Vitajte na webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

Reklama

17. decembra 2019 Ľudovít Vongrej Sezóna 2019/2020

V SND prebieha výstava venovaná svetoznámej sopranistke Lucii Popp

Lucia Popp – vrúcny hlas svetovej opery, výstava Divadelného ústavu a SND, HB SND, 2019, foto: Ivan Ölvecký / SND
Veľkosť písma
A
A
A
Bratislava – Divadelný ústav a Slovenské národné divadlo uviedli výstavu s názvom Lucia Popp – vrúcny hlas svetovej opery, ktorú pripravili pri príležitosti 80. výročia narodenia významnej slovenskej speváčky. Vernisáž sa uskutočnila 10. decembra 2019 a výstava bude sprístupnená verejnosti do 6. januára 2020 v historickej budove SND.

Lucia Popp sa narodila 12. novembra 1939 v Záhorskej Vsi (okres Malacky) a náhle zomrela 15. novembra 1993 vo veku 54 rokov v Mníchove. Je pochovaná na cintoríne Slávičie údolie v Bratislave. Spev vyštudovala na Vysokej škole múzických umení v Bratislave u prof. Anny Hrušovskej.

Jej medzinárodná svetová kariéra sa rozbehla v roku 1963, kedy debutovala na javisku Viedenskej štátnej opery s postavou Kráľovnej noci v Mozartovej Čarovnej flaute. Preslávila sa ako interpretka diel W. A. Mozarta či Richarda Straussa. Bola tiež vyhľadávaná koncertná speváčka. Hrala vo filme Jánošík.

Lucia Popp – vrúcny hlas svetovej opery, výstava Divadelného ústavu a SND, HB SND, 2019, foto: Ivan Ölvecký / SND

Získala titul “Kammersängerin” Viedenskej a Mníchovskej štátnej opery a počas svojej kariéry nahrala nespočetné množstvo opier a piesní. Lucia Popp bola prvou Slovenkou na scéne Viedenskej štátnej opery a tiež prvou slovenskou speváčkou v milánskej La Scale, parížskom Palais Garnier, či londýnskej Covent Garden. Na jej pamiatku sa v Bratislave v koncertnej sále Slovenskej filharmónie kedysi každoročne konali koncerty Hommáge a Lucia Popp, ktorých sa zúčastňovali významní sólisti a dirigenti.

Lucia Popp počas svojho 30-ročného pôsobenia preslávila kvalitu slovenskej opernej školy za hranicami našej krajiny, ale keďže emigrovala, pre vtedajšiu štátna moc stala nepriateľským ,,objektom“. V roku 2016 jej prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska udelil najvyššie štátne vyznamenanie Rad Bieleho dvojkríža I. triedy in memoriam.

Lucia Popp – vrúcny hlas svetovej opery, výstava Divadelného ústavu a SND, HB SND, 2019, foto: Ivan Ölvecký / SND

,,Výstava Lucia Popp – Vrúcny hlas svetovej opery reflektuje významné míľniky jej kariéry z operného javiska, koncertného pódia, nahrávok a filmu. Vďaka prístupu k jej pozostalostiosobnému archívu, predstavuje aj množstvo unikátnych, prvýkrát publikovaných dokumentov zo súkromného života. Výstava má ambíciu osloviť široké spektrum návštevníkov všetkých vekových kategórií a predstaviť pútavou formou jednu z najvýznamnejších osobností slovenskej kultúry, svetovo rešpektovanú osobnosť operného umenia.“ uviedol pre Opera Slovakia kurátor výstavy Jozef Červenka.

Lucia Popp – vrúcny hlas svetovej opery, výstava Divadelného ústavu a SND, HB SND, 2019, Vladislava Fekete (riaditeľka DÚ), Jozef Červenka (kurátor výstavy), foto: Ivan Ölvecký / SND

,,Lucia Popp patrí k najslávnejším slovenským hlasom, ktoré zanechali výraznú stopu v dejinách svetového operného umenia. Sopranistka vzácneho hlasu nádhernej žiarivej farby, ktorého hlavnou charakteristikou bola neopakovateľná vrúcnosť prejavu. Na opernom javisku i koncertnom pódiu prezentovala spevácke majstrovstvo, ktorým si podmanila publikum na celom svete: ohromné psychologické i rýdzo hudobné porozumenie repertoáru, neuveriteľné množstvo výrazových odtieňov, oduševnelosť prednesu, schopnosť upútať a vtiahnuť publikum k introvertnému aj dramatickému charakteru hudby.“ dodal k osobnosti a hlasu Lucie Popp Jozef Červenka.

Prečítajte si tiež:
Prvá na operných Olympoch – k nedožitej osemdesiatke Lucie Poppovej
20 rokov od smrti Lucky
Vo Viedenskej štátnej opere slávnostne odhalili bustu Lucie Poppovej

Lucia Popp – vrúcny hlas svetovej opery, výstava Divadelného ústavu a SND, HB SND, 2019, foto: Ivan Ölvecký / SND

Výstava je sprístupnená verejnosti od 10. decembra do 6. januára 2020 v historickej budove Slovenského národného divadla v Bratislave. Pod jej grafické spracovanie sa podpísala Nora Nosterská.

Pripravil: Ľudovít Vongrej

video

Zdieľať:

O autorovi

Ľudovít Vongrej
šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

W. A. Mozart: Figarova svadba
Opera Ballet Vlaanderen
záznam predstavenia z júna 2023
dirigent: M. Jacquot / réžia: T. Goossens
osoby, obsadenie a viac info TU...