Veni Academy: „Voices for Ensemble“ na festivale Melos-Étos v Bratislave

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Súbor Veni Academy pozýva na koncert „Voices for Ensemble“, ktorý sa uskutoční už 11. novembra 2022 o 19:00 v Moyzesovej sieni v Bratislave ako súčasť medzinárodného festivalu súčasnej hudby Melos-Étos.

(PR článok, InMusic)

VENI ACADEMY je komunitou mladých ľudí, ktorí majú chuť robiť hudbu, s akou sa v škole bežne nestretnú. Spôsob, ako ju hrať im sprostredkúvajú skúsení lektori, ktorí sa starajú o ich ďalší umelecký rast.

Počas dvanásťročnej existencie sa projekt VENI ACADEMY rozrástol do celkom nečakaných rozmerov: z pôvodne skromného zámeru byť kreatívnym edukačným prostredím pre študentov slovenských konzervatórií a hudobných akadémií sa teritórium záujemcov postupne rozširovalo najprv na bývalé Československo, neskôr na ďalšie európske krajiny. V súčasnosti sa na projektoch VENI ACADEMY podieľa viac ako 300 študentov, a to nielen z Európy, ale aj z krajín mimo nej.

Veni Academy, 2019, zdroj foto: VA

Okrem množstva úspešných koncertov v rozmanitých prostrediach sa dnes VENI ACADEMY môže prezentovať aj dvoma CD albumami, ROLLING TONES/in zarter bewegung, ktorý získal prestížne slovenské ocenenie Radio_Head_Awards 2013 za „najlepší album roka v kategórii Klasická hudba“ a DISPERSION, CD s hudbou amerického skladateľa a multiinštrumentalistu Elliotta Sharpa, ktoré vyšlo v prominentnom americkom vydavateľstve Mode Records a ktorého krst sa uskutočnil v rámci spoločného koncertu newyorského ansámblu SysOrk a niekoľkých hráčov VENI ACADEMY v slávnom brooklynskom klube Roulette v novembri 2018. (www.veniacademy.sk)

Program koncertu v rámci festivalu Melos-Étos 2022 tvoria skladby Zygmuna Krauzea, Michala Nejtaka, Steva Reicha, Györgya Ligetiho, Milana Adamčiaka, či Martina Burlasa, ktoré sú výsledkom niekoľko dňovej náročnej (a usilovnej) prípravy, spočívajúcej nielen v samotnom nácviku, ale aj (neraz vášnivých) diskusiách pri hľadaní kreatívnych interpretačných riešení. To preto, lebo každá z nich predstavuje výzvu, ktorú ich autori prekladajú interpretom: sú to totiž (viac alebo menej) tzv. „otvorené partitúry“, pri ktorých časť kompozičnej práce urobil skladateľ, ale zároveň (pomerne veľkú) časť ponechal na kreatívne dotvorenie interpretom. No a jedna z nich vznikla v roku 2020 priamo pre našu akadémiu, takže ju budeme počuť vo svetovej premiére.

Veni Academy, program Melos-Étos 2022

Skladateľ Jaroslav Šťastný o tomto koncerte napísal: “Všechny skladby tohoto koncertu mají (při veškeré své rozmanitosti) jeden společný rys: je to extrémně úsporná notace, která však vede k velmi komplexním zvukovým výsledkům. Nejradikálnější jsou v tomto směru právě dvě nejstarší skladby programu, které jsou zaznamenány pouze formou stručných slovních pokynů. Jak Symfonická báseň pro 100 metronomů G. Ligetiho, tak Kyvadlová hudba S. Reicha stojí na stejném principu: autor nastaví výchozí podmínky a potom jediným impulsem spustí proces, který už probíhá samovolně. V obou případech jsou však podmínky vymezeny tak úzce, že zákonitě náhodný proces, který po spuštění následuje, dospívá při každém provedení k téměř totožnému výsledku.”

Dirigent a umelecký vedúci Daniel Matej si program naštudoval s medzinárodným súborom, absolventov tohtoročnej VENI ACADEMY, ktorí sú nielen zo Slovenska a Česka, ale aj zo Švédska, Poľska či Srbska.

Vstupenky na koncert 11. 11. 2022 sa dajú kúpiť v predpredaji v sieti Ticketportal ako aj na mieste konania sa koncertu.

Daniel Matej, Veni Academy, zdroj foto: VA

Projekt VENI ACADEMY podporil z verejných zdrojov ako hlavný partner Fond na podporu umenia.
S podporou SOZA. S finančným príspevkom Hudobného fondu. Mediálnym partnerom projektu je Hudobný život a Opera Slovakia.

Facebook udalosť

Facebook ISCM – Slovakia

Informovala: Linda Gallová, InMusic

PR článok, text: ISCM – Slovenská sekcia

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár