Víťazom 9. ročníka Medzinárodnej klavírnej súťaže J. N. Hummela je Yu Nitahara z Japonska

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – V sobotu 23. septembra 2017 sa v bratislavskej Redute skončil 9. ročník Medzinárodnej klavírnej súťaže Johanna Nepomuka Hummela, na ktorej sa zúčastnili mladí interpreti z 13 krajín sveta. Do finále postúpili traja mladí interpreti – japonskí klaviristi Kana Ito a Yu Nitahara a Tatiana Dorokhova z Ruska. Finále, slávnostné vyhlásenie laureátov, odovzdávanie cien a koncert víťazov sa uskutočnil v sobotu 23. septembra.

Johann Nepomuk Hummel (1778 – 1837), rodák z Bratislavy, bol počas svojho života považovaný za jedného z najväčších skladateľov a klaviristov Európy. Študoval u Mozarta, Albrechtsbergera, Salieriho a Haydna. Ako skladateľ stojí Hummel na rozhraní dvoch epoch. Jeho dielo zahŕňa prakticky všetky významné žánre na prelome 18. a 19. storočia (s výnimkou symfónie). Ako skladateľ vynikol Hummel predovšetkým v oblasti virtuóznej klavírnej hudby. Zo štylistického hľadiska spája Hummel prvky neskorého klasicizmu (za ktorého najvýznamnejšieho reprezentanta bol vo svojej dobe považovaný) s mnohými ranoromantickými prvkami. Hummel je tak predstaviteľom štýlu, ktorý rozvíja odkaz Clementiho, Mozarta a Beethovena a zároveň predznamenáva Schuberta, Mendelssohna, Chopina, raného Liszta a Schumana. Z úcty k tomu to hudobnému velikánovi sa na Slovensku, v jeho rodnom meste – v Bratislave, od roku 1991 koná Medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prezident súťaže a generálny riaditeľ Slovenskej filharmónie Marian Lapšanský pred nadchádzajúcim ročníkom povedal: „S potešením sledujem, že Hummelova tvorba sa teší rastúcej obľube medzi výkonnými umelcami či komornými súbormi a čoraz viac dirigentov si diela klasicistického majstra zaraďuje do svojho repertoáru. Skladateľovej hudbe sa intenzívne snažia vdýchnuť život najmä mladí klaviristi zo všetkých končín sveta“.

Johann Nepomuk Hummel (1778 – 1837),
zdroj: internet

Organizátorom súťaže je Slovenská filharmónia a spoluorganizátormi sú Vysoká škola múzických umení a Konzervatórium Bratislava. Hummelova súťaž patrí do Svetovej federácie medzinárodných hudobných súťaží a Alink-Argerich Foundation a koná sa s podporou Ministerstva kultúry SR. Súťaž napomáha aktívnemu pestovaniu odkazu tohto veľkého skladateľa a klavírneho virtuóza. Súčasne je želaním organizátorov napomôcť štartu koncertnej kariéry pozoruhodných mladých klaviristov.

9. ročník Medzinárodnej klavírnej súťaže Johanna Nepomuka Hummela sa uskutočnil v dňoch 18. až 23. septembra 2017 a zúčastnili sa na ňom mladí interpreti z 13 krajín sveta. Záštitu nad aktuálnym ročníkom prevzal minister kultúry Slovenskej republiky Marek Maďarič. Súťažiaci zabojovali o prvenstvo, o ktorom rozhodla medzinárodná porota zložená z prestížnych klaviristov a pedagógov v zložení: predseda: Pavel Gililov (Nemecko), členovia: Andrea Bonatta (Taliansko), Eva Cahová (Slovenská republika), Martin Kasík (Česká republika), Marian Lapšanský (Slovenská republika), Eliso Virsaladze (Gruzínsko) a Andrey Yaroshinsky (Rusko).

Medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela, 2017,
slávnostné odovzdávanie cien víťazom súťaže,
víťazi súťaže a porota,
foto: Ján Lukáš

Prvé tri kolá sa uskutočnili v Malej sále Slovenskej filharmónie a boli prístupné verejnosti zdarma. Do Finále postúpili traja mladí interpreti – japonskí klaviristi Kana Ito a Yu Nitahara a Tatiana Dorokhova z Ruska. Traja finalisti sa predstavili v sobotu 23. septembra 2017 s orchestrom Slovenská filharmónia a stálym hosťujúcim dirigentom Slovenskej filharmónie Rastislavom Štúrom. V ich interpretácii zazneli klavírne koncerty Wolfganga Amadea Mozarta a Ludwiga van Beethovena.

Medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela, 2017, koncert finalistov súťaže,
Yu Nitahara, Rastislav Štúr, Slovenská filharmónia,
foto: Ján Lukáš

Koncert finalistov Medzinárodnej klavírnej súťaže Johanna Nepomuka Hummela
9. ročník
Koncertná sieň Slovenskej filharmónie
23. septembra 2017

program koncertu

Ludwig van Beethoven: Koncert pre klavír a orchester č. 3 c mol op.37
Tatiana Dorokhova / Rusko
Wolfgang Amadeus Mozart: Koncert pre klavír a orchester B dur KV 595
Kana Ito /Japonsko
Ludwig van Beethoven Koncert pre klavír a orchester č. 3 c mol op. 37
Yu Nitahara / Japonsko

Po týchto vystúpeniach, ktoré skončili v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie o 18.00 h. medzinárodná porota rozhodla o troch laureátoch 9. ročníka súťaže. Výsledky boli slávnostne vyhlásené o 19-tej hodine v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie. Absolútnym víťazom 9. ročníka Medzinárodnej klavírnej súťaže Johanna Nepomuka Hummela sa stal Yu Nitahara z Japonska.

1. miesto Yu Nitahara (Japonsko)
2. miesto Kana Ito (Japonsko)
3. miesto Tatiana Dorokhova (Rusko)

Mimoriadnu cenu spoločnosti Petronius pre najlepšieho slovenského účastníka získal Miloš Biháry.

Na záver slávnostného vyhlásenia výsledkov súťaže si návštevníci v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie vypočuli koncert víťazov, na ktorom zazneli skladby Suchoňa, Scarlattiho, Barbera, Brahmsa, Rachmaninova, Liszta a samozrejme dominovala Hummelova klavírna tvorba.

Medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela, 2017,
slávnostné odovzdávanie cien víťazom súťaže,
Yu Nitahara, Pavel Gililov,
foto: Ján Lukáš

Medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela, 2017,
slávnostné odovzdávanie cien víťazom súťaže,
Miloš Biháry, Tatiana Dorokhova, Kana Ito, Yu Nitahara,
foto: Ján Lukáš

Koncert víťazov Medzinárodnej klavírnej súťaže Johanna Nepomuka Hummela
9. ročník
Koncertná sieň Slovenskej filharmónie
23. septembra 2017

program koncertu

Miloš Biháry (Slovensko)

Eugen Suchoň: Sonáta rustica ESD 79/6a – 1. časť Moderato e sostenuto
Johann Nepomuk Hummel: Klavírna etuda es mol, op. 125 č. 3

Kana Ito (Japonsko)

Domenico Scarlatti: Sonáta pre klavír c mol K. 303
Samuel Barber: Sonáta pre klavír es mol, op. 26 – 4. časť: Fuga. Allegro con spirito

Yu Nitahara (Japonsko)

Johannes Brahms: 7 fantázií op. 116 – výber č. 1, 2, 3
Sergej Rachmaninov: Klavírna etuda D dur, op. 39 č. 9

Tatiana Dorokhova (Rusko)

Johann Nepomuk Hummel: Klavírna etuda A dur, op. 125 č. 7
Franz Liszt: Klavírna etuda f mol č. 10, S. 139

Yu Nitahara pochádza z Japonska, kde získal množstvo cien na národných i medzinárodných súťažiach, okrem iných aj na Medzinárodnej klavírnej súťaži Pianale (Nemecko) a Medzinárodnej Viottiho hudobnej súťaži (Taliansko).

Medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela, 2017, koncert víťazov súťaže,
Yu Nitahara (Japonsko),
foto: Ján Lukáš

Ako sólista i komorný hráč účinkoval v Japonsku, Južnej Kórei a mnohých európskych krajinách. Získal tiež štipendium Hudobnej nadácie Yamaha a Ohga Norio (SONY). S vyznamenaním absolvoval Univerzitu umení v Tokiu v triede Akiru Eguchi. Od roku 2015 študuje v Univerzite Mozarteum Salzburg.

Kana Ito pochádza z japonskej Nagoye a v roku 2014 ukončila Univerzitu umení v Tokiu. Neskôr študovala na Ecole Normale de musique v Paríži.

Medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela, 2017, koncert víťazov súťaže,
Kana Ito (Japonsko),
foto: Ján Lukáš

Získala niekoľko medzinárodných ocenení – 1. cena Grand-Prix na Medzinárodnej klavírnej súťaže Chatou vo Francúzsku, 2. cena a Špeciálna cena Ninetta Mangoni na Medzinárodnej klavírnej súťaže Thalberg v Taliansku, 2. cena na Medzinárodnej hudobnej súťaži na Malte, štipendium Dorothy MacKenzie Artist Recognition Scholarship od organizácie IKIF v USA a 1. cenu na Klavírnej súťaži Karlrobert-Kreiton v nemeckom Kolíne. V roku 2016 patrila tiež medzi 6 semifinalistov na Medzinárodnej hudobnej súťaži Unisa v Pretórii. Obdržala tiež Cenu primátora mesta Nagoya, Cenu spoločnosti Nagoya-Neapol, ABC Music Award a štipendium Hudobnej nadácie Yamaha. Ako sólistka účinkovala s mnohými orchestrami a absolvovala viacero recitálov a koncertov.

Tatiana Dorokhova pochádza z Volgogradu, kde s vyznamenaním ukončila Hudobnú školu v triede Anny Tcherfas, neskôr Centrálnu hudobnú školu v Moskve v triede Alexandra Mndoyantsa a v jeho triede aj Moskovské štátne konzervatórium.

Medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela, 2017, koncert víťazov súťaže,
Tatiana Dorokhova (Rusko),
foto: Ján Lukáš

Tatiana je laureátkou Medzinárodnej a Národnej súťaže z roku 2001, Medzinárodnej klavírnej súťaže Serebryakova (1. cena, Volgograd, 2004), Medzinárodnej Rachmaninovej klavírnej súťaže (3. cena, Veľký Novgorod, 2006), Medzinárodnej Krainevovej klavírnej súťaže (1. cena, Charkov, 2008), Medzinárodnej klavírnej súťaže Premio Jaen (2. cena, Jaen, Španielsko, 2011), Medzinárodnej hudobnej súťaže Valtidone (2. cena, Valtidone, Taliansko, 2014). Pravidelne účinkuje v rámci koncertných programov Medzinárodnej nadácie V. Spivakova, Nadácie V. Kraineva a M. Rostropovicha. Je držiteľkou štipendia Ministerstva kultúry Ruskej federácie. Realizovala CD nahrávku s neznámymi dielami ruských skladateľov. Absolvovala koncertné turné v Rusku, Belgicku, Dánsku, Japonsku aď.

Miloš Biháry nastupuje na štúdium do 1. ročníka na  Vysokej  škole múzických umení v Bratislave do triedy Mariána Lapšanského. Na klavíri hrá od svojich 4 rokov. Navštevoval ZUŠ v Trnave.

Medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela, 2017, koncert víťazov súťaže,
Miloš Biháry (Slovensko),
foto: Ján Lukáš

Po ukončení štúdia pokračoval  na Konzervatóriu v Bratislave (Peter Čerman), kde už 3 krát hral so Symfonickým Orchestrom Konzervatória v Slovenskej Filharmónii. Má na svojom konte niekoľko víťazstiev z klavírnych súťaží ako napr. Nitranska lutna-absolútny víťaz, Schneiderova Trnava 6x zlaté pásmo, Bojnice-piano v modernom rytme, kde po 2krát vyhral absolútneho víťaza a získal cenu za spontánny jazzový prejav. Na prehliadke Nove tváre jazzu získal cenu za presvedčivý inštrumentálny prejav. Získal 1. miesto a cenu Absolútny víťaz v súťaži Konzervatórií. Je držiteľom ocenenia na medzinárodnej klavírnej súťaži Forum per Tasti a na medzinárodnej súťaži v Brne. Najnovšie obhájil 1. miesto a cenu Absolútny víťaz na súťaži  Konzervatórií, kde ďalej získal cenu Yamaha, a cenu Viva Musica Grand Prix. Taktiež patrí k víťazom projektu ,,Talenty Novej Európy“. Koncertoval napr.: Akadémia umení Banská Bystrica,  Konzervatórium Praha alebo aj Universität für Musik und darstellende Kunst Graz. Okrem klasickej hudby sa venuje aj jazzovej hudbe.

Pripravil: Ľudovít Vongrej

zdroj: SF

fotogaléria

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár