V SND pokrstili knihu Florentiny Lojekovej – Životná cesta baleríny

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – V Slovenskom národnom divadle predstavili novú knižnú publikáciu o životnej ceste primabaleríny Florentiny Lojekovej, bývalej sólistky Baletu SND. Knihu spomienok s názvom Životná cesta baleríny uviedol do života jej bývalý kolega, sólista Baletu SND Ján Haľama.

Prezentácia novej publikácie spomienok primabaleríny, ktorá emigrovala do Kanady, kde neskôr pedagogicky pôsobila, sa uskutočnila vo štvrtok 6. apríla 2017 o 18.00 hod. v historickej budove SND za účasti Florentiny Lojekovej. Knižnú novinku s názvom Životná cesta baleríny/My Life On Stage And Beyond, ktorá v dvoch jazykových mutáciách (slovenská a anglická) vyšla vo vydavateľstve RAK v roku 2016, uviedol do života jej bývalý kolega, sólista Baletu SND Ján Haľama.

Krst knihy Životná cesta baleríny, 2017,
Florentina Lojeková, Ján Haľama,
foto: Peter Brenkus

Stretnutie s Florentinou Lojekovou, 2017,
Ján Haľama, Pavol Dvořák, Jozef Dolinský, ml., Florentina Lojeková, Marián Chudovský,
foto: Peter Brenkus

Florentina Lojeková s ľahkosťou a prirodzeným šarmom interpretovala titulné úlohy v najznámejších klasických baletoch, akými sú napríklad Labutie jazero, Kamenný kvietok, Laurencia, Spiaca krásavica, Chopiniana, Raymonda. Listujúc v knihe Životná cesta baleríny sa dozvedáme, že Florentina Lojeková tancovala od svojich troch rokov a prvé tanečné kroky urobila na scéne SND ako štvorročná. Do baletného súboru SND nastúpila hneď po absolvovaní Štátneho konzervatória v roku 1957, kde bola angažovaná do decembra 1968.

D. Šostakovič: Dievča a chuligán, Balet SND, 1967,
Florentína Lojeková (dievča), Ján Haľama (chuligán),
foto: Jozef Vavro

Svoje postavy obdarovala osobitým čarom svojej osobnosti, radosťou i vášňou, ktorú vkladala do javiskových kreácií. Charakterizovala ich čistota a precíznosť tanca, ktorú si priviezla aj zo štúdia v Kirovovom divadle v St. Peterburgu. Finesy tanečnej techniky si zdokonaľovala u majsterky tanca Natálie Dudinskej, ktorá vychovala takých tanečníkov, akým bol napríklad Nurejev. V kariére Florentiny Lojekovej znamenala veľký medzník postava Giselle. Stala sa jej najmilšou, uplatnila v nej širokú škálu hereckého a emocionálneho prejavu a brilantnú techniku. Po úspešnej premiére Giselle v choreografii Jozefa Zajka udelili Florentine Lojekovej titul zaslúžilá umelkyňa. Ako dvadsaťdeväťročná bola najmladšou nositeľkou tohto titulu v Československu.

A. Ch. Adam: Giselle, Balet SND, 1966,
Florentina Lojeková (Giselle), Ondrej Halász (Princ),
foto: Jozef Vavro

Florentina Lojeková bola sólistkou Baletu SND, často hosťovala v Prahe, Berlíne, Drážďanoch, uskutočnila turné po Taliansku a niekoľko mesiacov si získavala vďačných divákov na turné s viedenským súborom a operetou Viedenská krv po USA a Kanade. Odborníci ani tam nešetrili chválou „Florentina Lojeková je na takej úrovni, že by sa uplatnila hocikde vo svete. Bude hviezdou celého turné“.

Florentina T.B. Lojekova, Životná cesta baleríny,
obálka knihy

Po udalostiach v roku 1968 sa rozhodla emigrovať. Na pozvanie Kanadského národného baletu vymenila interpretačnú kariéru za pedagogickú a dvadsaťpäť rokov pôsobila ako profesorka na tanečnom oddelení University Ryerson. Vytvorila aj niekoľko baletov, napríklad Snehulienka, Slovanské tance, Polovecké tance, Chopiniana a iné. Na univerzite viedla tiež Divadlo ľudového baletu a bola spoluzakladateľkou a choreografkou divadla Čierna skrinka v Toronte. V roku 1973 sa stala členkou anglickej Kráľovskej tanečnej akadémie v Londýne. Viedla kurzy a prednášky o tanci v mnohých krajinách sveta. V súčasnosti si ako profesor emeritus užíva oddych a venuje sa písaniu spomienok a skúsenosti z tanečnej profesie.

Pripravil: Ľudovít Vongrej

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár