Vitajte na webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

Reklama

2. decembra 2015 Ľudovít Vongrej Sezóna 2015/2016

Vianočný koncert Simony Houda-Šaturovej v Bratislave

Simona Houda-Šaturová, foto: Tomas Houda
Veľkosť písma
A
A
A
Bratislava – Predvianočný čas v Bratislave spestrí svojím koncertom sopranistka Simona Houda-Šaturová. Na svojom prvom vianočnom koncerte na Slovensku zaspieva výber z kantátového a operného repertoáru. Hosťom koncertu bude barytonista Pavol Remenár a spevácky zbor Lúčnica. Orchester Slovenskej filharmónie bude dirigovať Jaroslav Kyzlink.

Koncert organizuje agentúra Kapos, ktorá na Slovensku usporadúva koncerty svetových operných hviezd, medzi ktorými nechýbajú slovenskí svetobežníci. Tentokrát organizátor pripravil Vianočný koncert Simony Houda-Šaturovej, ktorý sa uskutoční 9. decembra 2015 v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie. Hosťom koncertu v duetoch bude slovenský barytonista Pavol Remenár, spoluúčinkovať bude spevácky zbor Lúčnica. Orchester Slovenskej filharmónie zaznie pod taktovkou českého dirigenta Jaroslava Kyzlinka. Vstupenky sa dajú kúpiť v predpredaji v sieti Ticketportál.

Simona Houda - Šaturová, foto: Tomas Houda
Simona Houda – Šaturová,
foto: Tomas Houda

Simona Houda-Šaturová

,,Vianočný koncert má vždy veľmi špecifickú atmosféru a je nebezpečné, aby neskĺzla do lacného sentimentu. Niekto očakáva osvedčené vianočné hity, niekto neotrelú dramaturgiu a ja by som vlastne rada potešila obidva tábory. Spoločne s Mariánom Turnerom sme sa snažili zostaviť vkusný a slávnostný program. A veľmi by som si priala, aby poslucháčov zaujal a aj potešil. Dirigentom koncertov bude Jaroslav Kyzlink, s ktorým veľmi rada spolupracujem. Myslím, že si hudobne dobre rozumieme. Je to ten typ dirigenta, ktorý so spevákom dýcha a tým vám dáva opojný pocit slobody. Mojim hosťom bude Pavol Remenár a spolu s nami vystúpi aj zbor Lúčnica. Sprevádzať nás všetkých bude orchester Slovenskej filharmónie.

Úvod koncertu bude patriť hudbe obdobia baroka a klasicizmu. Baroku som sa na začiatku kariéry venovala dosť intenzívne a Mozart je pre mňa dodnes zásadný skladateľ.

Teší ma, keď mám možnosť v programe ponúknuť aj menej známe skladby. Myslím, že ária Rosiny z Barbiera zo Sevily (Ah se e ver) bude pre mnohých poslucháčov novinkou. Rossini túto áriu dokomponoval pre sopranistku Josephine Mainvielle-Fodor, ktorá ju premiérovala v Benátkach roku 1819. Ako je u Rossiniho zvykom, ani v tejto árii nešetril koloratúrami. Tiež mám rada, keď môže v programe odznieť viac výstupov z jednej opery alebo určitého obdobia. Takéto bloky budeme mat hneď dva. V prvej časti to bude francúzsky blok a v druhej práve spomínaný Barbier, po ktorom sa „Kvetinovým valčíkom“ z Luskáčika prenesieme do poslednej, „vianočnej“ časti. Tu by mohla poslucháčov zaujať netradičná a cappella verzia slávnej „Ave Maria“ (Bach/Gounod), ktorú budem spievať iba so zborom,“ povedala pre Opera Slovakia Simona Houda-Šaturová.

Simona Houda-Šaturová aktuálne

Celej tejto sezóne dominujú Simone Houda-Šaturovej koncerty. Za sebou má napríklad sériu koncertov, spolu s nahrávkou CD Beethovenovej 9. symfónie v Hannoveri s rozhlasovým orchestrom NDR-Radiophilharmonie a dirigentom Andrewom Manzem, koncerty v Lipsku so slávnym Gewandhausorchestrom. Mozartovu kantátu „Davide penitente“ spievala pod taktovkou Louisa Langréeho. Ďalšia nahrávka vznikla pri koncertnom uvedení opery Bohuslava Martinů Ariadna v Essene s dirigentom Tomášom Netopilom. Posledným projektom v tomto období bolo uvedenie Rossiniho Stabat Mater v Zürichu s vynikajúcim Tonhalle Orchestrom a so špičkovými sólistami Mariannou Pizzolato alebo Reném Papom.

Momentálne sa pripravuje na svoje sólové adventné a vianočné koncerty, ktoré ju čakajú v Prahe a v Bratislave. Tesne pred Vianocami ju čaká ešte veľká séria vystúpení s Českou filharmóniou a s Manfredom Honeckom. Po sviatkoch sa vráti do Lipska na slávnostné koncerty ku koncu roka s Gewandhausorchestrom. Sólistami budú Mihoko Fujimura, Christian Elsner a Christian Gerhaher pod taktovkou Herberta Blomstedta.

V novom roku opäť zavíta do Bratislavy, tu odspieva koncerty so Slovenskou filharmóniou, kde zaznie Stabat Mater od Karla Szymanowského. Potom ju čaká projekt v Českej filharmónii, opäť s Manfredom Honeckom, a účinkovanie v inscenácii Mozartovej opery Mitridate, re di Ponto v bruselskej Kráľovskej opere La Monnaie, ale aj sólový koncert v tomto divadle. Po návrate z Brusela bude okrem iného nasledovať koncert vo Viedni, kde spoločne s Pavlom Bršlíkom, Adamom Plachetkom a ORF Radio-Symphonieorchestrom uvedú Dvořákové Svatební košile. Medzitým hosťuje v pražskom Národnom divadle ako Donna Anna, Gilda a Violetta. Najbližšie ju môžu diváci uvidieť na Slovensku na Vianočných koncertoch v Bratislave (9.12.) a Piešťanoch (7.12).

Simona Houda-Šaturová

Simona Houda-Šaturová pochádza z Bratislavy, no žije a pôsobí v Prahe a na mnohých scénach po celom svete. Slovenské publikum malo doteraz málo príležitostí počuť jej ,,svetlý, guľatý a pružný hlas, výnimočné legato, precítené a vášnivé podanie”. Hudobná kritika ju označuje aj za mozartovský zázrak: ,,spieva s neotrasiteľnými koloratúrami, precítenými pianami a štýlovou dokonalosťou”.

Medzinárodne sa vyprofilovala ako úspešná koncertná a oratórna interpretka. V roku 2006 debutovala na Salzburgskom festivale a festivale v Lucerne. V tom istom roku spievala pod taktovkou Christopha Eschenbacha sopránový part v Mahlerovej 2. symfónii pri znovuotvorení slávnej Salle Pleyel v Paríži a v roku 2007 s Philadelphia Orchestra vo Filadelfii a Carnegie Hall v New Yorku. Koncertovala tiež v Oslo, Dallase, Tel Avive, Toronte, Detroite, Tokiu, Osake, Viedni, Zürichu a úspechy zožala na prestížnych hudobných festivaloch v Nemecku, Rakúsku, Taliansku, Anglicku a na Pražskej jari.

Zároveň je vyhľadávanou opernou interpretkou. V posledných sezónach slávila veľké úspechy ako Violetta (Verdi: La Traviata), Gilda (Verdi: Rigoletto) a Ilia (Mozart: Idomeneo) v bruselskom Théâtre de la Monnaie, ako Lucia (Donizetti: Lucia di Lammermoor), Pamina (Mozart: Čarovná flauta) a Madama Cortese (Rossini: Cesta do Remeša) v Oper Frankfurt, a tiež ako Konstanze (Mozart: Únos zo serailu) či Adina (Donizetti: Nápoj lásky) v Aalto Theater Essen. Veľký medzinárodný ohlas mala jej interpretácia Aristey v Myslivečkovej L’Olimpiade v Prahe, Luxembourgu a koncertne vo Viedni. Spolupracuje s dirigentmi zvučných mien a speváci ju radi pozývajú na svoje koncerty. Tak spoluúčinkovala na turné s Thomasom Quasthoffom či na recitáloch Bryna Terfela a Mariusza Kwieciena (aj v Bratislave).

CD Mozart & Mysliveček Simona Šaturová
CD Mozart & Mysliveček Simona Šaturová

Nahrávala pre firmy Sony (Carmina Burana, Noel), Hänssler Classic (Haydnove omše), Ondine (Mahler 2.symfónia). V roku 2009 vyšiel vo vydavateľstve Orfeo jej prvý sólový album s Haydnovými áriami, za ktorých interpretáciu sa v novembri 2009 dostala medzi prestížne odporúčania magazínu Gramophone – Editor’s Choice. Je držiteľkou Ceny Nadácie Charlotty a Waltera Hamelových za vynikajúce spevácke výkony (Lübeck 2007) a Ceny Thálie (ČR) za najlepší operný výkon v roku 2001.

Mnohí si isto spomenú na jej nezabudnuteľné hosťovanie na recitáli Mariusza Kwieciena v Bratislave, s ktorým úchvatne zaspievala duety (2013). Nedá sa nespomenúť jej sólový recitál v rámci cyklu Veľké slovenské hlasy (2014). Obidva koncerty, ktoré usporiadala agentúra Kapos, vyhodnotila hudobná kritika ako Udalosti sezóny. V roku 2014 nahrala spolu s dirigentom Zdeňkom Klaudom CD Decade Mozart & Mysliveček, ktoré pokrstila v novembri tohto roku v Prahe. O CD sme informovali TU…

www.saturova.com

Pavol Remenár
Pavol Remenár

Pavol Remenár, barytón

Barytonista Pavol Remenár vyštudoval v Bratislave Pedagogickú fakultu Univerzity Komenského, kde bol členom a sólistom speváckeho zboru „Comenius“. V roku 1996 sa stal víťazom speváckej súťaže M. Schneidera-Trnavského. V roku 1999 sa stal finalistom speváckej súťaže Lucie Poppovej. Vokálne štúdiá absolvoval na Vysokej škole múzických umení v Bratislave u profesorky Vlasty Hudecovej.

Od septembra 2000 je sólistom Opery SND, kde stvárnil mnoho profilových postáv: Don Giovanni (W. A. Mozart), Belcore (G. Donizetti: Nápoj lásky), Figaro (G. Rossini: Barbier zo Sevilly), Eugen Onegin (P. I. Čajkovskij). Postavy stvárnil s ojedinelou hereckou i hudobno-výrazovou presvedčivosťou v intenciách moderného operného divadla. Na javisku svojej domovskej scény stvárnil tiež postavu Grófa vo Figarovej svadbe (W. A. Mozart), titulnú úlohu v opere Martin a slnko (P. Frešo), Harlekýna v Ariadne na Naxe (R. Strauss), Papagena v Čarovnej flaute (W. A. Mozart), Lorda Henryho v opere Dorian Gray (Ľ. Čekovská) atď. V minulej sezóne pribudli do jeho repertoáru postavy Knieža Jeleckij v Pikovej dáme (P. I. Čajkovskij), Marcello v Bohéme (G. Puccini), či Jochanaan v opere Salome Richarda Straussa. V aktuálnej divadelnej sezóne už má za sebou postavu Jaroslava Prusa v opere Vec Makropulos (L. Janáček) a čaká ho rola Don Pizarro v Beethovenovej jedinej opere Fidelio v apríli 2016.

Viac o koncertoch agentúry Kapos na www.kapos.sk

Pripravil: Ľudovít Vongrej

video

Zdieľať:

O autorovi

Ľudovít Vongrej
šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

G. Verdi: Nabucco, tlačová konferencia
k premiére Opery SND
(videozáznam Opera Slovakia)