Vianočný koncert Adoremus – Warchalovci v Bratislave

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – Slovenský spevácky zbor Adoremus a členovia Slovenského komorného orchestra Bohdana Warchala prinášajú vianočný koncert v nádherných sakrálnych priestoroch. Na druhý sviatok vianočný 26. decembra o 16:00 vo Veľkom evanjelickom kostole zaznejú v ich podaní vianočné koledy a vianočná hudba od slovenských aj zahraničných skladateľov.

(reklamný text článku dodal producent koncertu)

Vianočné mystérium prináša čas na zamyslenie, odháňa rutinu a aspoň na pár dní môžeme stráviť pokojné chvíle v kruhu rodiny a priateľov. Jeho pravú duchovnú podstatu šíria aj vianočné koncerty, ktoré sú neoddeliteľnou základňou vianočných sviatkov a sú vyvrcholením koncertnej sezóny, kedy na umelcov aj poslucháčov doľahne sviatočná atmosféra. Tradícia vianočne hudby je dnes šírená na rôznych miestach, no nič sa nevyrovná tomu, keď pravý umelecký zážitok absorbujete v autentickom prostredí – v tomto prípade vo Veľkom evanjelickom kostole, ktorý svojou architektonickou dokonalosťou a výnimočnou akustikou skrášľuje Bratislavu už od osemnásteho storočia. A práve v ňom sa 26. decembra o 16:00 odohrá Vianočný koncert speváckeho zboru Adoremus a členov Slovenského komorného orchestra Bohdana Warchala.

Program a jeho špecifickosti

Na koncerte bude predstavená Pastorálna omša z významnej zbierky „Prostonárodné vianočné piesne“ od rímskokatolíckeho kňaza, bádateľa a organizátora vedeckého života na Slovensku Andreja Kmeťa. Ten svojou zberateľskou činnosťou nasledoval stopy štúrovcov a ich snahy zaznamenať ľudové tradície pre ďalšie generácie. Zbierke právom možno pripísať hodnotu národnej kultúrnej pamiatky. Ako pozoruhodná antológia slovenského vianočného repertoáru ostala dokladom ojedinelého zberateľského činu, ktorý nemá na Slovensku obdobu. Pastorálna omša zaznie v úprave pre zmiešaný zbor a orchester, o ktorú sa postaral zbormajster Dušan Bill.

Prepojením známych slovenských kolied a variačnej práci slovenského skladateľa a emigranta žijúceho v Mníchove Jozefa Halma vzniklo dielo Vianočná omša Radostná zvesť, z ktorého odznie výber piesní. Kompozícia držiteľa ocenenia Fra Angelica (za prínos v oblasti sakrálnej tvorby) mala premiéru na Vianoce v roku 1976. Dodnes svojím výrazne rytmickým charakterom a variačnou prácou so slovenskými vianočnými pastorelami udivuje návštevníkov sakrálnych priestoroch po celom Slovensku. Halmovu Vianočnú omšu ,,Radostná zvesť“ v podaní umeleckých telies ADOREMUS a WARCHALOVCI uvedie aj RTVS v programe sviatočného vysielania 25. decembra na poludnie o 12:20 na Dvojke.

Slovenský komorný orchester,
foto: Ján Lukáš

Inštrumentálnym vybočením z koncertnej dramaturgie bude Concerto Grosso Op.8 no.6, známe aj ako Christmas Concerto, od talianskeho komponistu Giuseppe Torelliho. Člen prominentnej Accademie Filarmonica di Bologna a priekopník v oblasti žánru concerto grosso využil barokovú dychtivosť po vianočnom repertoári. Sled vianočných kolied uzatvorí Tichá noc, jedna z najkrajších vianočných piesní na hudbu Franza Grubera a na text Josefa Mohra.

Interpreti Vianočného koncertu

O hudobné naštudovanie vianočného koncertu sa postará spevácky zbor Adoremus, ktorý bol založený v roku 1992 s orientáciou na sakrálnu tvorbu, pod umeleckým vedením dirigenta Dušana Billa. Držiteľ niekoľkých ocenení a úspešný slovenský zástupca na rôznych medzinárodných festivaloch úzko spolupracuje s ďalším naším významným súborom – Slovenským komorným orchestrom Bohdana Warchala, ktorého členovia sa predstavia na vianočnom koncerte pod vedením Ewalda Danela. Spolupráca medzi týmito dvoma súbormi vyústila do albumu Radostná zvesť a jeho následného koncertného naštudovania uvedeného minulý rok na druhý sviatok vianočný vo vypredanej Katedrále sv. Martina. Ak ste nemali príležitosť zažiť, alebo si chcete tento sviatočný zážitok zopakovať, navštívte 26. decembra Veľký evanjelický kostol. Koncert začne o 16:00. Predpredaj vstupeniek: TICKETPORTAL

Vianočný koncert – Adoremus a Warchalovci
Veľký evanjelický kostol, Panenská 28, Bratislava
26. december 2017 o 16:00 druhý sviatok vianočný

Slovenský spevácky zbor Adoremus
Zbormajster: Dušan Bill
Tomáš Šelc (barytón)
Členovia Slovenského komorného orchestra Bohdana Warchala
Dirigent: Ewald Danel

Program koncertu

Pastorálna omša zo zbierky Andreja Kmeťa „Prostonárodné vianočné piesne“
v úprave Dušana Billa pre zbor a orchester
Jozef Halmo: Vianočná omša „Radostná zvesť“
Giuseppe Torelli: Concerto Grosso Op.8 no.6, „Christmas Concerto“
Vianočné koledy
Tichá noc

Informoval: Jozef Vrábel, Adoremus

PR článok

www.adoremus.sk

video

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár