Viedeň – Viedenská štátna opera pripravuje veľkolepé oslavy 150. výročia svojho operného domu na Ringu, ktorý bol oficiálne otvorený 25. mája 1896 premiérou Mozartovej opery Don Giovanni. Udalosť v tom čase s veľkým záujmom sledovala nielen viedenská verejnosť, ale priťahovala zvedavosť aj mimo hraníc Habsburskej ríše. Okrúhle výročie otvorenia operného domu v srdci cisárskej Viedne si pripomenú aj v Bratislave.
Viedenský operný dom bol a je významnou medzinárodnou kultúrnou inštitúciou, ktorá divákom ponúka nevšedné zážitky, svetové operné či baletné špičky (vrátane slovenských umelcov) a skvelé hudobné podujatia. Súčasná Viedenská štátna opera vychádza z tradície Dvornej opery založenej ešte v 17. storočí. V roku 1860 však bola naplánovaná výstavba novej budovy, ako jednej z prvých monumentálnych stavieb na novej okružnej triede Ringstraße. Predchádzala tomu súťaž architektov, v ktorej zvíťazil návrh Augusta Sicarda a Eduarda van der Nüll v štýle francúzskej neorenesancie.

zdroj: WŠO
Slávnostné položenie základného kameňa sa konalo 20. mája 1863. Náklady na výstavbu divadla vrátane vnútorného vybavenia a umeleckej výzdoby dosiahli približne šesť miliónov vtedajších zlatých. Postoj Viedenčanov k budove opery však počas stavebnej realizácie nebol práve pozitívny. Úroveň triedy Ringstraße sa počas nej totiž zvýšila o jeden meter, takže stavba sa nachádzala pod úrovňou terénu a začali ju prezývať ´Utopená skriňa´. Kritikou nešetril ani vtedajší rakúsky cisár František Jozef I. E. van Der Nülla, ktorého to doslova zlomilo a spáchal samovraždu. Jeho kolega A. Sicard zomrel o dva mesiace neskôr. Ani jeden z nich sa nedožil slávnostného otvorenia majestátnej budovy. Cisár František Jozef I. s cisárovnou Alžbetou však na otvorení nechýbali…
Nedlho po slávnostnom otvorení však odborná i laická verejnosť zmenila svoj pohľad na túto stavbu, ktorá sa stala vzorom, okrem iného, napríklad aj pre výstavu budovy pre Národné divadlo v Prahe.

foto: Michael Pöhn
Presne 150 rokov od premiéry Dona Giovanniho si tento, z historického hľadiska, výnimočný dátum pripomenie Viedenská štátna opera špeciálnym programom. V sobotu 25. mája od 10. hodiny sa predstavia sólisti a členovia orchestra a zboru Staatsoper a deti z Opernej školy Staatsoper. Zaznejú skladby od Mozarta, Verdiho či Straussa. Dirigovať bude Frédéric Chaslin. V sólach sa predstavia: slovenský bas Peter Kellner, Olga Bezsmertna, Andrea Carrol, Daniela Fally, Ileana Tonca, Stephanie Houtzeel, Bongiwe Nakani, Pavel Kolgatin a ďalší. Podujatie bude naživo vysielať rakúska stanica Ö1 Klassik ale aj priamo Viedenská štátna opera prostredníctvom svojej webovej stránky a stránky na Facebooku.
Neskôr – so začiatkom o 17.30 – sa uskutoční premiéra novej inscenácie Straussovej opery Žena bez tieňa. Vedenie Staatsoper nezvolilo toto dielo náhodou. Hoci viedenský operný dom patrí medzi tie najvýznamnejšie v Európe, na jeho javisku sa uskutočnilo pomerne málo svetových premiér významných opier. Patrí však medzi ne toto dielo Richarda Straussa, ktoré po prvýkrát zaznelo 10. októbra 1919 práve na javisku Viedenskej štátnej opery. Dirigovať bude Christian Thielemann, réžiu pripravil Vincent Huguet, scénu Aurélie Maestre, kostýmy Clémence Pernoud. Účinkujú: Stephen Gould, Camilla Nylund, Evelyn Herlitzius, Sebastian Holecek, Wolfgang Koch, Nina Stemme, Maria Nazarova a ďalší. Recenziu predstavenia prinesieme.

foto: Michael Pöhn
To však nebude ani zďaleka všetko, čo Viedenská štátna opera pre svojich fanúšikov chystá. Napríklad o deň neskôr (26. mája) sa od 20.30 uskutoční výnimočný jubilejný koncert na námestí Herberta von Karajana pri budove Staatsoper. Vstup na podujatie bude voľný. Orchester bude dirigovať Marco Armiliato a v áriách a duetoch sa budú striedať najobľúbenejší speváci viedenského publika. Nebude chýbať Erwin Schrott, Ferruccio Furlanetto, Olga Bezsmertna, Benjamin Berheim, Roberto Alagna, Aleksandra Kurzak, Nina Stemme, Jonas Kaufmann či Sonya Yoncheva.
Viedenská štátna opera ponúka už od 18. mája možnosť zhliadnúť svoje predstavenie v rámci projektu Oper Live am Platz aj v priamom prenose na veľkoplošnej obrazovke umiestnenej priamo na budove divadla. Diváci si tak môžu pozrieť úplne zadarmo tieto predstavenia: opery Barbier zo Sevilly, Andrea Chénier či premiéru Straussovej Ženy bez tieňa a balet Korzár.

Dokumentaristika a publikácie
Na svoje si pri oslavách príde aj dokumentaristika. Viedenská štátna opera v týchto dňoch dopĺňa a finalizuje on-line databázu vystúpení všetkých domácich umelcov a hostí, ktorí na jej javisku účinkovali od otvorenia divadla v roku 1869 až po súčasnosť. Milovníci opery si tak môžu v tejto databáze vyhľadávať umelcov na základe rôznych požiadaviek na adrese https://archiv.wiener-staatsoper.at/
V spolupráci s vydavateľstvom ORFEO vydáva Viedenská štátna opera špeciálnu edíciu dôležitých nahrávok zo svojich predstavení a pripravené sú aj ďalšie publikácie rôzneho charakteru.
K 150. výročiu Viedenskej štátnej opery vyšla nedávno reprezentačná knižná publikácia Bel Canto, v ktorej je predstavených 150 slávnych hlasov umelcov v nej pôsobiacich, medzi nimi Montserrat Caballé, Maria Cebotari, Plácido Domingo, Edita Gruberová, Lucia Popp, Elīna Garanča, Thomas Hampson, Jonas Kaufmann, Anna Netrebko, Luciano Pavarotti, Leontyne Price či Richard Tauber a mnohí ďalší. Recenziu knihy sme priniesli v článku Agaty Schindler Bel Canto – Plácido Domingo láka – 150 zlatých hlasov z tisícov.

Výstavy
Vo Viedni otvorili aj komplexnú výstavu 150 rokov Opery na ringu, dokumentujúcu jej 150-ročnú históriu. Výstava rozpráva nielen o histórii opery, ale aj o koncepciách, spoločenských pomeroch a kultúrno-politickom prostredí, v ktorom umelci pracovali. Divadelné múzeum v spolupráci s Viedenským štátnym baletom predstavilo 16. mája 2019 výstavu s názvom Krajkové tance – 150 rokov baletu vo Viedenskej štátnej opere.

foto: Ashley Taylor
Oslavám predchádzalo aj sympózium, ktorého prvá časť sa uskutočnila v septembri 2018 a druhá časť v máji 2019 v sále Gustava Mahlera. Témou bola opera vo Viedni od čias baroka. Príspevky účastníkov sympózia sú publikované v ilustrovanom dvojitom zväzku.
Oslavy aj v Bratislave
K oslavám 150. výročia opery na Ringstraße sa pripojí aj Rakúske kultúrne fórum v Bratislave. Vo svojich priestoroch na Hodžovom námestí ponúkne v piatok 24. mája o 16.30 pódiovú diskusiu Opera/balet aktuálne. O problémoch a vyhliadkach moderného hudobného divadla. Prednášky uvedú a diskutovať s hosťami budú Martin Bendik (dramaturg Opery SND Bratislava) a Christian Heindl (hudobný novinár z Viedne). Čestným hosťom bude operný spevák Miroslav Dvorský, ktorý účinkoval na javisku Viedenskej štátnej opery a o hudobný program sa postarajú Matej Kočkovský (tenor) a Ivan Koska (klavír). Program moderuje Wilhelm Pfeistlinger. Viac informácií TU…
Kultúrne oddelenie Rakúskeho veľvyslanectva v Bratislave sa na oslavách 150. výročia opery na Ringu okrem prednášky Opera/balet aktuálne zúčastní aj prostredníctvom priameho prenosu revolučnej opery Andrea Chénier od Umberta Giordana, ktorý sa uskutoční v ich priestoroch na Hodžovom námestí v Bratislave. V inscenácii legendárneho režiséra Otta Schenka sa pod taktovkou Marca Armiliata v hlavných postavách predstavia Yusif Eyvazov (Andrea Chénier), Anna Netrebko (Maddalena di Coigny), Luca Salsi (Carlo Gérard) a ďalší. Na priamy prenos predstavenia je potrebné prihlásiť sa do 22. 5. 2019. Viac informácií TU…

foto: Michael Pöhn
V stredu 29. mája v Rakúskom kultúrnom fóre uvedú film režiséra Stephanusa Domaniga Backstage Wiener Staatsoper, ktorý nazrie do zákulisia tejto kultúrnej scény a načrtáva mnohostranný, ale do značnej miery neviditeľný svet práce, ktorý umožňuje svetoznámym spevákom, dirigentom a hudobníkom nadchnúť svoje publikum. Premietanie filmu v nemeckom jazyku s anglickými titulkami, sa uskutoční za účasti režiséra Stephanusa Domaniga. Na premietanie je potrebné prihlásiť sa do 27. 5. 2019. Vstup voľný! Viac informácií TU…
Pripravila: Dáša Juhanová
zdroj: tlačové správy, internet
video
Pridajte komentár
Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.