Vitajte na webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

Reklama

16. novembra 2014 Ľudovít Vongrej Sezóna 2014/2015

Vianočný koncert v katedrále sv. Martina

Slovenský spevácky zbor Adoremus
Veľkosť písma
A
A
A
Bratislava – Slovenský spevácky zbor ADOREMUS a členovia Slovenského komorného orchestra Bohdana Warchala pozývajú do Dómu sv. Martina v Bratislave na Vianočný koncert.

Koncert sa uskutoční 26. decembra 2014 o 15:00 v jednej z najvýraznejších bratislavských dominánt, najvýznamnejšieho kostola – Dóme sv. Martina, kde pod vedením dirigenta Ewalda Danela a zbormajstra Dušana Billa uvedú skladbu vianočnej pastorálnej lyriky, omšu patriacu k najobľúbenejším a najvyhľadávanejším skvostom českej hudobnej literatúry, dielo Jana Jakuba Rybu – Česká mše vánoční Hej mistře. Príbeh príchodu Kráľa ľudských sŕdc v mnohorakej a rozmanitej podobe zvestujú vianočné koledy. V programe koncertu nebude chýbať ani inštrumentálne dielo, ktoré svojim naturelom zdôrazňuje a sprítomňuje atmosféru Vianoc – známe Concerto grosso g mol č. 8 op. 6 Fatto per notte di Natale / Na Božie narodenie od Arcangela Corelliho.

Vianočný koncert Adoremus

Vianočná hudba interpretované v autentickom, monumentálnom sakrálnom priestore ponúka nevšedný, jedinečný umelecký zážitok a obohatí prežívanie sviatočného dňa.

Predpredaj vstupeniek v sieti Ticketportal.

Slovenský spevácky zbor ADOREMUS bol založený v roku 1991 ako celoslovenské vokálne teleso dramaturgicky zamerané na sakrálnu hudbu. Jeho cieľom je šíriť duchovnú hudbu a všestranne napomáhať jej zveľadeniu. Sídlom zboru je mesto Vráble. Repertoár zboru má široký záber do historicko – štýlového vývoja duchovnej hudby (gregoriánsky chorál, polyphonia sacra, klasická duchovná tvorba, vokálno-inštrumentálne diela). Jednou z dominánt zboru je uvádzanie diel slovenských skladateľov. Od svojho vzniku sa ADOREMUS úspešne predstavil na medzinárodných festivaloch, uskutočnil stovky koncertov doma, ako i v mnohých krajinách Európy, v Južnej Amerike, účinkoval na celonárodných cirkevných slávnostiach. Spolupracoval s významnými skladateľmi a koncertnými umelcami, so Štátnou filharmóniou Košice, Slovenským komorným orchestrom Bohdana Warchala, Štátnym komorným orchestrom Žilina, Orchestrom Gustáva Broma, Moyzesovým kvartetom a ďalšími telesami. Významná je jeho spolupráca so Slovenskou televíziou, pre ktorú realizoval viaceré hudobné relácie: Vianočné koledy, Adeste fideles vianočné spevy krajín Európy, Čas radosti starobylé vianočné spevy, Tichá noc vianočné spevy, Pater mi pôstne spevy, Surrexit Christus veľkonočné spevy, Tu es Petrus spevy na počesť pápeža Benedikta XVI., Ave Maria mariánske spevy a Dedičstvo otcov spevy na počesť svätých Cyrila a Metoda. Zbor realizoval nahrávky spevy z Taizé MC Blízko je Pán, CD nahrávku Cantate Domino a CD Vianočné koledy. Na medzinárodnej súťaži speváckych zborov Iuventus mundi cantat v Olomouci v kategórii duchovná a cirkevná hudba získal zlatú medailu. Rada Konferencie biskupov Slovenska pre vedu, vzdelanie a kultúru udelila zboru ADOREMUS cenu Fra Angelica za osobný prínos o kresťanské hodnoty v kultúre na Slovensku.

www.adoremus.sk

Pripravil: Ľudovít Vongrej

Zdieľať:

O autorovi

Ľudovít Vongrej
šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

G. Verdi: Nabucco, tlačová konferencia
k premiére Opery SND
(videozáznam Opera Slovakia)