Vitajte na webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

30. marca 2015 redakcia Sezóna 2014/2015

Veľkonočné koncerty v bratislavskej Redute

Slovenská filharmónia, foto: SF
Veľkosť písma
A
A
A
Bratislava -Veľkonočné koncerty SF pokračujú v bratislavskej Redute v podaní súboru starej hudby Musica aeterna a The Czech Ensemble Baroque Choir. V Koncertnej sieni SF zaznie Stabat mater Antonína Dvořáka v podaní štyroch sólistov, orchestra a zboru Slovenskej filharmónie.

V utorok 31. marca sa v Malej sále Slovenskej filharmónie uskutoční Veľkonočný koncert súboru pre starú hudbu Musica aeterna (um. vedúci Peter Zajíček) v spolupráci so zborom – The Czech Ensemble Baroque Choir (zbormajsterka Tereza Válková). Na programe je sedem pašiových kantát Membra Jesu Nostri (BuxWV 75) z roku 1680 (Najsvätejšie telo trpiaceho Ježiša) nemecko- dánskeho barokového organistu a skladateľa Dietricha Buxtehudeho (1637 – 1707). Text kantáty vychádza zo stredovekej pašiovej básne Salve mundi salutare a z citácii Svätého písma. Koncert začne o 19.00 h.

Veľkonočný koncert Slovenskej filharmónie a Slovenského filharmonického zboru

V stredu a vo štvrtok 1. a 2. apríla zaznejú Veľkonočné koncerty v Koncertnej sieni SF. Slovenská filharmónia, Slovenský filharmonický zbor – štyria sólisti Eva Hornyáková, soprán, Monika Fabiánová, alt, Otokar Klein, tenor a Gustáv Beláček, bas pod taktovkou stáleho hosťujúceho dirigenta Leoša Svárovského uvedú duchovnú kantátu Antonína Dvořáka Stabat mater. Dvořák komponoval toto dielo pomerne mladý – tridsaťpäťročný. Text diela hovorí o utrpení Kristovej matky pod krížom , na ktorom umiera jej syn. Dvořák rozčlenil predlohu do desiatich časti. Premiéra sa konala roku 1880 . Stabat mater je u nás aj vo svete často uvádzaným vokálno-inštrumentálnym titulom. Veľkonočný koncert v bratislavskej Redute začne o 19.00 h.

www.filharmonia.sk

Informovala: Martina Tolstová, SF

Zdieľať:

O autorovi

redakcia
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

Videozáznam tlačovej konferencie Národného divadla Košice k sezóne 2023/2024