Víťazom 10. ročníka Medzinárodnej klavírnej súťaže J. N. Hummela sa stal Robert Bílý

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
V sobotu 27. novembra 2021 sa v bratislavskej Redute skončil jubilejný 10. ročník Medzinárodnej klavírnej súťaže Johanna Nepomuka Hummela. Vo finále o prvenstvo súperili traja klaviristi  Robert Bílý z Čiech, Sunah Kim z Južnej Kórey a Leo de María zo Španielska. Všetci traja študujú na Univerzite Mozarteum v Salzburgu a sú držiteľmi mnohých národných a medzinárodných ocenení.

Traja finalisti v sobotu 27. novembra vystúpili v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie po boku orchestra Slovenská filharmónia pod taktovkou Rastislava Štúra. V interpretácii každého z nich zaznel Beethovenov Koncert pre klavír a orchester č. 4 G dur op. 58 (záznam koncertu je dostupný v online archíve SF TU…).

Po výkonoch mladých finalistov, ktoré skončili Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie o 18.00 h, medzinárodná porota zložená z prestížnych klaviristov a pedagógov: predseda – Pavel Gililov (Nemecko), členovia – Eugen Indjič (Francúzsko/USA, Ivo Kahánek (Česká republika), Marian Lapšanský (Slovenská republika), Marcel Štefko (Slovenská republika), Peter Pažický (Slovenská republika), Torleif Torgersen (Nórsko rozhodla) o troch laureátoch jubilejného 10. ročníka Medzinárodnej klavírnej súťaže J. N. Hummela. Víťazovi bola udelená Cena Národnej banky Slovenska.

1. miesto: Robert Bílý (1997), Česká republika
2. miesto: Sunah Kim (2001), Južná Kórea a Leo de María (1995), Španielsko
Robertovi Bílému porota zároveň udelila aj Cenu za najlepšiu interpretáciu klavírneho tria J. N. Hummela.

Medzinárodná klavírna súťaž J. N. Hummela, Bratislava, Robert Bílý, Sunah Kim, Leo de María, foto: Alexander Trizuljak
Medzinárodná klavírna súťaž J. N. Hummela, Bratislava, 2021, finálové kolo s orchestrom, Robert Bílý, Rastislav Štúr, Slovenská filharmónia, foto: Alexander Trizuljak

Robert Bílý sa narodil v roku 1997 v Ústí nad Labem. Na klavíri hrá od svojich šiestich rokov. V súčasnosti študuje na Univerzite Mozarteum v Salzburgu v triede Pavla Gililova. Je držiteľom mnohých ocenení. 1. cenu získal na Medzinárodnej klavírnej súťaži „Virtuosi per musica di pianoforte“ v Ústí nad Labem v roku 2012. O rok neskôr zvíťazil v Miláne na súťaži „Piano Talents“. Je laureátom medzinárodnej „Sommerakademie Mozarteum“ v Salzburgu v roku 2014. V tom istom roku získal 1. miesto a EMCY – ocenenie na prestížnej medzinárodnej klavírnej súťaži pre mladých klaviristov v Ettlingene. Na medzinárodnej súťaži „Rising Stars“ v roku 2016 v Berlíne získal 1. miesto v kategórii do 35 rokov a účasť na koncerte v Berlínskej filharmónii. Pred rokom zvíťazil na medzinárodnom hudobnom festivale v Paríži.

Finále 10. ročníka Medzinárodnej klavírnej súťaže J. N. Hummela Slovenská filharmónia odvysielala v priamom prenose na stream.filharmonia.sk.

Záznam II. kola a finále ostáva v hudobnom archíve SF/stream.filharmonia.sk.

Medzinárodná klavírna súťaž J. N. Hummela, Bratislava, 2021, porota a finalisti, foto: Alexander Trizuljak

Do súťaže sa prihlásilo 47 klaviristov zo Slovenska, Česka, Ukrajiny, Poľska, Ruska, Bieloruska, Bulharska, Nemecka, Talianska, Španielska, Nórska, Južnej Kórey, Číny, Japonska, a Taiwanu, ktorí študujú na hudobných školách v Európe a Amerike. I. kolo súťaže sa konalo online, do II. kola postúpilo 15 klaviristov. II. kolo a finále jubilejného 10. ročníka súťaže sa uskutočnilo v Bratislave v priestoroch Slovenskej filharmónie v dňoch 24. – 27. novembra 2021.

Medzinárodná klavírna súťaž J. N. Hummela je jediná hudobná súťaž na Slovensku, ktorá je členom Svetovej federácie hudobných súťaží a Nadácie Alink – Argerich, čo je zárukou povedomia o tomto podujatí po celom svete. Počas svojej existencie súťaž významným spôsobom napomohla popularizácii Hummelovho diela a podnietila záujem aj hudobníkov ostatných žánrov o naštudovanie a nahrávanie jeho skladieb.

Iniciátorom vzniku a prezidentom Medzinárodnej klavírnej súťaže J. N. Hummela je popredný slovenský klavirista Marian Lapšanský, generálny riaditeľ Slovenskej filharmónie. 1. ročník súťaže sa uskutočnil v roku 1991, odvtedy pokračovala najskôr s dvojročnou, neskôr trojročnou periodicitou.

Informovala: Martina Tolstova, SF

Súťaž J. N. Hummela / Slávnostné vyhlásenie laureátov (záznam priameho prenosu)

Súťaž J. N. Hummela / Koncerty s orchestrom (záznam priameho prenosu)

Klavírne triá J. N. Hummela (záznam priameho prenosu)

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár