Vitajte na webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

5. mája 2016 redakcia Sezóna 2015/2016

Vec Makropulos v SND v rámci Európskych dní opery

Leoš Janáček: Vec Makropulos, Opera SND, 2015, Pavol Remenár (Jaroslav Prus), Linda Ballová (Emilia Marty), foto: Jozef Barinka
Veľkosť písma
A
A
A
Bratislava/Brusel – Inscenáciou opery v troch dejstvách Vec Makropulos od Leoša Janáčka sa Slovenské národné divadlo (SND) pripojí v piatok 6. mája k 10. ročníku Európskych dní opery. Tie sa v tomto roku konajú od 6. do 8. mája pod názvom Divadlo sveta (Theatre of the World). Európske dni opery boli založené vo februári 2007 s cieľom osláviť 400. výročie prvého majstrovského operného diela, Monteverdiho Orfea. Odvtedy sú Európske operné dni pravidelnou slávnosťou, pri ktorej sa viac ako 80 operných domov v Európe spojí a pozvú obyvateľov svojich miest a regiónov objavovať umenie opery vo všetkých jej aspektoch.

Ako informovala tlačová tajomníčka SND Izabela Pažítková ,,V kontexte s touto celoeurópskou divadelnou výzvou uvedie Opera SND 6. mája v historickej budove SND reprízu inscenácie opery Leoša Janáčka Vec Makropulos v réžii svetoznámeho operného tvorcu Petra Konwitschného“. Inscenácia mala premiéru v novembri 2015 a zaznie pod taktovkou Ondreja Olosa. (detail predstavenia TU…) Termín Európskych dní opery sa spája s najbližším víkendom okolo Dňa Európy, ktorý pripadá na 9. mája.

Európske dni opery

Európske dni opery boli založené vo februári 2007 s cieľom osláviť 400. výročie prvého majstrovského operného diela, Monteverdiho Orfea. Od roku 2007 každý rok operné domy otvárajú dvere záujemcom, aby si mohli pozrieť vnútro stánkov kultúry. Návštevníkov okrem predstavení zvyčajne čakajú aj prehliadky so sprievodcom, rôzne dielne a ďalšie akcie. Európske operné dni sú pravidelnou slávnosťou, pri ktorej sa viac ako 80 operných domov v Európe spojí a pozvú obyvateľov svojich miest a regiónov objavovať umenie opery vo všetkých jej aspektoch. Odhalia im, čo sa deje „v zákulisí“ a umožnia tak pozrieť sa na operu aj z inej strany, ako to bežne býva. Každé operné divadlo pripravuje pre návštevníkov vlastný program, podujatie na európskej úrovni koordinuje sieť Opera Europa v partnerstve so združením RESEO.

Európske operné dni

Od prvého ročníka Európskych dní opery sa na podujatiach zorganizovaných v operných domoch zúčastnilo viac ako milión záujemcov, ktorí využili bohatú ponuku rôznych iniciatív ponúknutých pri tejto príležitosti, vyzdvihol portál operadays.eu. V roku 2016 európske kultúrne podujatie dosiahlo podľa neho významný míľnik – 10. ročník Európskych dní opery – preto zvolili tému: Theatre of the World. ,,Lebo všetci veríme v silu hudby, že môže prehovoriť ponad bariéry jazykové, ponad národné hranice a kultúrne rozdiely.“

Cieľom Európskych dní opery je vyzdvihnúť operu a vzdať jej poctu aspoň raz do roka aj takýmto spôsobom. Opera je výsostne európske umenie a dni opery sú príležitosťou, aby sa otvorili dokorán dvere pre milovníkov tejto umeleckej tvorby.

Dejiny opery spadajú do čias starovekého Grécka. V piatom storočí pred Kristom obyvatelia Atén oslavovali svoju identitu – ako spoločnosť – predstaveniami s hudbou, spevom, slovom a tancom. To možno nazvať základnými prvkami, inšpiráciou pre vznik opery. Neskôr sa opera objavuje na európskej pôde na dvoroch miest súčasného Talianska v čase renesancie. Kvalitu opery vtedy zvyšovala rivalita vtedajších nezávislých miest.

Operná tvorba zaznamenala vzostup v 19. storočí. V 20. storočí sa verejnými subvenciami pomohlo zakladaniu nových domov, predstavenia sa stali prístupnejšie pre širšie publikum. Aj rozvoj rozhlasu prispel k šíreniu operných diel, podobne ako ich nahrávky na hudobných nosičoch.

RESEO je európske združenie, ktoré vzniklo v roku 1996 a tvoria ho všetci, ktorí pracujú v oblasti podpory opery a tanca. Ide o neziskovú asociáciu, funguje ako fórum na výmenu skúseností v oblasti operného a tanečného vzdelávania na európskej úrovni, sídli v divadle La Monnaie/Du Munt v Bruseli. Od roku 2008 RESEO štrukturálne podporuje Európska komisia prostredníctvom programu Kultúra. RESEO má 80 členov – operné divadlá a tanečné organizácie – v 21 krajinách. Podporuje aj prijímanie jednotlivcov za svojich členov v prípade, ak pracujú v oblasti opery a tanca.

www.operadays.eu

zdroj: TASR, operadays.eu

Zdieľať:

O autorovi

redakcia
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

Videozáznam tlačovej konferencie Národného divadla Košice k sezóne 2023/2024