Vitajte na vynovenom webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

Reklama

3. apríla 2016 redakcia Sezóna 2015/2016

Vernisáž výstavy v múzeu v Skalici venovanej Lucii Poppovej a Márii Kišonovej-Hubovej

Záhorácke múzeum v Skalici, foto: muzeum.sk
Veľkosť písma
A
A
A
Skalica – Záhorské múzeum v Skalici pozýva na vernisáž výstavy venovanej dvom operných legendám pôvodom zo Záhoria – Lucii Poppovej a Márii Kišonovej-Hubovej. Vernisaž sa uskutoční 7. apríla o 16:00 hod. v múzeu v Skalici.

Záhorské múzeum v Skalici v spolupráci s Divadelným ústavom Bratislava prinášajú návštevníkom panelové výstavy venované dvom významným osobnostiam operného sveta, pôvodom zo Záhoria s názvom Lucia Poppová: Zo Záhorskej Vsi do Metropolitnej opery a Mária Kišonová-Hubová: K storočnici narodenia. V programe vernisáže obe operné divy predstavia kurátori výstav Mgr. Michaela Mojžišová, PhD. a PhDr. Jaroslav Blaho a zaznejú i audiozáznamy árií najvýznamnejších operných postáv Lucie Poppovej a Márie Kišonovej-Hubovej. Vernisáž sa uskutoční 7. apríla o 16:00 hod. v múzeu v Skalici a potrvá do 29. apríla 2016.

Výstava Lucia Popp a Mária Kišoňová Hubová v Skalici

Lucia Poppová (*12. november 1939, Záhorská Ves – †16. november 1993, Mníchov, v zahraničí známa ako Lucia Popp) bola slovenská operná speváčka (sopranistka) svetového významu. Pôvodne začala študovať medicínu, no po druhom semestri odišla na Vysokú školu múzických umení v Bratislave. Bola žiačkou slovenskej opernej speváčky a pedagogičky Anny Hrušovskej. Od roku 1963 pôsobila v Rakúsku a Nemecku (Kolín nad Rýnom, Mníchov), ako členka Štátnej opery vo Viedni, účinkovala tiež v New Yorku a na iných významných operných scénach. Vynikala ako interpretka postáv diel W. A. Mozarta a Richarda Straussa. Bola tiež vyhľadávaná ako koncertná a komorná speváčka. Hrala vo filme Jánošík I. – II. Počas svojej kariéry nahrala nespočetné množstvo opier, medzi inými Figarova svadba , Čarovná flauta, Únos zo serailu, Gavalier s ružou, Arabella a iné.

Kurátorom výstavy je Jaroslav Blaho.

Mária Kišonová-Hubová (*17. marec 1915, Láb –†11. august 2004, Bratislava) bola slovenská operná speváčka (sopranistka). Súkromne študovala spev u prof. Josefa Egema a neskôr na viedenskom Konzervatóriu u prof. Anny Schönwaldovej. Dlhoročne pôsobila ako profilová sólistka opery Slovenského národného divadla v Bratislave i ako vokálna pedagogička. Vynikla najmä v operných úlohách diel G. Pucciniho, W. A. Mozarta, G. Verdiho, v slovanskom repertoári, ale aj v opere 20. storočia. Počas kariéry vytvorila 70 veľkých operných postáv. Mnohé úlohy naštudovala v troch, dokonca aj v štyroch inscenáciách. K jej vrcholným herecko-speváckym kreáciám patrila Musetta v Bohéme, Violetta v Traviate, Micaela v Carmen, ale tiež Debussyho Mélisanda, Zuza v Cikkerovom Jurovi Jánošíkovi či Ľutomíra v Suchoňovom Svätoplukovi. Venovala sa aj koncertnej činnosti. Bola dlhoročnou predsedníčkou poroty Speváckej súťaže Mikuláša Schneidera-Trnavského v Trnave.

Kurátorkou výstav je Michaela Mojžišová.

Zdroj: www.zahorskemuzeum.sk

video

Zdieľať:

O autorovi

redakcia
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

C. Saint-Saëns: Henry VIII.
záznam priameho prenosu opery, máj 2023
Divadlo La Monnaie / De Munt
dirigent: Alain Altinoglu, réžia: Olivier Py
viac info, osoby a obsadenie TU...