V Žiline uvedú súčasnú video-operu Oko za oko

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Žilina – V rámci festivalu KioSK uvedú v Žiline súčasnú videooperu mladých slovenských autorov Miroslava Tótha a Mareka Kundláka s názvom Oko za oko. Predstavenie sa uskutoční vo štvrtok 23. júla 2015 o 19.00 hod. v Novej synagóge v Žiline.

Na Slovensku je uvádzanie súčasnej opernej tvorby veľmi zriedkavé, až by sa navonok mohlo zdať, že takáto tvorba u nás ani neexistuje. Opak je pravdou, a aj na Slovensku sa súčasnej opernej tvorbe venuje niekoľko mladých autorov, avšak možnosti prezentácie ich práce sú veľmi obtiažne. Tí, ktorí majú záujem spoznať tvorbu súčasnej generácie autorov si môžu pozrieť reprízu jedného z ostatných diel súčasnej opery na Slovensku autorského tímu mladých tvorcov s názvom Oko za oko, ktorú uvedú vo štvrtok 23. júla 2015 o 19.00 hod. v Novej synagóge v Žiline.

Oko za oko, foto z premiéry opery v Kasárňach – Kulturpark, Košice, foto: Maroš Simon

Oko za oko,
foto z premiéry opery v Kasárňach – Kulturpark, Košice,
foto: Maroš Simon

Súčasná video-opera pre dvoch sólistov, zbor a komorný ansámbel Oko za oko je formálno-tematickým rozvinutím opery Zub za zub (Miroslava Tótha, Michala Paľka a Mareka Kundláka), ktorá sa venovala téme invázie cynického mestského človeka do kultúrno-historického priestoru v Banskej Štiavnici.

Dej opery Oko za oko, ktorej svetová premiéra sa konala 14. januára 2015 v Kasárňach – Kulturpark, Košice sa odohráva v Humennom a skúma otázku fiktívnej adaptácie bývalého profesionálneho vojaka na civilné pracovné prostredie po ukončení služby v ozbrojených silách. Hlavný hrdina postupne obchádza mesto a vyberá si miesto na založenie fabriky. Vzniká konfrontácia medzi životom v realite a reminiscenciou na armádny život. Hlavný hrdina sa snaží využiť potenciál ,,zabudnutosti” mesta ako ,,trojuholníka smrti” ­- oblasti roky zamorenej trojicou veľkých fabrík (Humenné, Strážske a Vranov nad Topľou) – známou vysokou nezamestnanosťou.

Oko za oko, foto: M. Tóth

Oko za oko,
foto: M. Tóth

Opera kombinuje dokumentárne filmové prvky s nahratým spevom na videoprojekcii, komponovanou a improvizovanou hudbou a javiskovou hereckou akciou.

Autori chcú svojimi dielami hovoriť o Slovensku a dokumentovať súčasný život prostredníctvom ich optiky vo forme súčasnej opery.

Predstavenie sa uskutoční vo štvrtok 23. júla 2015 o 19.00 hod. v Novej synagóge v Žiline v rámci festivalu KioSK – letného festivalu „iného“ slovenského divadla a odvážneho diváka. Festival je prehliadkou aktuálnych produkcií slovenskej nezávislej divadelnej a tanečnej scény. Dramaturgia festivalu sa zameriava na divadlo, tanec a široko chápané performatívne umenie, ktoré originálnou a objavnou formou rieši aktuálne obsahy. Aktivita pôvodne iniciovaná Divadelným ústavom prerástla do formy festivalu a od roku 2008 je domovským produktom Stanice Žilina-Záriečie a koná sa každoročne v druhej polovici júla.

Oko za oko

Obsadenie:
Hlavná postava: Marek Kundlák, barytón
Vedľajšia postava: Samuel Szabo – falzet
Námet: Miroslav Tóth
Hudba: Miroslav Tóth
Libreto, dramaturgia: Marek Kundlák, Miroslav Tóth
Divadelná réžia: Marek Kundlák
Filmová réžia, strih, kamera: Miroslav Tóth

Hudobná spolupráca: Andrej Gál – violončelo, Gergély Kovács – bicie, Kováts Gergő – barytónsaxofón, Mikuláš Havrila – trombón, Michal Paľko – cimbal

zbor extenzívnych spevákov: Anna Anderluh – soprán, Juhász Orsoloy Anna, Anna Čonková – extenzívny spev, Lýdia Petrušová – extnzívny spev, Zuzana Husárová – Panáková – extenzívny spev

Oko za oko, foto z premiéry opery v Kasárňach – Kulturpark, Košice, foto: Maroš Simon

Oko za oko,
foto z premiéry opery v Kasárňach – Kulturpark, Košice,
foto: Maroš Simon

Autorom hudby je súčasný slovenský hudobný skladateľ Miroslav Tóth, absolvent VŠMU ktorý vyštudoval kompozíciu u Vladimíra Godára, predtým aj u Ilja Zeljenku a Jevgenija Iršaia. Má za sebou niekoľko kompozícii ako napríklad Requiem za mafiána pre miešaný zbor, jednoaktovú operu Zázračná masážna tyč, klavírny koncert Smutný valčík alebo Pašie Štefana H. Opera Zub za zub bola prvá forma opery, ktorú sa autorský tím rozhodol zrealizovať. Táto realizácia bola postavená na scénickom minimalizme, ktorý sa z praktického hľadiska, odvíjal od všeobecne nepriaznivých podmienok pre realizáciu súčasnej opernej tvorby na Slovensku, vynímajúc festivaly súčasnej hudby alebo malé kultúrne centrá, ktoré ako jediné vytvárajú platformu pre vznik operných predstavení súčasnej tvorby. ,,V Banskej Štiavnici na Stanici, čo je vlastne kultúrne centrum, sme vytvorili prvú operu Zub za zub, operu Oko za oko sme vytvorili v rámci rezidenčného projektu K.A.I.R., ktorý aj zastrešil vznik tohto diela a jednu operu pod názvom Zázračná masážna tyč sme zrealizovali v roku 2013 v holandskom Arnheme. Produkčne pri Oko za oko dopomohli a Kasárne/Kulturpark.“, povedal hudobný skladateľ Miroslav Tóth, ktorý vidí podmienky pre vznik súčasnej opernej tvorby na Slovensku ako nevyhovujúce. Začleňovanie a podpora súčasnej opery s aktuálnymi témami podľa slov Miroslava Tótha v porovnaní s inými európskymi krajinami na Slovensku veľmi absentuje napriek tomu, že u nás vznikali, vznikajú a budú vznikať súčasné opery. Priestor na realizáciu súčasnej opernej tvorby neposkytujú štátne kultúrne inštitúcie, ale predovšetkým nezávislé inštitúcie či občianske združenia ako napríklad A4 – nultý priestor, Stanica Žilina-Záriečie, Tabačka Kulturfabrik a iné. ,,Svetlou výnimkou bolo, že napríklad operu Oko za oko sme premiérovali v Kasárňach, čo je vlastne príspevková štátna organizácia, ale to bolo raz premiérované a potom sme tam už nehrali.“, dodal Miroslav Tóth. Rozhovor s Miroslavom Tothom si môžete prečítať TU…

Oko za oko, foto z premiéry opery v Kasárňach – Kulturpark, Košice, Miroslav Tóth, foto: Maroš Simon

Oko za oko,
foto z premiéry opery v Kasárňach – Kulturpark, Košice,
Miroslav Tóth,
foto: Maroš Simon

Súčasná operná tvorba na Slovensku je napriek jej nepriaznivým podmienkam pomerne živá, no nedostáva sa jej patričnej pozornosti ani zo strany kultúrnych inštitúcii ani zo strany médií. ,,Napríklad od roku 2013 vzniklo viacero opier od súčasných slovenských autorov, napísali ich András Cséfalvay, Ľubica Čekovská, Marek Piaček, Samuel Szabo alebo teda a ja s Michalom Paľkom. Čo mám informácie, tak momentálne operu chystajú Juraj Vajo alebo Marián Lejava. Potenciál na Slovensku je výnimočný“, povedal Miroslav Tóth. Zo slovenských kultúrnych inštitúcií ktoré sú zriadené k produkcii klasickej hudby a opery bola v posledných rokoch bola uvedená len jedna súčasná opera a to dielo Ľubice Čekovskej Dorian Gray, ktoré vzniklo na základe objednávky Opery SND a v budúcej sezóne uvedú dielo Mariana Lejavu v košickej opere. Ostáva dúfať, že situácia sa vyvinie aj v prospech súčasnej skladateľskej generácie a opera na Slovensku dostane nový tvorivý rozmer.

Pripravil: Ľudovít Vongrej

Video:

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár