Vitajte na webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

Reklama

14. marca 2016 redakcia Sezóna 2015/2016

Veľkonočný koncert Štátnej filharmónie Košice venovaný obetiam holokaustu

Štátna filharmónia Košice, foto: Jaroslav Ľaš
Veľkosť písma
A
A
A
Košice – Štátna filharmónia Košice (ŠfK) si Veľkonočným abonentným koncertom 17. marca 2016 pripomína obete holokaustu. Pri tejto príležitosti dramaturgia filharmónie uvedie dojemné Stabat Mater Karla Szymanowského. Dielo zaznie v podaní sólistov Lucie Knotekovej, Ester Pavlů, Mariána Lukáča, orchestra košickej filharmónie a Košického speváckeho zboru učiteľov pod taktovkou Maroša Potokára.

Stabat Mater je pre mňa jeden z najsilnejších duchovných textov. Jeho hudobné spracovanie sa v rukách mnohých skladateľov v priebehu dejín pokúsilo stvárniť tak obrovské utrpenie matky, ktorej pred očami umiera syn umučený krutým a neľudským spôsobom… hovorí dirigent Maroš Potokár. „Je to bolesť, ktorú asi nikdy nikto nedokáže opísať.“ dodáva.

Skladateľ inšpirovaný pobytom v Zakopanom (Poľsko) do diela vnáša folklórne prvky, z ktorých vyabstrahoval dokonalý zmysel pre čistotu a nevinnosť. „V kompozícii K. Szymanowského, na rozdiel od najznámejších spracovaní Dvořáka, Poulenca, Rossiniho, Verdiho a iných, môžeme rozoznať snahu prežiť obsah tohto textu mimo duchovného vnímania ako čisté ľudské utrpenie a bolesť.“ hovorí Maroš Potokár. Dramatická hudba sa však stále ťahá vyššie aj keď sa zdá, že už dosiahla vrchol. A k tomu ani nepotrebuje dynamické gradácie. Szymanowski tu postavil slovanský chrám, kolos z hmly. „Hudba, rovnako ako text, je veľmi osobná, intímna, sugestívna, nebojí sa byť aj desivá a nepríjemná, pretože to čo vyjadruje nie je krásne ani príjemné, ale vyjadruje tiež obrovskú ľudskosť a silu lásky, pravdivú neprikrášlenú tvár utrpenia a smrti. Preto je toto dielo pre mňa veľmi výnimočné a vážim si, že sa ho môžem pokúsiť s pokorou precítiť, pochopiť a interpretovať.“ dodáva.

Maroš Potokár, Lucia Knoteková, Ester Pavlů, Marián Lukáč
Maroš Potokár, Lucia Knoteková, Ester Pavlů, Marián Lukáč

Sugestívne spracovanie mariánskej sekvencie v podaní sólistov Lucie Knotekovej, Ester Pavlů, Mariána Lukáča a Košického speváckeho zboru učiteľov dokonale pripomenie v košickom Dome umenia aj atmosféru Veľkej noci.

Veľkonočný koncert A cyklu pod taktovkou Maroša Potokára ponúka tiež jednu z Mozartových najznámejších symfónii, g mol KV 550 označovanej tiež „veľká“. Symfónia má úplne iný ráz ako väčšina Mozartových diel, vytrvalá pochmúrna nálada je naozaj zriedkavým javom v jeho inak veľmi nadľahčenej hudbe. Práve táto dramatická atmosféra imponovala aj neskorším generáciám skladateľov, vďaka čomu dnes vnímame Mozartovu búrlivú štyridsiatu symfóniu ako vskutku romantické dielo. Z neskorších romantických tradícii vyrástli veľké symfónie Gustava Mahlera, ktoré tvoria jadro jeho tvorby. Adagietto z jeho piatej symfónie sa často uvádza ako samostatná skladba. Je preniknuté hlbokým citom a plné lyrickej expresie.
Dôstojný a pietny charakter Veľkonočného koncertu nám v týchto dňoch pripomína aj spomienku obetiam holokaustu.

Koncert sa koná s podporou Poľského inštitútu.

www.sfk.sk

Informovala: Mariana Lechmanová, ŠFK

Zdieľať:

O autorovi

redakcia
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

Videozáznam tlačovej konferencie Národného divadla Košice k sezóne 2023/2024