Vianočný koncert zboru Adoremus a Slovenského komorného orchestra v Bratislave

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Slovenský spevácky zbor Adoremus a členovia Slovenského komorného orchestra opäť prichádzajú 26. decembra 2022 o 15:00 do Katedrály sv. Martina v Bratislave, aby svojim tradičným koncertom priniesli hudobné stvárnenie tajomstva Vianoc. Hosťami koncertu budú tenorista Miroslav Dvorský a herec a recitátor Jozef Šimonovič. Na programe budú skladby Jozefa Halma, Arcangela Corelliho a vianočné koledy.

(PR článok, Adoremus)

Spevácky zbor Adoremus bol založený v roku 1992 ako celoslovenské vokálne teleso dramaturgicky zamerané na sakrálnu hudbu. Jeho cieľom je šíriť duchovnú hudbu a všestranne napomáhať jej zveľadeniu. Sídlom telesa je mesto Vráble. Zbor pracuje pod umeleckým vedením dirigenta Mrg. Art. Dušana Billa. Od svojho vzniku sa úspešne predstavil na mnohých medzinárodných festivaloch, uskutočnil stovky koncertov doma i v zahraničí, realizoval viacero nahrávok a získal pozoruhodné ocenenia. Zbor účinkoval na mnohých celonárodných cirkevných slávnostiach, spolupracuje s viacerými renomovanými orchestrami koncertnými umelcami a skladateľmi. (zdroj: adoremus.sk)

Slovenský spevácky zbor Adoremus

Slovenský komorný orchester vznikol na jeseň roku 1960 na pôde Slovenskej filharmónie. Pri jeho zrode stál vynikajúci huslista sliezskeho pôvodu Bohdan Warchal (1930 – 2000). Od svojho založenia bol jedným z najpopulárnejších súborov v oblasti klasickej hudby na Slovensku. Pod vedením majstra Warchala sa sformoval na popredného predstaviteľa slovenského interpretačného umenia v zahraničí. V roku 2001 prevzal vedenie orchestra Ewald Danel. (zdroj: SF)

Koncert uvádza slovenský vianočný klenot – známu, zľudovelú vianočnú omšu Jozefa Halma Radostná zvesť v úprave Dušana Billa pre miešaný zbor a orchester. Halmo, všestranný hudobník, učiteľ hudby, ale i hudobný producent žijúci od roku 1969 v Mníchove skomponoval Radostnú zvesť na podnet saleziánskeho kňaza a významného katolíckeho publicistu Antona Hlinku, ktorý je aj autorom textu.

Skladba je obohatená motívmi slovenských vianočných pastorel. Dodnes sa spieva v mnohých kostoloch a v rôznych úpravách. Prijali ju veriaci i neveriaci, dospelí i deti. Bola nahratá aj v nemeckej a francúzskej verzii, pričom ani to z nej nezotrelo slovenský kolorit.

Slovenský komorný orchester, foto: Peter Brenkus / SF

V programe koncertu nebude chýbať ani inštrumentálne dielo, ktoré svojim naturelom zdôrazňuje a sprítomňuje atmosféru Vianoc – známe Concerto grosso g mol  č. 8 op. 6  Fatto per notte di Natale / Na Božie narodenie od Arcangela Corelliho. Príbeh o príchode Kráľa ľudských sŕdc je odetý do pestrých šiat slov, zvykov, malieb a piesni.

Dramaturgia Vianočného koncertu ponúka pestrú paletu kolied, ktoré nám v obdivuhodnej a rozmanitej podobe po stáročia, na celom svete zvestujú zvesť biblického príbehu Tajomstva Narodenia Ježiša. Tieto piesne, spievané v období Vianoc si vždy podmaňovali srdcia ľudí. Prostá krása kolied, ich spontánna úprimnosť, ktorá vyžaruje z poetickej aj hudobnej zložky nás nenecháva ľahostajnými. Čím viac ich človek prijíma, tým jasnejšie si uvedomuje svoju chudobu, túži po pohladení duše, ktorú mu betlehemská zvesť‘ dáva.

V rámci koncertu zaznie aj niekoľko skladieb z nového CD albumu zboru ADOREMUS Ave Maria. Neopakovateľnú atmosféru svätej noci, ktorá vyzýva ľudské duše k stíšeniu a prijatiu večne živej správy o Narodení, obohatí v závere koncertu obľúbená Gruberova Tichá noc.

Vianočná hudba interpretovaná v autentickom, monumentálnom sakrálnom priestore ponúka nevšedný, jedinečný umelecký zážitok, obohacujúci prežívanie sviatočného dňa.

Predpredaj vstupeniek je v sieti TICKETPORTAL.

Informoval: Jozef Vrábel

PR článok, text: zbor Adoremus

video

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár