Vincerò Piotra Beczału

0

Týždenný prehľad najnovších článkov

Prihlásením k odberu súhlasíte so zásadami ochrany osobných údajov. Z odberu sa môžete kedykoľvek odhlásiť.

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Významný svetový tenorista, hosť popredných svetových scén, Piotr Beczała vydal už svoj ôsmy sólový album. Prvé CD nahral pre label Orfeo, neskôr bol niekoľko rokov exkluzívnym umelcom vydavateľstva Deutsche Grammophon, kde natočil profilové albumy francúzskych árií, vianočných piesní, úspešnú operetnú poctu Richardovi Tauberovi, komplet Lohengrina a ďalšie nahrávky. Najnovšie podpísal exkluzívnu zmluvu s holandskou spoločnosťou Pentatone, kde mu práve vyšlo nové profilové CD pod názvom Vincerò!

Piotr Beczała patrí už vyše desať rokov k absolútnej špičke svetových operných hviezd. Jeho kariéra však rozhodne nebola blesková, patrí k spevákom, ktorí si nenápadnou precíznou prácou postupne budovali svoju pozíciu na svetovej scéne. Rodák z poľského Sliezska (Czechowice-Dziedzice) študoval spev na Akadémii múzických umení v Katowiciach; medzi jeho pedagógov patrili aj slávni speváci Pavel Lisitsian a Sena Jurinac.

Repertoár si začal budovať v Zemskom divadle v Linzi, kde mu každý rok pribudlo množstvo nových postáv. Nasledovalo angažmán v Zürichu a od roku 2004 postupné debuty na prestížnych svetových scénach. V roku 2006 prvýkrát vystúpil v milánskej La Scale ako Vojvoda vo Verdiho Rigolettovi a s touto rolou debutoval v tom istom roku aj v Metropolitnej opere v New Yorku. Odvtedy je pravidelným hosťom Met, kde sa stal najčastejším javiskovým partnerom Anny Netrebko. Po jej boku spieval Edgara (Lucia di Lammermoor), Lenského (Eugen Onegin), Vaudémonta (Jolanta), Des Grieux (Manon), Princa (Rusalka), Rodolfa (Bohéma), Riccarda (Maškarný bál) a titulné úlohy v Romeovi a JúliiFaustovi.

Piotr Beczala, foto: Jean-Baptiste Millot

Popri Metropolitnej opere a La Scale je tenorista častým hosťom Viedenskej štátnej opery, San Francisco Opera, Lyrickej opery Chicago, Opéra Bastille v Paríži, Bavorskej štátnej opery v Mníchove, Opernhaus Zürich, Gran Teatre del Liceu v Barcelone, Royal Opera House Covent Garden v Londýne, drážďanskej Semperovej opery, Théâtre de la Monnaie v Bruseli, Hamburskej štátnej opere, Nemeckej a Štátnej opery v Berlíne, Grand Théâtre de Genève, Teatro Real v Madride, Teatr Wielki vo Varšave, petrohradskom Mariinskom divadle a na ďalších scénach. V roku 2014 vystúpil vďaka agentúre Kapos na profilovom koncerte v Slovenskom národnom divadle v Bratislave.

Dnes asi málokto pochybuje o Beczałovej pozícii v aktuálnej tenorovej top desiatke, možno aj päťke. Je jedným z najžiadanejších tenoristov súčasnosti a špeciálne v lyrickom repertoári patrí k absolútnej špičke. Kritika i diváci oceňujú nielen krásu jeho hlasu, ale aj vrúcny prejav pri stvárnení každej postavy.

Nový CD album Vincerò! (citát z Kalafovej árie Nessun dorma z Pucciniho Turandot) je prvým plodom novej exkluzívnej spolupráce Piotra Beczału s vydavateľstvom Pentatone. Je kolekciou zväčša veľmi známych talianskych árií veristického a postveristického obdobia z opier Giacoma Pucciniho (Tosca, Manon Lescaut, Dievča zo Západu, Edgar, Gianni Schicchi, Madama ButterflyTurandot), Pietra Mascagniho (Sedliacka česť), Ruggera Leoncavalla (Komedianti), Francesca Cileu (Adriana Lecouvreur) a Umberta Giordana (Fedora a Andrea Chénier).

Nahrávka dokumentuje vokálny prechod tenoristu od lyrického repertoáru k dramatickejším úlohám, ktoré predstavujú významnú novú kapitolu v jeho javiskovej kariére.

Piotr Beczała: Vincerò!, obal CD, zdroj: Pentatone

Piotr Beczała na novom CD spieva výborne: krásne otvorený tenor sa spoľahlivo nesie ponad orchester; všetky árie obdaril sýtou farbou hlasu, voľným hrdlom, bohatým jasným a zlatým zvukom, eleganciou i vrúcnou emóciou. Čo mi trocha chýba, je viac individuality v jednotlivých číslach, zdá sa mi, akoby na prípravu albumu nebolo veľa času a všetko je odspievané síce špičkovo, ale trocha mechanicky podľa jednej šablóny. Istú pochybnosť mám aj o vhodnosti načasovania a možno aj o samotnej voľbe prechodu do dramatickejšieho odboru. Vek 53 rokov bezpochyby nie je príliš skoro, ale predsa len mám pocit, že Beczałov hlas sa cíti komfortnejšie v lyrickejšej polohe, než vo vypätom forte veristických partov.

Orquestra de la Comunitat Valenciana pod taktovkou Marca Boemiho na novom albume Vincerò! nikde nevybočil z polohy spoľahlivého, no trocha bezfarebného sprevádzača. Zvukový obraz nahrávky je skvelý, znie prehľadne a transparentne. Hlas Piotra Beczału, jednotlivé nástrojové skupiny i sóla sú nádherne zosnímané a vzájomne vyvážené, čo je zásluha vynikajúceho zvukového majstra vydavateľstva Pentatone, ktorý dokázal zachytiť atmosféru, priestor i farebnosť.

Autor: Jozef Červenka

Piotr Beczała: Vincerò!
Piotr Beczala (tenor), Orquestra de la Comunitat Valenciana, Marco Boemi
SACD/CD, Pentatone 2020

video

https://www.facebook.com/PiotrBeczala/videos/174087877343851/
Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Jozef Červenka

hudobný kritik a publicista, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár

Sledujte nás na Facebooku