V SND sa konala vernisáž výstavy venovanej speváckej legende Nine Hazuchovej

1

Týždenný prehľad najnovších článkov

Prihlásením k odberu súhlasíte so zásadami ochrany osobných údajov. Z odberu sa môžete kedykoľvek odhlásiť.

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – V Slovenskom národnom divadle sa konala vernisáž výstavy „Nina Hazuchová“ venovanej životnému jubileu poprednej slovenskej mezzosopranistky, dlhoročnej sólistky SND, vokálnej pedagogičky a významnej koncertnej umelkyni. Autorkou výstavy je Michaela Mojžišová a pripravili ju Divadelný ústav v spolupráci so Slovenským národným divadlom. Potrvá do 30. júna 2016.

Vernisáž výstavy, ktorá na ploche štrnástich tematicky profilovaných panelov prináša prierez javiskovou tvorbou Niny Hazuchovej, sa konala za prítomnosti jubilantky 7. júna 2016 o 18.00 hod. v novej budove SND, vo foyer Sály opery a baletu. ,,Prostredníctvom fotografií a citácií z recenzií, ktoré pochádzajú z archívu Divadelného ústavu Bratislava, predstavujeme umelkyňu ako štýlovo povolanú predstaviteľku postáv slovanského repertoáru (ruská, česká a slovenská tvorba), mezzosopránových hrdiniek v operách Giuseppe Verdiho aj náročných partov opery 20. storočia. Divadelne zameranú výstavu dopĺňa panel Zo zákulisia, ktorý približuje Ninu Hazuchovú nielen ako koncertnú umelkyňu, ale aj ako obľúbenú kolegyňu a priateľského človeka. Fotografie preň zapožičala zo svojho súkromného archívu samotná jubilantka.“, povedala pre Opera Slovakia autorka a kurátorka výstavy, hudobná vedkyňa, operná kritička a publicistka Michaela Mojžišová. Na výstave spolupracovala Viera Burešová, ktorá pripravila grafické spracovanie a technické zabezpečenie výstavy.

Vernisáž výstavy – Nina Hazuchová, 2016, Nina Hazuchová, foto: Ľudovít Vongrej

Vernisáž výstavy – Nina Hazuchová, 2016,
Nina Hazuchová,
foto: Ľudovít Vongrej

Ako v príhovore vernisáže výstavy uviedol riaditeľ Opery SND Slavomír Jakubek ,, …len tá kultúra je hodná budúcnosti, ktorá si vie uctiť a uvedomiť svoju históriu a tradície a ľudí, ktorí ju tvoria.“ Mezzosopranistka Nina Hazuchová tvorila slovenskú opernú kultúru 43 sezón (1946-88). ,,Chcel by som pani Hazuchovej poďakovať za prínos do slovenskej opery, či už umelecký, alebo pedagogický, a chcel by som jej vzdať hold touto udalosťou, tak ako ho budeme chcieť vzdať aj 25. júna, kedy na jej počesť budeme v HB SND hrať operu Carmen a kde pani Huzachovú, dúfam, privítame pred publikom.“, dokončil svoj príhovor Slavomír Jakubek a odovzdal slovo generálnemu riaditeľovi Mariánovi Chudovskému, ktorý s umelkyňou pracoval aj ako režisér. Marián Chudovský poďakoval za jej prácu nielen pre SND ale aj pre slovenskú kultúru. ,,Je to jedna životná púť a táto výstava je niekoľko skvelých obrázkov, ktoré nemajú šancu vystihnúť to, čo ste pre Operu SND vytvorili a ako ste ju kreovali. Váš prínos bol významný taktiež na pedagogickej pôde, pretože viacero vašich žiakov sa uplatnilo aj na našej scéne.“, dodal Marián Chudovský, ktorý následne jubilantke odovzdal osobný list a plaketu SND.

Vernisáž výstavy – Nina Hazuchová, 2016, Marián Chudovský, Nina Hazuchová, odovzdávanie plakety SND, foto: Ľudovít Vongrej

Vernisáž výstavy – Nina Hazuchová, 2016,
Marián Chudovský, Nina Hazuchová, odovzdávanie plakety SND,
foto: Ľudovít Vongrej

Nina Hazuchová poďakovala slovami ,,Chcem sa veľmi poďakovať za toľkú pozornosť, ktorú som si snáď ani nezaslúžila. Veľmi ste ma potešili a vždy sa tu dobre cítim.“

Autorka a kurátorka výstavy Michaela Mojžišová sa prihovorila týmito slovami:

,,Dámy a páni, priatelia, drahá pani Nina, je mi veľkou cťou a potešením, že vás tu môžem spolu s pánom generálnym riaditeľom SND a riaditeľom Opery SND privítať  pri ďalšom zo série spomienkových podujatí, ktoré Divadelný ústav už dlhoročne venuje zaslúžilým osobnostiam slovenskej kultúry. Dnes sme tu preto, aby sme spoločne vzdali hold skvelej umelkyni, pedagogičke, opernej a koncertnej speváčke, pani Nine Hazuchovej, ktorá na pôdu SND vstúpila keď mala 20 rokov ako mladučká elévka, ešte študentka konzervatória, a vďaka krásnemu hlasu a výbornému vokálnemu školeniu netrvalo dlho a žala úspech za úspechom a spievala postavy za postavou. Ako sa môžete pozrieť na paneli prvé sezóny patrili jej veku a typu, čiže stvárnila Polinu v Pikovej dáme či Vesnu v Snehulienke, ale svoju krásnu mladú tváričku líčila aj na maminy a staré dámy a dokonca si s gurážou, ktorá je vlastná mladosti, trúfla aj na profilové postavy verdiovského repertoáru. Prvú Azucenu spievala keď mala 21 rokov. Počas 43-och sezón, ktoré strávila v SND, stvárnila viac než 80 postáv v úžasnej širokej štýlovej palete. Boli to postavy veľké i menšie, prvooborové aj charakterové, ale vždy stvárnené s absolútnou profesionalitou a úctou k speváckemu kumštu. Požičiam si slová svojho kolegu, operného kritika Vladimíra Blahu, ktorý pri príležitosti jedného z vašich jubileí napísal: ,,Dnes nám Nina Hazuchová dokazuje, že s rovnakou poctivosťou, s akou sa pred rokmi prevteľovala do postáv titulných alebo ťažiskových, kreuje teraz drobné postavičky charakterového typu. V serióznosti umeleckej prípravy, usilovnosti, ale aj v sebakritickosti, môže slúžiť ako krásny vzor mladej speváckej generácii.“ A čo na to naša jubilantka? V monografii, ktorú napísala jej žiačka, vynikajúca operná speváčka a tiež vokálna pedagogička Mária Tomanová, sa pani Nina vyznala: ,,Často som sa zamýšľala, či som odviedla dobrú prácu, či som dokázala ľuďom niečo dať, či som vedela chytiť človeka za srdce a prinútila som ho prípadne porozmýšlať. A potom, keď na javisku ostal okamih pravdy a verte, nestáva sa to tak často, vtedy ma premohol pocit veľkého uspokojenia, že jedine táto profesia bola tá pravá a správna.“ Tí, ktorí mali to šťastie, že ju zažili na operných javiskách vedia, že sa v tých okamihoch pravdy nemýlila, a že tá profesia bola skutočne tá pravá a správna a my, ktorí sme to šťastie nemali, sa o tom dozvedáme sprostredkovane – snáď tomu poslúži i táto výstava. Ja sa môžem podeliť len o úžasnú radosť, ktorú som pri jej príprave prežívala, keď som sa prostredníctvom fotografií a recenzií zoznamovala s nádherným kumštom vynikajúcej muzikantky, inteligentnej herečky a skvelej speváčky. K tejto príprave patrí aj pár krásnych chvíľ, ktoré som prežila s pani Ninou v jej byte na Jelačičovej a kde sme spolu spomínali. Ďakujem pani Nine za všetko krásne a dobré čo pre slovenské operné umenie vykonala.“

Vernisáž výstavy – Nina Hazuchová, 2016, M. Chudovský, S. Jakubek, M. Mojžišová, J. Blaho, V. Burešová, foto: Ľudovít Vongrej

Vernisáž výstavy – Nina Hazuchová, 2016,
M. Chudovský, S. Jakubek, M. Mojžišová, J. Blaho, V. Burešová,
foto: Ľudovít Vongrej

Vernisáž výstavy – Nina Hazuchová, 2016, Michaela Mojžišová, Nina Hazuchová, foto: Ľudovít Vongrej

Vernisáž výstavy – Nina Hazuchová, 2016,
Michaela Mojžišová, Nina Hazuchová,
foto: Ľudovít Vongrej

Teatrológ Jaroslav Blaho pospomínal na operné večery, ktoré s Ninou Hazuchovou v Opere SND ako divák zažil, opísal jej hlas po stránke technickej ako aj farebnej i výrazovej. Spomenul jej konkrétne nezabudnuteľné spevácke kreácie, javiskových partnerov, i jej špecifické postavy. Poďakoval umelkyni za prínos pre slovenskú operu a zároveň prezradil, že aj vďaka nej viac porozumel opere. ,,Ak ma opera upútala, tak to nebolo ani preto, že som študoval hudobnú vedu a ani preto, že som študoval divadelnú vedu, ale preto, že som v istom období takmer desať rokov sedel dva až trikrát za týždeň v opere. Tam som videl aj vás a vy ste vlastne boli jednou z mojich profesoriek toho, aby som sa trochu naučil rozumieť opere a za to vám ďakujem.“. S týmito slovami vďaky ukončil Jaroslav Blaho oficiálnu časť vernisáže po ktorej nasledovala voľná prehliadka výstavy a osobné gratulácie jubilantke.

Vernisáž výstavy – Nina Hazuchová, 2016, Jaroslav Blaho, Nina Hazuchová, foto: Ľudovít Vongrej

Vernisáž výstavy – Nina Hazuchová, 2016,
Jaroslav Blaho, Nina Hazuchová,
foto: Ľudovít Vongrej

Vernisáž výstavy – Nina Hazuchová, 2016, foto: Ľudovít Vongrej

Vernisáž výstavy – Nina Hazuchová, 2016,
foto: Ľudovít Vongrej

Výstavu „Nina Hazuchová“ môžu diváci Slovenského národného divadla vidieť vo foyer novej budovy SND v časti pri sále opery a baletu do 30. júna 2016.

Pripravil: Ľudovít Vongrej

fotogaléria

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Jeden komentár

  1. Je mi veľmi ľúto, že som z vážnych dôvodov nemohol posilniť hŕstku prítomných na vernisáži a vzdať hold „mojej“ prvej Carmen, Azucene, Amneris, Oľge, Izabelle (Talianka v Alžíri), Blagote, Suzuki atď. z čias mojich diváckych začiatkov v polovici 60.rokov. Aktivity tohto druhu sú mimoriadne dôležité, lebo zabúdanie je našou národnou vlastnosťou a čo nevidieť, si nespomenieme ani na … (radšej nebudem pokračovať). Galéria najväčších osobností slovenskej opernej kultúry by nemala z chodieb SND zmiznúť, naopak mala by tvoriť STÁLU EXPOZÍCIU! Namiesto všakovakých nedivadelných obrazov. Všetko najlepšie pani Hazuchová, vďaka Miška Mojžišová + p.Burešová za výstavu!

Zanechajte komentár