Veľkolepý balet Korzár opäť v SND

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – Balet SND pripravuje na 17. a 18. apríla 2015 premiéru klasického baletu Korzár, dielo zo zlatého fondu, jedno z majstrovských diel éry romantického repertoáru v réžii vynikajúceho ruského choreografa Vasilija Medvedeva podľa Máriusa Petipu. Toto dielo v SND hudobne naštudoval ruský dirigent Alexander Anissimov.

Balet Korzár je ako pestrofarebný orientálny koberec – plný nespútanej vášne, lásky i dramatických situácií.

Balety Giselle a Korzár (Le Corsaire) si nielen fanúšikovia tohto krehkého umenia spájajú s menom skladateľa Adolpha Charlesa Adama (1803 – 1856). Známy libretista baletov 19. storočia Jules-Henri Vernoy de Saint-Georges a choreograf Joseph Mazilier vytvorili farebný obraz zo života korzárov na základe rovnomennej Byronovej básne z roku 1814.

Príbeh o láske medzi korzárom Konrádom a krásnou Grékyňou Medorou, o únosoch krásnych žien, o pašovi túžiacom po láske, príbeh vsadený do exotického prostredia gréckeho ostrova či tureckého bazára s otrokyňami poskytuje aj vďačnú tanečnú inšpiráciu pre choreografa.

Korzár, Balet SND, F. Šulek (Paša), M. Rudenko (Gulnara), Y. Kaminaka (Lankedem), foto: Peter Brenkus

Korzár, Balet SND,
F. Šulek (Paša), M. Rudenko (Gulnara), Y. Kaminaka (Lankedem),
foto: Peter Brenkus

Svetová premiéra sa konala 23. januára 1856 na javisku Opéra de Paris. Časom boli do baletu pridané hudobné čísla iných skladateľov, príbeh však zostal rovnaký od premiéry až po súčasnosť. Balet Korzár patrí k tým dielam, ktoré sa zrodili vo Francúzsku, ale ich ďalšia existencia na svetových scénach je spojená so slávou baletu cárskeho Ruska. Za to, že dielo prežilo niekoľko storočí, vďačíme legendárnemu Mariusovi Petipovi, ktorý tento balet uviedol v Rusku viackrát, legendárnou sa stala inscenácia z roku 1899 v Mariinskom divadle v Petrohrade.

Balet SND, skúška baletu, foto: Peter Brenkus

Balet SND, skúška baletu,
foto: Peter Brenkus

Práve podľa jeho koncepcie inscenuje dielo na scéne SND vynikajúci ruský choreograf Vasilij Medvedev. Je absolventom Akadémie ruského baletu A. Vaganovej v Petrohrade a neskôr Konzervatória Rimského-Korsakova. Ako tanečník vynikal predovšetkým v titulných úlohách klasickej baletnej literatúry, napríklad ako Albert (Giselle), Franz (Coppélia), James (La Sylphide) a ďalších. Účinkoval na mnohých významných podujatiach a festivaloch ako napr. Stars of St. Petersburg Ballet v USA, Notte di Stelle v Calgliari v Taliansku, Gala des Etoiles v Kanade a iných. V súčasnosti spolupracuje so všetkými najvýznamnejšími ruskými divadlami ako sú balet Mariinského divadla v Petrohrade, či Balet Veľkého divadla v Moskve. Vasilij Medvedev prezentuje svoje umenie a tvorbu aj v zahraničí, uveďme Štátny balet v Berlíne, Národné divadlo v Prahe a iné. V Balete SND zaujal v roku 2011 skvelým originálnym naštudovaním baletu Onegin podľa Puškina na vybranú hudbu z Čajkovského symfonických opusov.

Korzár, Balet SND, M. Rudenko (Gulnara), Y. Kaminaka (Lankedem), foto: Peter Brenkus

Korzár, Balet SND,
M. Rudenko (Gulnara), Y. Kaminaka (Lankedem),
foto: Peter Brenkus

Hudobne dielo v SND naštudoval popredný znalec baletnej literatúry, ale aj operných a symfonických opusov Alexander Anissimov, známy z mnohých svetových operných domov a koncertných pódií.

Adolphe Charles Adam: Korzár
Klasický balet v troch dejstvách a piatich obrazoch
Premiéra v Balete SND 17. a 18. apríla 2015

Hudba: Adolphe Charles Adam
Libreto: Jules-Henri Vernoy de Saint-Georges, Joseph Mazilier, Marius Petipa
Choreografia a réžia: Vasilij Medvedev, podľa Máriusa Petipu
Asistent choreografie: Stanislav Fečo
Scéna a kostýmy: Pavol Juráš
Hudobné naštudovanie a dirigent: Alexander Anissimov
Dirigent: Dušan Štefánek

www.snd.sk

Korzár, Balet SND, vizuál, foto: Martin Machaj

Informovala: Izabela Pažítková, SND

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár