Vďaka podpore z Fondu na podporu umenia časopis Opera Slovakia vytvoril v roku 2021 viac ako 300 článkov

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
V tomto roku oslávil prvý slovenský internetový časopis o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia 10 výročie svojho vzniku. Jeho prevádzku zabezpečuje občianske združenie Opera Slovakia, ktorého cieľom je popularizácia operného umenia. Hlavným partnerom časopisu je Fond na podporu umenia.

Internetový portál vznikol v roku 2011 z nevyhnutnosti vytvoriť mediálny priestor pre erudovaných publicistov s možnosťou etablovania sa nových autorov v konfrontácii s uznávanými autoritami v danej oblasti. Prináša najnovšie recenzie, exkluzívne rozhovory, aktuálne domáce a zahraničné spravodajstvo a publicistiku.

Prečítajte si tiež:
Pred 10 rokmi vznikol projekt Opera Slovakia

Časopis Opera Slovakia za 10-ročné obdobie nadviazal spoluprácu so 60-timi autormi reflektujúcimi v danej oblasti umenia kultúrne dianie súčasnosti a minulosti, medzi ktorých patria uznávaní kritici (väčšina z nich sú členovia Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov SC AICT), muzikológovia, publicisti a spravodajcovia nielen zo Slovenska.

Autori a spolupracovníci Opera Slovakia

Vďaka ich zainteresovanosti a zanietenosti časopis doteraz publikoval viac ako 3000 mediálnych výstupov, ktoré sa stali oficiálnym dokumentačným materiálom a sú archivované v rôznych domácich ako aj zahraničných inštitúciách. V konfrontácii s renomovanými osobnosťami časopis poskytuje zároveň príležitosť pre nových autorov.

Opera Slovakia mapuje a dokumentuje jednotlivé operné, baletné a koncertné sezóny na Slovensku a venuje sa aj významným udalostiam v zahraničí. Vďaka finančnej podpore Ministerstva kultúry SR v rokoch 2014, 2015 a Fondu na podporu umenia v rokoch 2017 – 2021 sa postupne realizovala podrobná reflexia danej oblasti umenia.

Obsah časopisu Opera Slovakia archivujú domáce i zahraničné divadlá, Divadelný ústav a ďalšie umelecké či odborné inštitúcie, školy a pod. Mediálne výstupy systematicky archivuje Univerzitná knižnica v Bratislave v rámci projektu Digitálne pramene – Webharvesting a archivácia e-Born obsahu (archivovaný obsah časopisu Opera Slovakia je možné vyhľadať a zobraziť cez portál www.webdepozit.sk – v elektronických publikáciách) a zároveň sú aj súčasťou výskumu slovenského jazyka, ktorý realizuje Jazykovedný ústav Ľ. Štúra.

Časopis Opera Slovakia od roku 2014 poskytuje celý svoj obsah na nekomerčný výskum slovenského jazyka v danej oblasti kultúry pre databázu automatizovaného celku Slovenský národný korpus. Obsah časopisu zaznamenáva aj spoločnosť zameraná na monitoring médií Slovakia Online.

Sledujte nás na sociálnych sieťach

„Veľké poďakovanie patrí hlavnému partnerovi našich projektov – Fondu na podporu umenia, ktorý pokrýva podstatnú časť nákladov na tvorbu autorských článkov. Financovanie odborného spravodajstva a publicistiky z FPU považujem za najlepší model zabezpečenia nezávislej a odbornej reflexie. Verím, že táto spolupráca bude aj naďalej pokračovať.“ uviedol Ľudovít Vongrej, šéfredaktor Opera Slovakia.

Všetky články podporené z FPU za rok 2021 sú dostupné TU…

V roku 2021 časopis uverejnil 406 spravodajských a publicistických výstupov, z toho tvorbu 315 autorských článkov z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Autori sa v nich venovali predovšetkým recenziám domácich aj zahraničných umeleckých a publikačných výstupov, prinášali spravodajské články a reportáže o aktuálnom dianí u nás i vo svete, vytvorili množstvo rozhovorov, profilov osobností, zaznamenali dôležité udalosti, informovali o významných počinoch, úspechoch, historických udalostiach a pod. Autori napísali aj niekoľko nekrológov k úmrtiam významných osobností opernej scény.

Podporte činnosť Opera Slovakia, o.z.

Týždenný prehľad najnovších článkov

Prihlásením k odberu súhlasíte so zásadami ochrany osobných údajov. Z odberu sa môžete kedykoľvek odhlásiť.

www.operaslovakia.sk

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár