Vitajte na vynovenom webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

Reklama

Hlasovanie už len do 15. júna!

23. februára 2021 Lýdia Dohnalová Sezóna 2020/2021

V Žiline zaznela hudba slovenských skladateľov

Juraj Čižmarovič, Štátny komorný orchester Žilina, 2021, foto: Roderik Kučavík
Veľkosť písma
A
A
A
Program koncertu Štátneho komorného orchestra Žilina odvysielaného online 18. februára 2021 rozhodne nepripomínal nejaký príležitostný, či ,,za každú cenu“ implantovaný celok. Skôr naopak. Jeho koncepcia aj obsah sa oblúkom vyhli zľahčeniu v ponuke už ,,ikskrát“ počutých melódií z rodu ľahších žánrov, nevsadili ani na schodnejšiu ľahšiu cestu odporu… a napriek tomu, dokázal svojou atraktívnosťou zaujať…

Dramaturgia v premyslenom tvare ponúkla jednu z reprezentatívnych programových vzoriek profilujúcich charakter, umelecké zacielenie aj niveau telesa. Tou je v jeho repertoárovom diapazóne bohato zastúpená kapitola pôvodnej tvorby.

Online koncert z diel slovenských skladateľov teda sprostredkoval v priam exkluzívnej adjustácii ukážky z diel autorov naprieč viacerými tvorivými generáciami.

Juraj Čižmarovič, Štátny komorný orchester Žilina, 2021, foto: Roderik Kučavík

Punc výnimočnosti dodávala večeru osobnosť prizvaného protagonistu, huslistu a dirigenta Juraja Čižmaroviča. Náš známy, (najmä) v Nemecku pôsobiaci umelec s bohato rozkošatenými aktivitami, sa rád vracia na ,,rodné“ koncertné pódiá. S našimi symfonickými a komornými telesami ho spája permanentná kooperácia – primárne ako excelentného huslistu, sólistu, komorného hráča, rovnako aj pozícia dirigenta, v ktorej sa presadzuje čoraz výraznejšie a očividne rád. Takáto interpretačná konštelácia teda už apriori sľubovala minimálne kompetentný a komplexný zážitok. Na pódium v ten večer nastúpila výlučne sláčiková sekcia, reprezentatívne určujúci segment zvukového reliéfu Štátneho komorného orchestra.

Stretnutie so slovenskou hudbou otváralo s gráciou a salónnym espritom tlmočené vďačné Rondo od zakladateľskej osobnosti našej hudby Jána Levoslava Bellu. Priebeh koncertu pokračoval v striedaní autorských poetík, kompozičných aj estetických konfesií, vyvrcholiac v klasickom opuse magnum daného hudobného druhu, Serenáde op. 5 od Eugena Suchoňa.

Na tvárnosť a znalosť dispozícii sláčikov rád pri komponovaní vsádzal Ladislav Kupkovič, v Suite sme mohli znova oceniť exponovanie a verifikovanie ním preferovaných hudobných hodnôt. Zeljenkovo Adagio z Hudby pre Warchala pripomenulo jednu z autorových neopakovateľných identít, schopnosť presvedčivo hlboko smútiť aj dojímať…

Juraj Čižmarovič, Štátny komorný orchester Žilina, 2021, foto: Roderik Kučavík

Oživením a pozitívnym prekvapením v programe bol príspevok najmladšieho z autorov Petra Javorku. Jeho Flashes I. je spontánnou, nekomplikovanou, no nápaditou, výrečnou dikcou sformulovanou reflexiou myslenia a sveta dnešného tvorcu. V týchto skladbách inšpiroval Juraj Čižmarovič hráčov z pozície dirigenta. Jeho pôsobenie a vyžarovanie na okolie je empatické, živé, nepredstierané, pritom však nepoľavujuce z jasne deklarovaných požiadaviek.

S rovnakou mierou svoje postoje artikuloval v druhej interpretačnej ,,inkarnácii“, v skladbách v ktorých pôsobil ako sólista aj líder v jednej osobe. Vedľa Árie zo Suity v starom slohu Miroslava Nováka nechýbal nehynúci hit Ilju Zeljenku Musica slovaca. V oboch huslista skvele koordinoval celý aparát, duchaplno komentoval a s noblesou akcentoval ,,špeciality“ v deji skladieb. Osobitne potešila pôvabná štylizácia, kompozícia Silent Waltz Ľubice Čekovskej.

Juraj Čižmarovič, Štátny komorný orchester Žilina, 2021, foto: Roderik Kučavík

Nad osnovou slastných sláčikov excelovalo husľové sólo s bravúrnou podporou skvele inštrumentačne posadeného klavírneho partu (Matej Arendárik). Svoj typický kompozičný vokabulár uplatnil v Meditácii pre husle, tympany (Libor Cabejšek) a sláčiky Vladimír Godár, zdôrazniac parametre znalého, poučeného dôsledne vypracovanú dramaturgiu kompozície ctiaceho autora.

Autor: Lýdia Dohnalová

písané zo záznamu online koncertu 18. 2. 2021

Sláčiková sekcia ŠKO Žilina a tympany
Juraj Čižmarovič, dirigent a sólové husle

koncert bol nahraný 12. 2. 2021, Dom umenia Fatra Žilina

Ján Levoslav Bella: Rondo pre sláčiky
Milan Novák: Suita v starom slohu
Ilja Zeljenka: Adagio z Hudby pre Warchala
Ilja Zeljenka: Musica slovaca pre sólové husle a sláčiky
Ladislav Kupkovič: Suita pre sláčiky
Peter Javorka: Flashes I.
Ľubica Čekovská: Silent Waltz pre husle, sláčiky a klavír
Vladimír Godár: Meditácia pre husle, tympany a sláčiky
Eugen Suchoň: Serenáda op. 5 pre sláčiky

www.skozilina.sk
Fotografie: Roderik Kučavík

Páčil sa vám článok? Podporte nás pri tvorbe ďalších. ĎAKUJEME!

videozáznam koncertu ŠKO

Zdieľať:

O autorovi

Lýdia Dohnalová
muzikologička, hudobná kritička a publicistka
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

R. Strauss: Egyptská Helena
Bavorská štátna opera Mníchov
záznam priameho prenosu opery, 1956