Vianočný koncert zboru Adoremus v Bratislave prichádza opäť s novinkou

0

Týždenný prehľad najnovších článkov

Prihlásením k odberu súhlasíte so zásadami ochrany osobných údajov. Z odberu sa môžete kedykoľvek odhlásiť.

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Po roku opäť prichádzajú Slovenský spevácky zbor Adoremus a členovia Slovenského komorného orchestra, aby svojim tradičným koncertom, 26. decembra 2019 v Katedrále sv. Martina v Bratislave, priniesli hudobné stvárnenie tajomstva Vianoc. Program ponúkne spolu s dvomi vianočnými omšami aj známe Concerto grosso, spevy z kancionála Cantus Catholici či pestrú paletu kolied. V sólach sa predstavia hostia Pavol Remenár a Ingrid Šatanová. Diriguje Dušan Bill.

(reklamný článok, Adoremus)

Vianočný koncert uvádza, tak ako v minulosti, svoju novinku. V tomto roku to bude známa a obľúbená omšová pieseň Tebe sa tu klaniame, ktorá sa tradične spieva takmer vo všetkých kostoloch na Slovensku. Práve touto piesňou zdobia veriaci liturgiu počas Vianočných sviatkov. V piesni Tebe sa tu klaniame (Duchowný Spewník 1882, str. 84, Matzenauer – Mathulay) sa hudba neopakuje, každá omšová časť (Kyrie, Glória, Evanjelium, Krédo…) má vlastnú melódiu. V bratislavskej katedrále zaznie v úprave Dušana Billa pre zbor a orchester aj s participáciu ľudu.

Koncert prinesie aj výber z dvoch vianočných omši – Prostonárodná vianočná omša zo zbierky Andreja Kmeťa a vianočná omša Radostná zvesť Jozefa Halmu. ,,Kmeťova vzácna zbierka Prostonárodné vianočné piesne ako pozoruhodná antológia slovenského vianočného repertoáru ostala dokladom ojedinelého zberateľského činu, ktorý nemá na Slovensku obdobu. Zbierka predstavuje jeden z dôležitých zdrojov poznania vianočnej tvorby v stredoeurópskom dosahu, patrí k významným hudobno-literárnym prameňom a právom jej možno pripísať hodnotu národnej kultúrnej pamiatky.“ uviedol manažér zboru Adoremus Jozef Vrábeľ.

Pôvabnú, dnes už zľudovelú Halmovu vianočnú omšu Radostná zvesť na text exilového kňaza a publicistu Antona Hlinku prvýkrát vysielal z Mníchova Rozhlas Slobodná Európa (RFE) pred 45 rokmi práve 26. decembra 1974 v interpretácii krajanských spevákov pod vedením Viktora Magdolena, dlhoročného režiséra vysielania bohoslužieb v kostole sv.Štefana v Mníchove.

V programe koncertu nebude chýbať ani inštrumentálne dielo, ktoré svojim naturelom zdôrazňuje a sprítomňuje atmosféru Vianoc – známe Concerto grosso g mol č. 8 op. 6 Fatto per notte di Natale / Na Božie narodenie od Arcangela Corelliho ako i slávne Wohl mir, daß ich Jesum habe od Johanna Sebastiana Bacha. Pastorella Transeamus usque Bethlehem pre zbor, orchester a organ od nemeckého skladateľa cirkevnej hudby Josepha Shnabela patrí rovnako k často zaraďovaným dielam vianočných koncertov.

Medzi skladbami budú zastúpené aj spevy z kancionála Cantus Catholici (1655 Benedikt Szöllosi), ktorý je prvým tlačeným notovaným katolíckym slovenským (resp. slovensko-latinským) spevníkom. Táto vzácna zbierka predstavuje cenný príspevok k tradícii duchovnej piesne v stredoeurópskom regióne a právom patrí k pokladom nášho kultúrneho dedičstva.

Príbeh o príchode Kráľa ľudských sŕdc je odetý do pestrých šiat slov, zvykov, malieb a piesni. Dramaturgia Vianočného koncertu zboru Adoremus a ich hostí ponúka preto pestrú paletu kolied, ktoré nám v obdivuhodnej a rozmanitej podobe po stáročia, na celom svete zvestujú zvesť biblického príbehu Tajomstva Narodenia Ježiša. ,,Tieto piesne, spievané v období Vianoc si vždy podmaňovali srdcia ľudí. Prostá krása kolied, ich spontánna úprimnosť, ktorá vyžaruje z poetickej aj z hudobnej zložky nás nenecháva ľahostajnými. Čím viac ich človek prijíma, tým jasnejšie si uvedomuje svoju chudobu, túži po pohladení duše, ktorú mu betlehemská zvesť‘ dáva. Neopakovateľnú atmosféru svätej noci, ktorá vyzýva ľudské duše k stíšeniu a prijatiu večne živej správy o Narodení, obohatí v závere koncertu obľúbená Gruberova Tichá noc.“ dodal Jozef Vrábeľ.

Spev ľudu, zapojenie sa návštevníkov v programe koncertu tiež umocní  hudobné stvárnenie tajomstva Vianoc v Katedrále sv. Martina. Vianočná hudba interpretovaná v autentickom, monumentálnom sakrálnom priestore ponúka nevšedný, jedinečný umelecký zážitok a zaiste obohatí Vaše prežívanie sviatočného dňa.

,,Kto nebude mať možnosť prísť na koncert do Katedrály v Bratislave, bude si môcť vypočuť niektoré naše vianočné spevy v úprave Dušana Billa pre zbor a orchester z koncertu, s ktorými sa predstavíme v Katedrále aj v TV relácii Traja králi uzreli, ktorú premiérovo uvedie RTVS v sviatočnom vysielaní na Troch kráľov 6. januára 2020 o 10:30 na Dvojke. Program Traja králi uzreli predstavuje štylizovanú kompozíciu sakrálnej hudby a výtvarného umenia s tematikou Troch kráľov a Vianoc. Účinkujú: Slovenský spevácky zbor Adoremus a MUCHA Quartet.“ informoval Jozef Vrábel.

video

Informoval: Jozef Vrábeľ, manažér zboru Adoremus

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár