Veľkonočné koncerty Slovenskej filharmónie

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – Slovenská filharmónia pozýva na Veľkonočné koncerty. V ponuke je výber pre milovníkov hudby aj literatúry.

Veľkonočný koncert Slovenského komorného orchestra  v Katedrále sv. Martina

Aj tento rok pozývajú na Veľkonočný koncert členovia Slovenského komorného orchestra. Uskutoční sa na  Kvetnú nedeľu 20. marca 2016 v Katedrále sv. Martina o 15.00 h.

Na programe je dielo Josepha Haydna, ktoré už tradične zaznieva v predveľkonočnom období v Bratislave –  Sedem posledných slov nášho Spasiteľa na kríži. Tentokrát zaznie jeho orchestrálna verzia.

Slovenský komorný orchester

Slovenský komorný orchester

Haydn začal komponovať dielo v roku 1785 na podnet predstaveného katedrály Santa Cueva v juhošpanielskom meste Cádize, ktorý ho požiadal, aby napísal hudbu na „sedem posledných slov nášho Spasiteľa na kríži“. V cádizskom kostole bolo zvykom uviesť každoročne v predveľkonočnom období jedno oratórium. Na pravé poludnie sa všetky dvere zatvorili a zaznela hudba. Po predohre vystúpil biskup na kazateľnicu, vyslovil prvé zo siedmich slov Božieho Syna a rozjímal nad ním. Keď skončil, zostúpil z kazateľnice a pred oltárom sa vrhol na kolená. Táto pauza bola vyplnená hudbou. Následne biskup ešte šesťkrát vystúpil na kazateľnicu a na konci každého rozjímania vpadol do ticha orchester. Už počas Haydnovho života sa stal tento opus jedným z jeho najslávnejších diel.

Vstupenky sú v predaji v Pokladnici SF, online alebo hodinu pred koncertom v mieste jeho konania.

Veľkonočný koncert – Hudba a slovo v Malej sále

V utorok 22. marca Slovenská filharmónia pozýva do Malej sály Slovenskej filharmónie milovníkov hudby a literatúry. Na programe je tretí koncert cyklu Hudba a slovoVeľkonočný.

Jiří Bárta

Jiří Bárta

Sólistom večera bude popredný český violončelista Jiří Bárta, v ktorého interpretácii zaznie hudba Johanna Sebastiana Bacha –  Suita č. 3 C dur, BWV 1009 a Suita č. 5 c mol, BWV 1011 . Jiří Bárta vstúpil na hudobnú scénu na prelome 90. rokov. V súčasnosti patrí k európskej špičke interpretov. V interpretácii významného slovenského herca Štefana Bučka zaznie výber poézie z vlastnej zbierky Tušené ostáva v tieni, básne Milana Rúfusa a Štefana Sandtnera.

Veľkonočný koncert Slovenskej filharmónie a Slovenského filharmonického zboru

V stredu a vo štvrtok 23. a 24. marca zaznejú Veľkonočné koncerty v Koncertnej sieni SF. Slovenská filharmónia, Slovenský filharmonický zbor / Thomas Lang, zbormajster/ – štyria sólisti Ruth Ziesak, soprán, Ulrike Mayer, mezzosoprán, Tomáš Černý, tenor a Peter Mikuláš, bas pod taktovkou českého dirigenta Petra Altrichtera uvedú oratórium Felixa Mendelssohna-Bartholdyho Eliáš, ktoré skladateľ skomponoval na objednávku Birminhamského festivalu so starozákonným námetom o prorokovi Eliášoví. Veľkonočné koncerty v bratislavskej Redute začnú o 19.00 h.

www.filharmonia.sk

Informovala: Martina Tolstová, SF

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár