Vitajte na webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

Reklama

3. júna 2015 redakcia Sezóna 2014/2015

Vesselina Kasarová ako zvodná Carmen v Opere SND

Vesselina Kasarova, foto: Marco Borggreve, Sony Music
Veľkosť písma
A
A
A
Bratislava – Inscenácia Bizetovej Carmen v réžii Mariána Chudovského si od svojho prvého uvedenia v roku 2002 získala nesmierne množstvo fanúšikov. Legendárne dielo francúzskeho skladateľa, skomponované na motívy rovnomenného románu Prospera Mériméea, rozpráva príbeh zvodnej Cigánky Carmen, ktorá si vďaka svojej kráse a temperamentu dokáže získať srdce a náklonnosť každého muža. V októbrovom predstavení sa v titulnej postave predstaví Vesselina Kasarová, diriguje Jaroslav Kyzlink.

aktualizované 2.10.2015

Opera SND tentoraz pripravila pre svojich návštevníkov jedinečné prekvapenie v podobe vystúpenia svetoznámej opernej divy, bulharskej mezzosopranistky Vesseliny Kasarovej, ktorá stvárni titulnú postavu Carmen. Speváčka, ktorá sa stala miláčikom New Yorku, Paríža, Barcelony, Mníchova či Berlína, zavíta na dosky Slovenského národného divadla už 7. októbra 2015.

Kasarova_EB_03

Repertoár Vesseliny Kasarovej zahŕňa veľké diela svetových skladateľov, ako je Gaetano Donizetti (Leonora vo Favoritke, Alžbeta v Márii Stuartovej), Gioacchino Rossini (Rosina v Barbierovi zo Sevilly, Arsace v Semiramis, titulné roly v operách Popoluška a Tancred), Claudio Monteverdi (Penelope v Odyseovom návrate do vlasti) a mnohé ďalšie. V podaní speváčky zaznie v predstavení Carmen i slávna habanéra L’amour est un oiseau Rebelle, ktorou nespútaná Carmen varuje mužov pred láskou vo svojom náručí.

„Existuje tradícia, ktorá znázorňuje Carmen ako cigánsku prostitútku. Ak sa zameriate na hudbu a prečítate si libreto, nie je tam nič, čo by na tento fakt poukazovalo. Ona je len jednou z prvých emancipovaných žien…“ podelila sa operná diva so svojím pohľadom na toto dielo v rozhovore pre blog Bruca Duffieho.

Historická budova SND
Historická budova SND

Pod dirigentskou taktovkou Jaroslava Kyzlinka a výprave výtvarníkov Jozefa Cillera a Petra Čaneckého uvidíte predstavenie opery Carmen s Vesselinou Kasarovou už 7. októbra 2015 v historickej budove Slovenského národného divadla.

www.snd.sk

Informovala: Natalie Dongová, SND

Zdieľať:

O autorovi

redakcia
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

P. I. Čajkovskij: Panna orleánská
Deutsche Oper am Rhein
záznam predstavenia z augusta 2023
dirigent: V. Alekseenok, réžia: E. Stöppler
hrajú: M. Kataeva, S. Luttinen, A. Nesterenko, S. Khomov, L. Fatyol T. Grümbel, E. Abdulla, R. Šveda, B. Pop...
viac info TU...