Verdiho Maškarný bál naživo z Metropolitnej opery v Rádiu Devín

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – RTVS pokračuje v tradícii vysielania exkluzívnych priamych prenosov z Metropolitnej opery v New Yorku. Výhradné práva na vysielanie prenosov na území Slovenska má RTVS ako aktívny člen Európskej vysielacej únie. Tentokrát sa milovníci opery môžu tešiť na Verdiho Maškarný bál. Večerom bude sprevádzať operný kritik Dr. Pavel Unger.

V sobotu 2. mája o 19:00 si v Rádiu Devín môžete naživo vypočuť operu Giuseppe Verdiho: Maškarný bál (Gustáv III.). Veľká romantická hudobná dráma v troch dejstvách v talianskom jazyku sa odohráva na švédskom panovníckom dvore. Tragický príbeh je o láske kráľa, ktorý sa zamiloval do manželky svojho najvernejšieho priateľa. Rámec deja tvorí skutočný príbeh švédskeho kráľa Gustava III. ktorý bol zavraždený na bále v štokholmskej opere. Autorom libreta je taliansky autor Antonio Somma.

V hlavných úlohách sa predstavia:
Piotr Beczała, tenor – Gustáv III., švédsky kráľ
Dmitri Hvorostovsky, barytón – Gróf Renato Anckarström, manžel Amelie
Sondra Radvanovsky, soprán – Amelia, manželka Renata
Heidi Stober, koloratúrny soprán – Oscar, kráľovo páža
Dolora Zajick, kontraalt – Mam´zelle Ulrica Arvidsson

Zbor a orchester Metropolitnej opery bude dirigovať svetoznámy dirigent James Levine.

Večerom bude sprevádzať operný kritik Dr. Pavel Unger, ktorý pre Opera Slovakia uviedol: ,,V dvoch 30-minútových prestávkach budem hovoriť o skladateľovi, diele, o Maškarnom bále v histórii MET (hral sa tam 300-krát) a v tejto súvislosti aj o Petrovi Dvorskom, ktorý tam Riccarda spieval sedemkrát. Budem sa venovať aj domácej interpretačnej tradícii, kde by som chcel vyzdvihnúť zástoj Ľubice Rybarskej. Tá do Amelie vstúpila v SND roku 1986 ako 28-ročná. O dva roky vyhrala Pavarottiho súťaž vo Filadelfii, potom s Pavarottim spievala Luisu Miller a roku 1992 v parížskej Opera Bastille aj Ameliu. V Amelii  hosťovala aj v Zürichu, Frankurte, Stuttgarte a inde. Oboch predstavím aj v ukážkach.“

www.rtvs.sk

Pripravil: Ľudovít Vongrej
Zdroj: RTVS

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár