Vitajte na webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

Reklama

10. decembra 2020 redakcia Sezóna 2020/2021

Vianoce a Nový rok v košickej filharmónii naživo aj online

Dom umenia Košice, sídlo ŠfK, foto: Juraj Sasák
Veľkosť písma
A
A
A
Napriek neistej dobe Štátna filharmónia Košice pilne pripravuje vianočné koncerty. Uskutočnia sa 18. a 20. decembra 2020 naživo o 19:00 v Dome umenia a v podobe streamu na prvý sviatok vianočný 25. decembra 2020 na facebookových stránkach a v TV TelKE. Nový rok 2021 privítajú Košičania spolu s Jolanou Fogašovou a Rastislavom Štúrom.

(reklamný článok, ŠfK, článok aktualizovaný 15. 12. 2020 a 18. 12. 2020)

Koncerty Vianočné i Novoročný sú zrušené!

ŠfK oznámila, že Vianočné koncerty 18. a 20. decembra 2020 a Novoročný koncert 1. januára 2021 sú kvôli nepriaznivej epidemickej situácii a aktuálnym obmedzeniam zrušené.

Hoci sú pravidelní návštevníci zvyknutí na tradície aj v košickej filharmónii, tento rok to bude inak: „Už niekoľko dekád je s vianočnou programovou ponukou Štátnej filharmónie Košice úzko späté dielo Jakuba Jana Rybu – Česká mše Vánoční. Je tradíciou, bez ktorej si mnohí poslucháči nevedia Vianoce predstaviť. Tento rok, žiaľ, toto populárne dielo v Dome umenia nezaznie, no aj napriek tomu som veľmi rada, že Vianoce vo filharmónii budú,” avizuje riaditeľka ŠfK Lucia Potokárová.

Na vianočných koncertoch mala pôvodne predstaviť rodáčka z Košíc Iveta Hylasová Bachmannová, členka prestížnej Deutsche Oper Berlin, ktorá sa kvôli lockdownu v Nemecku do Košíc nedostaví, a tak filharmónia pružne poupravila program. Namiesto skladieb od Tomasa Albinoniho zaznie Koncert pre štvoro huslí Antonia Vivaldiho. Úlohy sólistov sa chopia vedúci hráči sláčikových skupín ŠfK – Maroš Potokár, Matyás Mézes, Barbora Lenártová a Róbert Lenárt. Koncert pre hoboj Benedetta Marcella odohrá šéfdirigent ŠfK Zbyněk Müller tak, ako to bolo plánované na 2. vianočný koncert. Tým pádom bude program oboch vianočných koncertov aj streamovaného koncertu rovnaký. Orchester od dirigentského pultu povedie Maroš Potokár.

Riaditeľka filharmónie avizuje aj novoročný koncert: „Taktiež sme pre návštevníkov pripravili atraktívny novoročný program a pozvali sme aj vzácnych hostí. Po rokoch bude s košickými filharmonikmi spolupracovať dirigent Rastislav Štúr spolu s poprednou sopranistkou Jolanou Fogašovou. Teším sa na slávnostné chvíle v Dome umenia.”

Šéfdirigent ako sólista

Zbyněk Müller, šéfdirigent ŠfK, pôsobí v Košiciach už 13 sezón a na tohtoročné Vianoce prijal netradičnú úlohu. Na pódium sa postaví čelom k publiku ako sólista. Ako zmenu vníma? „Veľmi sa na to teším. Svoju viac než dvadsaťročnú kariéru hobojistu som už pred niekoľkými rokmi ukončil práve koncertom v Košiciach. Od tej doby som kontakt s nástrojom udržiaval len príležitostne kvôli výrobe hobojových stojčekov pre syna.”

Zbyněk Müller, Štátna filharmónia Košice, 2020, foto: Jaroslav Ľaš

Šéfdirigent je známy tým, že na podivnej ,,covidovej” dobe dokáže nájsť aj niečo dobré, napríklad nové výzvy. „Keď bolo jasné, že tentoraz na vianočných koncertoch nemôže odznieť ,,Rybovka”, najprv váhavo, ale potom už s radosťou som prijal ponuku zase hrať. Samozrejme, nie je to úplne ľahké, pretože doba, ktorá už uplynula od konca mojej aktívnej kariéry hobojistu, je dlhá, ale cítim, že sa mi návrat podarí. Ako dirigent som získal na pódiu nad mnohými vecami nadhľad a verím, že keď ho spojím s tým, čo som kedysi naozaj dobre ovládal, nebudem ľutovať, že som do toho šiel,” predpovedá Zbyněk Müller. Záverom úprimne dodáva: „Tiež sa veľmi teším, že sa budem starať na pódiu na chvíľu a tak trochu sebecky len o seba a o svoj krásny nástroj a budem si užívať skvelú a inšpiratívnu akustiku našej sály.”

Vianočný a novoročný program – naživo aj online

1. a 2 VIANOČNÝ KONCERT
18. a 20. 12. 2020 ǀ 19:00 ǀ Dom umenia ǀ Mimoriadny
25. decembra o 19:00 online na Facebooku a TV TelKE
ŠfK | Maroš Potokár, dirigent a husle sólo
Zbyněk Müller, hoboj
Mátyás Mézes, husle
Barbora Lenártová, husle
Róbert Lenárt, husle

J. S. Bach: Sinfonia z Vianočného oratória
A. Vivaldi: Koncert pre štvoro huslí, sláčiky a continuo h mol, RV 580
B. Marcello: Koncert pre hoboj, sláčiky a continuo c mol
P. I. Čajkovskij: Suita z baletu Luskáčik, op. 71a

Vianočné oratórium od Johanna Sebastiana Bacha predstavuje dielo naplnené radostným optimizmom. Jeho zborové vstupy sú doslova predchnuté slávnostnou náladou a šesť kantát, ktoré toto gigantické dielo tvoria, znie vďaka brilantnej orchestrácii s využitím trúbok a tympanov mimoriadne vznešene a majestátne. Sinfonia z Vianočného oratória je jednou z najkrajších ukážok populárnej barokovej tradície pastorálnej hudby, pričom dychové nástroje tu prinášajú priam rustikálnu jednoduchosť.

Maroš Potokár, foto: ŠfK

Čajkovského farebná hudba k baletu Luskáčik má úžasne živú obrazovú kvalitu. Od elegantného Valčíka kvetov až po dramatický Ruský tanec je partitúra doslova sviatkom nádherných melódií. Táto hudba sa stala miláčikom koncertných pódií obdobia Vianoc, no býva zbožňovaná po celý rok aj v nových aranžmánoch a neobvyklej interpretácii.

Koncert c mol pre hoboj od Benedetta Marcella je pravdepodobne najznámejším a najuvádzanejším dielom pre tento nástroj. Skladba prináša krásne prvky barokového pátosu a spirituality a zbožňujú ju celé generácie poslucháčov.

NOVOROČNÝ KONCERT

1. 1. 2021 ǀ 19:00 ǀ Dom umenia ǀ Mimoriadny
6. 1. 2021 ǀ 19:00 ǀ Online
ŠfK | Rastislav Štúr, dirigent
Jolana Fogašová, soprán

G. Puccini: Preludio Sinfonico
Árie z opier G. Pucciniho, A. Ponchielliho, A. Catalaniho, G. Bizeta a F. Lehára
F. Lehár: Zlato a striebro, valčík
J. Strauss ml.: Na krásnom modrom Dunaji, valčík

Jolana Fogašová začínala svoju kariéru ako mezzosoprán, ale jej hlasový rozsah, technika spevu a umelecký potenciál ju v ďalších rokoch nasmerovali k sopránovému odboru. V súčasnosti sa speváčka zameriava na operné postavy dramatického sopránu ako Manon Lescaut, Eglantine, Lucrezia Contarini, Abigaille, Jana z Arcu, Elza, Judith, Venuša, Lucrezia Borgia, Ježibaba a Cudzia kňažná z opery Rusalka, Lišiak z Príhod líšky Bystroušky či Kristina z opery Věc Makropulos, ktorú spievala v produkcii milánskeho Teatro alla Scalla a Teatro Maggio Musicale vo Florencii pod taktovkou Zubina Mehtu. Okrem toho zažiarila aj ako Pucciniho Tosca či Straussova Salome.

Jolana Fogašová, zdroj: ŠfK

Koncert Jolany Fogašovej v spolupráci s ŠfK prinesie pestrý výber árií z diel talianskych operných majstrov Catalaniho a Pucciniho, vrátane jej slávnej titulnej úlohy v opere Manon Lascaut, ďalej árie z Bizetovej kultovej opery Carmen, ale aj prvky odľahčenej múzy z komediálnej operety Guiditta od Franza Lehára.

#Bezpečne

Štátna filharmónia Košice naďalej uisťuje, že robí hygienické opatrenia nad rámec svojich povinností, aby sa návštevníci cítili bezpečne. Priestory Domu umenia sa dezinfikujú každú hodinu. Špecialitou je využívanie certifikovaného difuzéra s dezinfekčným aróma olejom čistiacim vzduch i povrchy. Samozrejmosťou je dezinfekcia rúk pri vstupe, nosenie rúšok i dodržiavanie bezpečnej vzdialenosti pri čakaní na podujatia. Sedenie je sprístupnené v každom druhom rade. Koncerty trvajú hodinu a sú bez prestávky.

www.sfk.sk

Informovala: Lucia Radzová, PR manažérka ŠfK

PR článok

Zdieľať:

O autorovi

redakcia
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

W. A. Mozart: Figarova svadba
Opera Ballet Vlaanderen
záznam predstavenia z júna 2023
dirigent: M. Jacquot / réžia: T. Goossens
osoby, obsadenie a viac info TU...