Viac ako 40 špičkových umelcov sa naživo predstaví na koncerte Metropolitnej opery New York „At-Home Gala“

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Metropolitná opera New York pozýva sledovať koncert, na ktorom prostredníctvom aplikácie Skype vystúpi naživo zo svojich domovov viac ako 40 popredných umelcov svetovej opernej scény. Koncert, spájajúci umelcov zo 14 krajín sveta, bude MET-ka vysielať na svojej webstránke bezplatne v sobotu 25. apríla 2020.

V čase pandémie koronavírusu viac než inokedy ožil on-line priestor, ktorý v tomto období ponúka aj množstvo kvalitnej opery. Divadlá medzinárodnej opernej scény sa v týchto dňoch doslova predbiehajú vo vysielaní záznamov svojich predstavení. Ľudská kreativita nemá hraníc a ako sa ukazuje, tento výnimočný stav prichádza aj s „novými“ formátmi. Len čas ukáže, či aj po pandémii ostanú životaschopnými. Divadlá tak nielenže udržiavajú nepretržitý kontakt so svojimi stálymi divákmi, ale sa prezentujú aj celosvetovo.

Metropolitná opera New York, foto: Jonathan Tichler

Jedným z popredných operných domov, ktoré v týchto neľahkých časoch pomáhajú divákom denne spríjemniť náročné obdobie, je Metropolitná opera v New Yorku. Toto operné divadlo už krátko po zrušení svojich predstavení začalo veľkoryso zverejňovať záznamy svojich inscenácií, odvysielaných predtým v priamom prenose v rámci projektu operných kinoprenosov Live in HD. Záznamy sprístupňuje bezplatne na svojej webstránke v rámci programu “Nightly Met Opera Streams“. Od svojho spustenia 16. marca 2020 projekt prilákal viac ako 4 milióny divákov z celého sveta, čo predstavuje viac ako 200 miliónov minút sledovaného času. Denný program je avizovaný aj na webstránke Opera Slovakia.

Metropolitná opera zrušila, kvôli pandémii koronavírusu, všetky svoje predstavenia od 12. marca 2020, následne v dôsledku nepriaznivého vývoja situácie zrušila aj zvyšok aktuálnej opernej sezóny, odhadujúc straty až 60 miliónov dolárov.

Prečítajte si tiež:
Viedeň, Mníchov, Berlín či New York sprístupňujú svoje operné produkcie a koncerty klasickej hudby cez internet
Dostupnosť opery on-line

Okrem zverejnených záznamov sa chce Metropolitná opera uchádzať o priazeň divákov na celom svete aj inak a v týchto dňoch ohlásila koncert s názvom “At-Home Gala”, ktorý odvysiela v sobotu 25. apríla 2020 o 13.00 EDT a o 19.00 SEČ na svojej webstránke www.metopera.org. Predstaví sa na ňom viac ako 40 špičkových umelcov. Na koncerte zaznejú diela Verdiho, Pucciniho, Donizettiho, Giordana, Wagnera či Mozarta a ďalších.

Peter Gelb , generálny riaditeľ MET vo svojom byte počas príprav on-line koncertu Metropolitnej opery New York At-Home Gala, 2020, foto: Keri-Lynn Wilson

„Aj keď je Metropolitná opera známa svojimi prenosmi do kín vo vysokom rozlíšení, tento koncert bude skvelým umeleckým počinom.“ uviedol generálny riaditeľ MET Peter Gelb a poznamenal, že koncert sa bude vysielať v reálnom čase naživo z prenosných počítačov spevákov cez aplikáciu Skype, čo však bude náročnejšie či už v logistike ale aj kvôli rôznym časovým pásmam, v ktorých sa budú jednotliví umelci nachádzať. „Bude to povznesením nielen pre naše publikum, ale aj pre našich spevákov, ktorí sa už túžia spojiť so svojimi fanúšikmi.“ dodal Peter Gelb.

Umelci sa s Metropolitnou operou v New Yorku naživo spoja zo 14 krajín sveta. Dirigent Marco Armiliato (Lugano, Švajčiarsko), sólisti Ildar Abdrazakov (Moskva, Rusko), Roberto Alagna a Aleksandra Kurzak (Le Raincy, Francúzsko), Jamie Barton (Atlanta, Grécko), Piotr Beczała (Zabnica, Poľsko), Angel Blue (Alpine, New Jersey), Lawrence Brownlee (Niceville, Florida), Joseph Calleja (Mellieha, Malta), Javier Camarena (Zürich, Švajčiarsko), Nicole Car a Etienne Dupuis (Paríž, Francúzsko), David Chan (Closter, New Jersey), Anthony Roth Costanzo (New York City), Stephen CostelloYoo Kwon Costello (New York City), Diana DamrauNicolas Teste (Orange, Francúzsko), Michael Fabiano (Bonita Springs, Florida), Renée Fleming (Virginia), Elīna Garanča (Riga, Litva), Christine Goerke (Teaneck, New Jersey), Günther Groissböck (Lugano, Švajčiarsko), Jonas Kaufmann (Mníchov, Nemecko), Quinn Kelsey (Toronto, Kanada), Isabel Leonard (New York City), Ambrogio Maestri (Lugano, Švajčiarsko), Peter Mattei (Bromma, Švédsko), Erin Morley (New Haven, Connecticut), Anna Netrebko a Yusif Eyvazov (Viedeň, Rakúsko), Lisette Oropesa (Baton Rouge, Louisiana), René Pape (Drážďany, Nemecko), Ailyn PérezSoloman Howard (Chicago, Illinois), Matthew Polenzani (Pelham, New York), Anita Rachvelishvili (Tbilisi, Gruzínsko), Golda Schultz (Bavaria, Nemecko), Nadine Sierra (Valencia, Španielsko), Bryn Tefel a Hannah Stone (Wales), Elza van den Heever (Montpellier, Francúzsko), Michael Volle (Berlín, Nemecko), Sonya Yoncheva (Ženeva, Švajčiarsko) a ďalší.

Yannick Nézet-Séguin, foto: Marco Borggreve

Kým Peter Gelb zabezpečuje produkciu programu zo svojho bytu v Manhattane na Upper West Side, hudobný riaditeľ Metropolitnej opery Yannick Nézet-Séguin sa na koncerte podieľa zo svojho bytu v Montreale aj ako korepetítor a dirigent nahrávok Orchestra a Zboru Metropolitnej opery, ktoré v náročnom procese vytvorili vopred, počas prípravy koncertu, z individuálnych umeleckých výkonov jednotlivých hudobníkov a spevákov zo svojich domovov. „Je pre mňa veľkým potešením, že sa všetci títo úžasní umelci môžu v období krízy takto stretnúť a vystúpiť.“ dodal Nézet-Séguin, ktorý vyjadril aj svoju nedočkavosť vrátiť sa po pandémii na skutočnú opernú scénu.

Orchester a Zbor Metropolitnej opery new York počas nahrávania hudobných podkladov na on-line koncert At-Home Gala, 2020, screen zdroj: MET

Po priamom prenose bude koncert sprístupnený na webovej stránke Met až do 18:30 EDT a 1:00 SEČ nasledujúceho dňa. Koncert “At-Home Gala” je súčasťou naliehavej fundraisingovej kampane The Voice Must Be Heard. „Podporiť Met v tomto okamihu neznamená podporiť budovu, ale podporiť všetkých ľudí, ktorí ju tvoria tak výnimočnou a jedinečnou vo svojej triede. To znamená podporiť, aby sme boli schopní – ako všetci dúfame – čoskoro vrátiť túto úžasnú umeleckú formu na javisko nášho operného domu pre vás.“ povedal ku kampani hudobný riaditeľ Metropolitnej opery New York Yannick Nézet-Séguin.

Pripravil: Ľudovít Vongrej

zdroj: tlačové správy, internet

video

Met Opera At-Home Gala

In our most ambitious effort yet to bring the joy and artistry of opera to audiences everywhere during the Met’s closure, we’re thrilled to announce an unprecedented virtual At-Home Gala, featuring more than 40 leading artists performing in live streams from around the world and special appearances by the MET Orchestra Musicians and Met Opera Chorus. Available for free on the Met’s website, the event will take place on Saturday, April 25, at 1PM EDT and will be hosted by General Manager Peter Gelb in New York City and Music Director Yannick Nezet-Seguin in Montreal. Learn More: bit.ly/3cs4Ors

Uverejnil používateľ The Metropolitan Opera Piatok 17. apríla 2020
Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár