Viedeň, Mníchov, Berlín či New York sprístupňujú svoje operné produkcie a koncerty klasickej hudby cez internet

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Na celom svete zúri pandémia koronavírusu. Táto mimoriadna situácia si vyžiadala prísne opatrenia, medzi ktorými je aj zákaz konania sa akýchkoľvek kultúrnych podujatí. Niektoré divadlá svetovej opernej scény zareagovali na vzniknutú situáciu a veľkoryso bezplatne sprístupňujú záznamy svojich vybratých inscenácií prostredníctvom internetu. O nič neprídu ani milovníci klasickej hudby, ktorí si môžu množstvo koncertov vychutnať v bezpečnom pohodlí domova.

Ponúknutý internetový program viacerých svetových kultúrnych inštitúcii – Viedenskej štátnej opery, Bavorskej štátnej opery, Štátnej opery v Berlíne, Metropolitnej opery New York či Berlínskych filharmonikov, ktoré museli zatvoriť svoje divadlá či koncertné sály, tak pomôže preklenúť náročné obdobie a divákom zároveň umožní spoznať inscenácie, diela či špičkových umelcov medzinárodnej scény.

Viedenská štátna opera

Viedenská štátna opera zatvorila svoje brány zatiaľ do 2. apríla 2020. Táto svetová operná scéna streamuje od roku 2013 priame prenosy svojich vybraných predstavení za poplatok, písali sme o tom TU…. Počnúc nedeľou 15. marca až do odvolania bezplatne odvysiela každý deň záznamy prenosov opery a baletu prostredníctvom streamingovej platformy www.staatsoperlive.com/live, na ktorej sa treba zaregistrovať.

Viedenská štátna opera

Program, ktorý ponúka v úvode karantény osemnásť operných a jedno baletné predstavenie, je zverejnený na webe Viedenskej štátnej opery TU… a môže sa meniť s vývojom situácie. Diváci s prístupom na internet na celom svete si môžu pozrieť tieto tituly: Rýnske zlato (15. marca, už od 17.00 h.!), Falstaff (16. a 19. marca), Tri sestry (17. marca), Valkýra (18. marca), Tosca (20., 23. a 26. marca), La cenerentola (21. a 25. marca), Siegfried (24. marca), Nápoj lásky (22. marca), Figarova svadba (27., 30. marca a 3. apríla), Súmrak bohov (28. marca), Romeo a Júlia (29. marca), Žena bez tieňa (1. apríla), balet Peer Gynt (2. apríla). Bohéma (4. apríla), Elektra (5. apríla), A Midsummer Night’s Dream (6. apríla), Chytrá líška (7. apríla), Ariodante (8. apríla), Parsifal (9. a 12. apríla), Víly, predstavenie pre deti (11. apríla), Sylvia (11. apríla) a Gavalier s ružou (13. apríla).

Program na ďalšie dni Viedenská štátna opera aktualizuje TU….

Prečítajte si tiež:
Slovenské operné divadlá a hudobné inštitúcie sú kvôli koronavírusu dočasne zatvorené

Bavorská štátna opera

Bavorská štátna opera bola prvým medzinárodným operným divadlom, ktoré v sezóne 2012/2013 predstavilo sériu bezplatných živých prenosov cez internet. Odvtedy pravidelne ponúka on-line prenosy niekoľkých predstavení sezóny. Mníchovská opera zrušila všetky svoje predstavenia do 19. apríla 2020 a v tomto čase odvysiela záznamy niekoľkých vybraných operných a baletných produkcií či koncertov. Stream je možné sledovať na www.staatsoper.de/stream/. V Lucii z Lammermooru sa po boku Diany Damrau predstaví Pavol Bršlík a Dalibor Jenis.

Bavorská štátna opera Mníchov, foto: Wilfried Hösl

Staatsoper Unter den Linden

Berlínska Štátna opera postupne, až do 19. apríla 2020, sprístupňuje záznamy svojich operných produkcií či symfonických koncertov Staatskapelle Berlin. Pestrý program je zverejnený TU…

Metropolitná opera New York

Deň po zrušení nadchádzajúcich predstavení, kvôli obavám týkajúcich sa z koronavírusu, prestížna Metropolitná opera v New Yorku oznámila, že záznamy, už v priamom prenose odvysielaných inscenácií v rámci projektu operných kinoprenosov Live in HD, bude opätovne vysielať na svojej webovej stránke. Všetky „Nightly Met Opera Streams“ sa začnú o 19.30 h. EDT, to znamená, že v našom časovom pásme sa záznam na webe domovskej stránky www.metopera.org objaví na nasledujúci deň o 00.30 h. stredoeurópskeho času a bude k dispozícii po dobu 20 hodín od ich odvysielania v streamovacej službe Met Opera on Demand. Záznamy predstavení bude možné sledovať aj vo všetkých aplikáciách Met Opera on Demand.

