Vitajte na webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

10. apríla 2015 Natália Dadíková Sezóna 2014/2015

Viedenská štátna opera predstavila sezónu 2015/16

Viedenská štátna opera, foto: Michael Pöhn
Veľkosť písma
A
A
A
Viedeň – Vo štvrtok 9. apríla 2015 predstavil na tlačovej konferencii riaditeľ VŠO Dominique Meyer nadchádzajúcu sezónu operného domu „na Ringu“. Publikum sa v nej dočká 6 premiér, zaujímavých dirigentských i speváckych debutov, priestor dostane súčasná opera i atraktívny detský titul. Vo Viedni samozrejme nebudú chýbať ani slovenskí speváci a baletní umelci.

Viedenská štátna opera zostane aj v nadchádzajúcej sezóne 2015/16 operným domom s najrozsiahlejším operným repertoárom na svete, pozostávajúcim z 54 titulov titulov takmer štyroch storočí, počnúc Gluckom, cez Mozarta, Verdiho, Wagnera, Pucciniho, Straussa, Janáčka, až po súčasných autorov ako Thomas Adés, Péter Eötvös, či súčasnú rakúsku skladateľku Johannu Doderer.

Tlačová konferencia k sezóne 2015/2016 vo Viedenskej štátnej opere, T. Platzer (obchodný riaditeľ VŠO), D. Meyer (Generálny riaditeľ) a S. Wohinz (obchodná riaditeľka Wiener Staatsballett), foto: APA/Hans Klaus Techt
Tlačová konferencia k sezóne 2015/2016 vo Viedenskej štátnej opere,
T. Platzer (obchodný riaditeľ VŠO), D. Meyer (Generálny riaditeľ)
a S. Wohinz (obchodná riaditeľka Wiener Staatsballett),
foto: APA/Hans Klaus Techt

Operné premiéry

Hneď prvou bude v septembri 2015 Verdiho shakespearovská melodráma Macbeth. Nasledovať bude Humperdinckova rozprávka Hänsel und Gretel, ktorá sa vo Viedni vždy tešila veľkej obľube. Do Janáčkovho cyklu pribudne v decembri Věc Makropulos v naštudovaní ,,špecialistu na Janáčka“ – vo Viedni debutujúceho českého dirigenta Jakuba Hrůšu.

Súčasnú operu bude reprezentovať opus maďarského skladateľa a dirigenta Pétra Eötvösa, ktorý naštuduje a sám tiež oddiriguje svoju operu Tri sestri (nejde o gramatickú chybu, ale o uvedenie názvu v pôvodnom jazyku) – inšpirovanú divadelnou hrou A. P. Čechova. V jeho spracovaní nepôjde o lineárne prerozprávanie známeho príbehu. Tentokrát ho totiž bude divák sledovať dovedna trikrát – vždy z perspektívy inej sestry. Mnoho scén sa zopakuje, ale aby nepôsobili nadbytočne a aby bolo divákovi všetko jasné a pochopiteľné, Eötvös úmyselne pracoval s konkrétnymi intervalmi, rytmami a inštrumentálnymi konšteláciami a držal sa dramaturgických pravidiel Shakespeara a Ibsena. Či sa mu to podarilo, sa budeme môcť presvedčiť v marci 2016.

Jeden z najočakávanejších debutov sezóny je spätý s aprílovou premiérou poslednej Pucciniho nedokončenej opery Turandot. Za dirigentským pultom sa konečne predstaví temperamentný venezuelský dirigent Gustavo Dudamel.

Viedenská štátna opera
Viedenská štátna opera

Slovenskí speváci v novej sezóne

Zo slovenských sólistov sa ako prvý na scénu postaví Pavol Bršlík v septembrovej sérii Verdiho Traviaty v úlohe Alfreda Germonta. V októbri sa ako Anna Bolena predstaví Edita Gruberová a v januári 2016 si kostým Rosiny v Barbierovi zo Sevilly oblečie Adriana Kučerová.

Generálny riaditeľ D. Meyer pre portál Opera Slovakia taktiež potvrdil doterajšiu veľkú spokojnosť a v aktuálnej sezóne ďalšiu spoluprácu so Slovenským filharmonickým zborom v dvoch tituloch P. M. Mussorgského – Chovančina (september 2015) a Boris Godunov (máj 2016).

Tlačová konferencia vo Viedenskej Štátnej opere, foto: Natália Dadíková
Tlačová konferencia vo Viedenskej Štátnej opere,
foto: Natália Dadíková

Detská opera

Šiestou premiérou sezóny bude uvedenie detskej opery Fatima, oder von den mutigen Kindern, ktorá vznikala priamo na objednávku viedenského operného domu. Jej autorkou je súčasná rakúska skladateľka Johanna Doderer, ktorá vychádzala z príbehu sýrsko-nemeckého spisovateľa Rafika Schamiho o múdrom a odvážnom dievčatku, ktoré uzavrie stávku so zákerným zloduchom. Ak ju vyhrá, vyslobodí tým všetky detské sny uväznené v jeho zámku.

Od sezóny 2015/16 budú detské predstavenia po prvýkrát uvádzané v priestoroch mestského divadla ,,Stadtheater in der Walfischgasse“ – namiesto doteraz používaného ,,stanu“ na streche opery.

Dirigentské debuty

Viedenskému publiku sa po prvýkrát predstaví niekoľko významných dirigentov – popri už spomenutom Gustavovi Dudamelovi a Jakubovi Hrůšovi, to bude napr. riaditeľ losangelskej opery James Conlon, ktorého čaká spolupráca aj so Slovenským filharmonickým zborom v septembrovej sérii Chovančiny.

Alcestu Ch. W. Glucka príde uviesť špecialista na barokovú hudbu, francúzsky dirigent Christophe Rousset, pod taktovkou ktorého bude v predstaveniach znieť jeho dvorný barokový ansámbel Les Talens Lyriques.

Diváci sa už tradične môžu tešiť aj na dirigentov ako Marco Armiliato, Adam Fischer, Sascha Goetzel, Michael Güttler, Tomáš Netopil, Peter Schneider, Christian Thielmann,…

Viedenská štátna opera, foto: Michael Pöhn
Viedenská štátna opera, foto: Michael Pöhn

Speváci

Po jedno až viacročnej pauze budú mať diváci Viedenskej štátnej opery možnosť opäť počuť vo Viedni aj týchto spevákov: Joyce DiDonato, Waltraud Meier, Petra Maria Schnitzer, Violeta Urmana, Sonya Yoncheva, Pavol Bršlík, Joseph Calleja, Matthias Goerne, Jonas Kaufmann, Mariusz Kwiecien, René Pape, Erwin Schrott,…

Hosťovať prídu i Diana Damrau, Angela Denoke, Barbara Frittoli, Anna Netrebko, Olga Peretyatko, Nina Stemme, Krassimira Stoyanova, Roberto Alagna, Carlos Álvarez, Piotr Beczala, Johan Botha, Ildebrando D’Arcangelo, Plácido Domingo, Juan Diego Flórez, Feruccio Furlanetto, Dmitrij Chvorostovskij, Simon Keenlyside, Leo Nucci, Luca Pisaroni, Peter Seiffert, Bryn Terfel, Ramón Vargas a mnohí iní.

Koncerty sólistov

5 samostatných koncertov výnimočných spevákov prinesie sezóna 2015/16. V septembri zaspieva Leo Nucci, v novembri Feruccio Furlanetto, tajomstvom je zatiaľ meno účinkujúceho vo februárovom termíne. V apríli sa predstaví Joyce DiDonato a v júni Jonas Kaufmann.

Balet

Bohatý a zaujímavý baletný program, 3 nové premiéry a príležitosť aj pre slovenských baletných sólistov Ninu Polákovú a Romana Lazíka prezentovala Obchodná riaditeľka Viedenského štátneho baletu Simone Wohinz. Rozhovor, ktorý poskytla nášmu portálu, vám prinesieme v najbližších dňoch a programu baletu v novej sezóne sa budeme venovať samostatne.

Na záver ešte niekoľko čísel – 234 operných predstavení, 51 baletných večerov, 5 koncertov, 6 matiné, 40 detských predstavení, 45 internetových prenosov prostredníctvom programu ,,Live at home“ – to všetko je na programe Viedenskej štátnej opery v sezóne 2015/16. Jej návštevnosť aktuálne prevyšuje 99%, pričom dve tretiny návštevníkov sú ,,domáci“ a tretinu tvoria turisti. Priemerný príjem z predstavenia za posledný rok k dnešnému dňu je 118 tisíc Euro, pričom jedno predstavenie navštívi priemerne 2048 návštevníkov.

Vyberte si z programu Viedenskej štátnej opery na www.wiener-staatsoper.at, alebo z ponuky internetových prenosov prostredníctvom programu ,,Live at home“ na www.staatsoperlive.com.

Pripravila: Natália Dadíková

Zdieľať:

O autorovi

Natália Dadíková
spravodajkyňa a publicistka
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

Videozáznam tlačovej konferencie Národného divadla Košice k sezóne 2023/2024