foto: Luigi Caputo

Alexander Pereira, pre ktorého išlo o poslednú tlačovú konferenciu v úlohe intendanta festivalu, vyjadril spokojnosť s tým, že ,,napriek negatívnej kritike zo strany operných ​kritikov prijalo publikum tohtoročné produkcie pozitívne. Osem predstavení Kavaliera s ružou sa vypredalo celé ‚až na tri vstupenky‘, Don Giovanni a Popoluška sa predali na 99% a Fierrabras na 96%. Dokonca aj na premiéru a následné uvedenia novej opery „Charlotte Salomon“ (autor Marc-André Dalbavie, opera bola napísaná na objednávku festivalu) sa predalo 85% vstupeniek. Také niečo sa nedeje nikde inde, len tu v Salzburgu, predovšetkým pri moderných operných produkciách, že dokážeme predať na moderné opery vstupenky v hodnote 300 Eur.“

Pereira, ktorý od 1. 9. 2014 zastáva post riaditeľa milánskej La Scaly, počas pôsobenia na Salzburgskom festivale vnímal svoj prínos v angažovaní mnohých zvučných mien, svoj priestor dostala opäť Viedenská filharmónia so štyrmi operami a šiestimi koncertmi. Úradujúci riaditeľ festivalu Sven-Eric Bechtolf, ktorý je zodpovedný za sezónu 2015/16, stojí zase pred úlohou nájsť finančné zdroje na projekt „Young Directors Project“, ktorý bude predstavený a predložený v roku 2015. Z budúcoročného programu potvrdili inscenácie opier „Fidelio“ (dir. Franz welser Möst, réžia Claus Guth) a „Figaro“ (dir. Dan Ettinger, réžia Sven-Eric Bechtholf).

Salzburg festspiele 2014, La Favorite, Elīna Garanča, Juan Diego Flórez, Roberto Abbado (dirigent), Viedenský filharmonický zbor, Rozhlasový orchester Mníchov
Salzburg Festspiele 2014, La Favorite,
Elīna Garanča, Juan Diego Flórez, Roberto Abbado (dirigent),
Viedenský filharmonický zbor, Rozhlasový orchester Mníchov

Bilanciu festivalu doplnila stanica ORF údajmi, že 36 opier, divadelných hier a koncertov vďaka celkovému počtu 300 rozhlasových a televíznych vysielaní televíznych staníc po celom svete, vzhliadlo 5 miliónov divákov.

www.salzburgerfestspiele.at

Preložila a spracovala Natália Dadíková

Zdieľať:

O autorovi

Natália Dadíková
spravodajkyňa a publicistka
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

P. I. Čajkovskij: Panna orleánská
Deutsche Oper am Rhein
záznam predstavenia z augusta 2023
dirigent: V. Alekseenok, réžia: E. Stöppler
hrajú: M. Kataeva, S. Luttinen, A. Nesterenko, S. Khomov, L. Fatyol T. Grümbel, E. Abdulla, R. Šveda, B. Pop...
viac info TU...