,,Milovníkom opery by sme chceli v týchto mimoriadne ťažkých časoch poskytnúť útechu,“ uviedol generálny riaditeľ MET-ky Peter Gelb a dodal: ,,Každý večer divákom ponúkneme iný kompletný operný klenot z našej 14-ročnej zbierky záznamov Live in HD.

Metropolitná opera New York

Sériu predstavení odštartuje v pondelok 17. marca (v našom stredoeurópskom časovom pásme) záznam prenosu Bizetovej Carmen z roku 2010. V hlavných postavách sa pod taktovkou hudobného riaditeľa MET-ky Yannicka Nézet-Séguina predstavia Elīna Garanča a Roberto Alagna.

Pokračovať bude Bohéma (18. marca, diriguje Nicola Luisotti, v hl. postavách Angela Gheorghiu a Ramón Vargas, záznam z roku 2008), Tubadúr (19. marca, diriguje Marco Armiliato, hl. postavy Anna Netrebko, Dolora Zajick, Yonghoon Lee a Dmitri Hvorostovsky, Štefan Kocán, záznam z roku 2015), La Traviata (20. marca, diriguje Yannick Nézet-Séguin, v hl. postavách Diana Damrau, Juan Diego Flórez a Quinn Kelsey, záznam z roku 2018 ), Dcéra pluku (21. marca, diriguje Marco Armiliato, v hl. postavách Natalie Dessay a Juan Diego Flórez, záznam z roku 2008), Lucia di Lammermoor (22. marca, diriguje Marco Armiliato, v hl. postavách Anna Netrebko, Piotr Beczała a Mariusz Kwiecien, záznam z roku 2009) či Eugen Onegin (23. marca, diriguje Valery Gergiev, v hl. postavách Renée Fleming, Ramón Vargas a Dmitri Hvorostovsky, záznam z roku 2007). Nasledovať bude Wagnerovský týždeň.

Program na ďalšie dni Metropolitná opera aktualizuje TU…

Prečítajte si tiež:
Koronavírus postupne zatvára kultúrne inštitúcie naprieč celým svetom

Berlínski filharmonici

Berlínski filharmonici (Berliner Philharmoniker) zatvorili svoje brány od 11. marca zatiaľ do 19. apríla 2020. Tento prestížny svetový orchester, ktorý začal písať svoju históriu v roku 1882, ponúka v čase zúriacej pandémie koronavírusu návštevu svojej digitálnej koncertnej sály na 30 dní zdarma. V ponuke je okolo 600 koncertov Berlínskych filharmonikov ako aj bonusové videá: dokumentárne filmy o histórii orchestra, portréty dirigentov a členov orchestra a projekty zo vzdelávacieho programu.

„Dúfame, že touto iniciatívou môžeme s našou hudbou potešiť čo najviac ľudí. Už nám veľmi chýba naša verejnosť a dúfame, že takto môžeme zostať v kontakte s naším publikom aspoň virtuálne.“ uviedol Olaf Maninger, predseda mediálnej rady orchestra.

Kirill Petrenko, Berlínski filharmonici, 2020, foto: Stephan Rabold

Koncerty sa dajú sledovať na stránke digitálnej koncertnej siene Berlínskych filharmonikov www.digitalconcerthall.com. Ak ešte nie ste používateľom digitálnej koncertnej haly, je potrebná registrácia (bez záväzku). Ak už máte zakúpené predplatné, doba platnosti sa primerane predĺži.

Zo slovenských hudobných inštitúcii z oblasti opery, baletu či klasickej hudby ponúka záznamy svojich koncertov Slovenská filharmónia, ktoré sú k dispozícii TU…

Pripravil: Ľudovít Vongrej

zdroj: tlačové správy, internet

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár