Vianočný koncert Ľubice Vargicovej a Petra Mikuláša v Bratislave a Piešťanoch

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – Agentúra Kapos pozýva na dva tohtoročné vianočné koncerty, na ktorých sa predstavia poprední slovenskí umelci, sólisti Opery SND Ľubica Vargicová a Peter Mikuláš v sprievode Slovenskej filharmónie a pod taktovkou Rastislava Štúra. Spoluúčinkovať bude spevácky zbor Lúčnica (zbormajsterka Elena Matušová). Koncerty sa uskutočnia 3. 12. v Dome umenia v Piešťanoch a 5. 12 v bratislavskej Redute.

(reklamný článok, zdroj: Kapos)

Na koncertoch zaznie výber z operných diel: Tannhäuser (Richard Wagner), Čarovná flauta (W. A. Mozart), Madama Butterfly, Manon Lescaut (Giacomo Puccini), I Puritani (Vincenzo Bellini), Luisa Miller (Giuseppe Verdi) či Linda di Chamounix (Gaetano Donizetti). Program obohatí aj orchestrálna časť z Čajkovského vianočného baletu Luskáčik a tvorba Maxa Regera, Antonína Dvořáka, Jána Levoslava Bellu či Josepha Haydna.

Ľubica Vargicová, soprán

Študovala na Konzervatóriu a na VŠMU v Bratislave u prof. Vlasty Hudecovej. Už počas štúdia na vysokej škole hosťovala v Opere Slovenského národného divadla ako Kráľovná noci v Mozartovej Čarovnej flaute, Olympia v Offenbachových Hoffmannových poviedkach a Violetta vo Verdiho La traviate. Neskôr, už ako členka súboru, sa Ľubica Vargicová s veľkým úspechom predstavila v ďalších koloratúrnych úlohách – ako titulná postava v Donizettiho Lucii di Lammermoor, Amina v Belliniho Námesačnej či Ofélia v Thomasovom Hamletovi.

Ľubica Vargicová, foto: Lýdia Jušková

Medzinárodnú kariéru odštartovala Ľubica Vargicová na Salzburskom festivale ako Olympia v roku 2003. Krátko nato sa s úspechom predstavila vo Viedenskej štátnej opere v titulnej postave Belliniho opery Námesačná a v Metropolitnej opere v New Yorku ako Kráľovná noci v Čarovnej flauteĽubica Vargicová sa predstavila na najvýznamnejších operných scénach vo svetových metropolách: Bavorská štátna opera Mníchov, Zürich, Bern, Praha, Budapešť, Berlín, Lima. Vo Viedni spievala s veľkým úspechom tiež Gildu vo Verdiho Rigolettovi, v Hamburgu Violettu v La traviate a v Madride Olympiu v Hoffmannových poviedkach. Spievala v Carnegie Hall a v najvýznamnejších koncertných sieňach Japonska, Nemecka, Česka i Slovenska.

Peter Mikuláš, bas

Absolvent VŠMU v Bratislave, sólista Opery Slovenského národného divadla od roku 1978. Roku 1977 zvíťazil na Medzinárodnej speváckej súťaži Antonína Dvořáka v Karlových Varoch, ceny získal aj na medzinárodných súťažiach v Moskve (1982) a v Helsinkách (1984).

Peter Mikuláš, foto: PANER

Od začiatku svojej umeleckej dráhy sa vyznačuje nielen krásou a farebnosťou hlasového fondu, ale tiež muzikalitou, štýlovou všestrannosťou a sugestívnosťou javiskového výrazu vo vážnych úlohách, ako je Fiesco v Simonovi Boccanegrovi, kráľ Filip v Donovi Carlosovi, diabol Mefistofeles v Gounodovom Faustovi i Boitovom Mefistofelovi, Suchoňov Svätopluk či Bergov Wozzeck.

Jeho herecké a spevácke umenie zažiarilo aj v komických kreáciách (Leporello v Mozartovom Donovi Giovannim, Dulcamara v Donizettiho Nápoji lásky, Don Magnifico v Rossiniho Popoluške, Kecal v Smetanovej Predanej neveste či Verdiho Falstaff). Z postáv, ktoré naštudoval v Opere SND, ešte hodno spomenúť Ferranda vo Verdiho Trubadúrovi, Gremina v Eugenovi Oneginovi, titulnú postavu v Musorgského Borisovi Godunovovi, Sira Giorgia Valtona v Belliniho Puritánoch, Dona Basilia i Grófa Almavivu v Rossiniho Barbierovi zo Sevilly, Kráľa Heinricha vo Wagnerovom Lohengrinovi, Sparafucila vo Verdiho Rigolettovi a Ferranda v Mozartovej opere Così fan tutte.

Popri pôsobení v SND účinkuje na popredných operných scénach i koncertných pódiách v zahraničí. Koncertný repertoár Petra Mikuláša, ktorý sa šírkou vyrovná javiskovému, zahŕňa diela klasikov (Bach, Beethoven, Verdi, Dvořák, Brahms), ale i široké spektrum hudby 20. storočia, medzi inými celý rad skladieb slovenských skladateľov.

PR článok

zdroj: Kapos

www.kapos.sk

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár