Victor Borge – najzábavnejší klavirista všetkých čias

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
,,Úsmev je najkratšia vzdialenosť medzi ľuďmi“ – je výrok dánsko-amerického interpreta, klavírneho virtuóza ale i humoristu Victora Borga (1909 – 2000). Veľmi dobre vystihuje jeho zmysel pre humor ale aj postoj k životu. Nie je to tak dávno, čo ho New York Times označili za najzábavnejšieho klaviristu všetkých čias. Prischla mu prezývka Korunný klaun Dánska. Jeho humor bol originálny, inteligentný a zároveň láskavý. Pobaví každého, kto má rád hudbu, no určite ho ocenia aj tí, ktorí nikdy do žiadnej koncertnej sály ani len nevopchali nos…

Zázračné dieťa

Narodil sa ako Borge Rosenbaum 3. januára 1909 v dánskej Kodani do židovskej rodiny. Obaja jeho rodičia boli členmi Dánskeho kráľovského orchestra, matka bola klaviristka, otec huslista. Už ako dvojročného ho považovali za zázračné dieťa vďaka jeho hre na klavír, ako osemročný prvýkrát verejne vystupoval a získal plné štipendium na Kráľovskej dánskej hudobnej akadémii.

Victor Borge (1909 – 2000), zdroj: screendaily.com

A hoci sa u Borgeho veľmi jasne a veľmi skoro začali prejavovať vlohy pre hudbu, rovnako jednoznačne sa o svoje hlásil aj jeho zmysel pre humor. Niekoľko rokov pôsobil ako klasický koncertný klavirista, no v roku 1933, kedy sa aj oženil s Američankou Elsie Chiltonovou, začas vystupovať ako humorista. Dnes by sa dalo povedať, že jeho šou mala prvky stand-up comedy, aj keď je pravda, že pri nej sedel za klavírom, takže to bola skôr sit-down comedy. Počas svojho turné po Európe si hneď získal veľkú obľubu. Lenže – uťahoval si aj z nacistov… Keď nemecké ozbrojené sily obsadili Dánsko, Borge účinkoval vo Švédsku a podarilo sa mu ujsť do Fínska a odtiaľ do USA na palube americkej armádnej lode. Ak by ostal v Európe, jeho osud by bol spečatený – jeho meno totiž figurovalo u nacistov na čiernej listine…

Vylodil sa v Amerike s 20 dolármi vo vrecku a bez toho, aby ovládal angličtinu. Tú sa naučil sledovaním filmov. Kúpil si vstupenku do kina za 15 centov a vďaka tomu si mohol ten istý film pozrieť trikrát za sebou. Pri jeho treťom pozeraní už opakoval spamäti repliky. Zrejme bol za tým jeho absolútny sluch. Ten mu pomáhal nie len v hudbe…

V Amerike prijal meno Victor Borge a v roku 1941 začal svoju americkú kariéru v rozhlasovej šou Rudy Valle. Krátko nato ho oslovil Bing Crosby do svojho programu Kraft Music Hall.

Victor Borge (1909 – 2000), zdroj: wlrn.org

Americký sen

Nadmieru talentovaný Victor Borge začal veľmi rýchlo žiť svoj americký sen – získal cenu za najlepšieho nováčika v rozhlasovom éteri a spolupracoval s takými hviezdami ako Frank Sinatra. Zároveň sa ukázal aj ako prezieravý podnikateľ a na svoje hudobné vtipy si začal uplatňovať ochranné známky. Často ich používal a nechcel, aby mu ich niekto ´vyfúkol´. Pravidelne napríklad uviedol nejaké hudobné dielo, no začal hrať iné. Publiku vysvetľoval rôzne praktické využitie niektorých skladieb. Vedeli ste napríklad, že Chopinov Minute Walz je ideálny aj ako časovač pri varení vajíčok? Preslávil sa takzvanou ´fonetickou interpunkciou´, kedy prečítal pasáž z knihy a pridával k nej zvukové efekty, ktoré zastupovali interpunkčné znamienka ako sú bodky, čiarky či výkričníky.

Vďaka svojmu špecifickému humoru vystupoval Victor Borge stále častejšie aj v rôznych televíznych programoch a teda – rozširoval aj svoj repertoár muzikantských vtipov. Často sa vracal k motívu, kedy si sadol za klavír, začal hrať prapodivnú melódiu, no otočil notový záznam hore nohami a už vylúdil z klavíra známy motív. Siahal k overeným gagom, keď napríklad hral tak energicky, že stále padal zo stoličky, no zrazu kdesi vytiahol bezpečnostné pásy a pripol sa.

Victor Borge si užíval aj interakciu s publikom, neraz si vytiahol na javisko diváka a na konci ho ´skasíroval´ za výučbu hry na klavír. V spolupráci s opernými spevákmi sa tváril, že ho ich spev otravuje a ruší, prerušoval ich svojimi poznámkami. Všetky tieto jeho ´vtípky´ sa mu postarali o populárnosť, zároveň však ponúkali divákom humor, ktorý nepodliezal latku vkusu – práve naopak. A jeho hviezda stúpala.

Victor Borge (1909 – 2000), foto: Rhonda Birndorf

Drží rekord na Broadwayi

V roku 1953 sa rozviedol s prvou manželkou a oženil so Sarabel Sannou Scraper. V ten istý rok začal divákom pravidelne ponúkať v John Golden Theater na Broadwayi šou Komédia v hudbe. Stala sa najdlhšie uvádzanou one-man šou v histórii s 849 predstaveniami a je vďaka tomu zapísaná aj v Guinessovej knihe rekordov! Nikto tento rekord doposiaľ neprekonal a pri všetkej úcte k dnešným zabávačom je dôvod sa domnievať, že ho nikto už neprekoná.

V roku 1960 sa stal najlepšie plateným humoristom v celosvetovom meradle. Zároveň ďalej vystupoval aj ako skvelý klavirista s klasickými orchestrami – s Chicago Symphony Orchestra, New York Philharmonic, London Philharmonic či s Dánskym kráľovským orchestrom. Pravidelne sa objavoval v obľúbenej relácii pre deti Sesame Street. Účinkoval v televíznej relácii What My Line?, napísal tri knihy, založil Americkú klaviristickú asociáciu. Nikdy nezabudol na svoj pôvod a pomocou rôznych fondov pomáhal rodinám, ktoré počas vojny podali pomocnú ruku židovskému obyvateľstvu. S dvoma manželkami mal päť detí. Z javiska neschádzal do posledných dní, aj v posledných rokoch účinkoval v rôznych šou minimálne 60-krát ročne. Zomrel deň po tom, ako sa vrátil z koncertu v Dánsku.

Victor Borge (1909 – 2000), foto: Chris Hondros/Newsmakers

Svojou hudobnou virtuozitou, zmyslom pre humor, ale najmä skromnosťou a ľudskosťou si vyslúžil nielen obrovský počet fanúšikov a veľkú popularitu, ale aj množstvo ocenení. Bol vymenovaný za čestného člena Kráľovského dánskeho orchestra, získal ocenenie Kennedy Center Honors, mohol sa pýšiť odznakmi rytierskych rád piatich škandinávskych krajín. V New Yorku je po ňom pomenované námestie, rovnako ako v Kodani, dokonca niekde vo vesmíre poletuje asteroid, ktorý nesie jeho meno…

Nech sa páči, pár scénok!

Vďaka tomu, že pravidelne účinkoval v rôznych televíznych reláciách, jeho humor môžeme oceniť aj dnes. Navyše, ani stokrát opísaný gag či vtipná scénka nebudú nikdy také vtipné, ako Borgeho vtípky samotné…

Autor: Dáša Juhanová

video

Sen každej sopranistky

Táto scénka obsahuje množstvo humorných prvkov, typických pre Victora Borgeho. Na javisku mu sekunduje skvelá sólistka Marilyn Mulvey. Humor tohto videa ocenia najmä tí, ktorí dôverne poznajú Verdiho Rigoletta a špeciálne pobaví každú sopranistku, ktorá niekedy vystupovala na koncertnom pódiu s áriou Gildy. Victorovi Borgemu sa nepáči jej spev, prerušuje ju, nedovolí jej siahať na klavír, padá zo stoličky, do Verdiho hudby sa mu darí ´prepašovať´ rôzne iné hudobné motívy. A výsledok? Už ste sa niekedy smiali na Rigolettovi?

Neposlušné noty

Len skutočne skvelý muzikant dokáže hudbu parodovať. Táto scénka je toho dôkazom. A hoci sa Victor Borge tvári, že si nedokáže správne položiť pred seba noty, že mu je ´krátky´ klavír, že sa mu pletú ruky a nevie sa udržať na stoličke, to všetko by nedokázal, ak by nebol skutočným virtuózom. Posúďte sami.

Hungarian Rhapsody

Trochu telocviku za klavírom nemôže uškodiť. Najmä ak si za klavír sadnete dvaja a akosi sa neviete dohodnúť, kto bude hrať Franza a kto Liszta. A tiež vtedy, keď chcete zistiť, ktorými časťami tela sa vlastne dá na klavíri hrať. Nuž a na záver – víťaz je len jeden. Aj keď ide o bitku o klavír!

Fonetická interpunkcia

Že ste nepochopili z článku, čo je to fonetická interpunkcia? Victor Borge vám to v tejto ukážke vysvetlí. Že neviete po anglicky? Nevadí. Zaručene sa pobavíte, hoci nebudete mať ani len matnú predstavu, akú ukážku a z akej knihy to vlastne číta a o čom to je…

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

spravodajkyňa a publicistka, členka redakčnej rady Opera Slovakia

Zanechajte komentár