V Žiline deti spoznali Donizettiho Nápoj lásky

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Žilina – V nedeľu 9. novembra 2014 sa v rámci matiné Štátneho komorného orchestra Žilina pre deti a ich rodičov uskutočnilo veľmi úspešné predstavenie skrátenej verzie opery Gaetana Donizettiho Nápoj lásky.

Autorom režijného konceptu ako aj slovenského prekladu Donizettiho komickej opery o nesmelom mládencovi Nemorinovi zaľúbenom do krásnej Adiny a o mastičkárovi Dulcamarovi, ktorý sa pomocou „nápoja lásky“ snaží pomôcť nešťastnému chlapcovi, je spevák Jaroslav Pehal, člen Viedenskej štátnej opery, ktorý sa zároveň zhostil aj postavy dr. Dulcamaru. Opera bola uvedená a upravená špeciálne pre deti – hovorené slovo sa striedalo s najkrajšími áriami z opery. Predstavenie v trvaní necelej hodinky pútavým sprievodným slovom obohatil populárny moderátor Martin Vanek.

Nápoj lásky v ŠKO Žilina, foto: Roderik Kučavík

Nápoj lásky v ŠKO Žilina,
foto: Roderik Kučavík

Deti mali možnosť vychutnať si operu zblízka, pri orchestrálnom zvuku Štátneho komorného orchestra Žilina, zabaviť sa a zároveň sa poučiť. Dôležitým aspektom projektu je zapojenie detí do deja formou improvizovaného komparzu. V postavách Adiny a Nemorina sa predstavili mladí speváci Renatka Feriková a Juraj Kuchar. Za dirigentským pultom stál Daniel Simandl. Dlhotrvajúci potlesk a nadšenie v očiach nielen najmenších divákov sú dôkazom, že opera má svoju budúcnosť, pokiaľ sa podáva deťom, ich veku, primeraným a zábavným spôsobom. Vďaka patrí aj dramaturgii ŠKO Žilina, ktorá do rámca aktivít pravidelne zaraďuje operno-edukačné projekty pre deti, ktoré sú ojedinelou príležitosťou spoznať operu aj v Žiline, kde nieje operné divadlo.

Nápoj lásky v ŠKO Žilina, foto: Roderik Kučavík

Nápoj lásky v ŠKO Žilina,
foto: Roderik Kučavík

Nápoj lásky v ŠKO Žilina, foto: Roderik Kučavík

Nápoj lásky v ŠKO Žilina,
foto: Roderik Kučavík

Jaroslav Pehal, foto: Filip Modify

Jaroslav Pehal,
foto: Filip Modify

,,Som veľmi rád, že po minuloročnej Čarovnej flaute pre deti v Žiline prišlo tento rok na náš Nápoj lásky asi dvakrát toľko detí ako minule a reakcia publika bola fantastická. Aj to je dôkazom toho, že naše aktivity padajú na úrodnú pôdu. Už 4. sezónu pôsobím vo Viedenskej štátnej opere, kde vidím ako sa tu pracuje s detským divákom, aké pravidelné aktivity tu opera ako aj Viedenskí filharmonici ponúkajú deťom. Aj preto tu v opernom publiku stále vidno aj mladé tváre, čo poteší. Som rád, že vďaka spolupráci s ŠKO Žilina sa nám darí niečo podobné rozbiehať aj u nás na Slovensku a už teraz sa teším na náš budúcoročný projekt v Žiline ako aj v Slovenskej filharmónii v Bratislave a verím že nás oslovia k spolupráci aj ďalšie orchestre.“

Nápoj lásky v ŠKO Žilina, foto: Roderik Kučavík

Nápoj lásky v ŠKO Žilina,
foto: Roderik Kučavík

Keďže tieto predstavenia pod vedením Jaroslava Pehala sa dajú realizovať aj bez orchestra – s klavírom, dajú sa zahrať aj priamo v školách, škôlkach, či v kultúrnych domoch – ,,cestujúca“ detská opera sa vďaka spolupráci s Hudobným centrom dostane doslova všade, viac informácii o detských verziách opier nájdete na stránkach www.detskaopera.sk

viac fotografií nájdete TU…

www.skozilina.sk

Pripravil: Ľudovít Vongrej

Foto: Roderik Kučavík

 

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár