Vitajte na webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

Reklama

31. augusta 2016 Vladimír Blaho Sezóna 2015/2016

Viva la musica vyvrcholila

Milované piesne, koncert v rámci festivalu Viva Musica! 2016, Róbert Pechanec, Tahmina Feinstein, Alexandra Borodulina, Adriana Kučerová, Pavol Bršlík, Jana Kurucová, Štefan Kocán, foto: Zdenko Hanout
Veľkosť písma
A
A
A
Riaditeľ letného festivalu Viva Musica! Matej Drlička je výborným manažérom. Má svoju vlastnú predstavu, ako priviesť širšie vrstvy populácie k záujmu o vážnu hudbu a tú tvrdošijne uplatňuje vo svojich bratislavských letných koncertoch. Vie zohnať atraktívnych umelcov, vie koncerty (zavše tak trocha bulvárne) spropagovať a vie zaplniť divákmi priestory festivalových podujatí.

Ak som pred dvoma rokmi kritizoval jeho projekt Sitnianskych rytierov, ktorý mal školákom vštepiť záujem o hudbu presahujúcu rock a iné žánre populárnej hudby, teraz sa skláňam najmä pred jeho projektom sobotných komorných koncertov v petržalskom parku. Boli neokázalé, úprimné a verím že aspoň čiastočne úspešné. Tí čo ich počúvali neboli návštevníkmi Slovenskej filharmónie alebo Opery SND, no (ako som mohol sledovať), hudba, ktorú nepočujú (bohužiaľ) ani v médiách, ich zaujala.

Hudba v sade (všade), foto: Barbora Drahovská
Hudba v sade (všade),
foto: Barbora Drahovská

Výborný bol aj záverečný koncert tohoročného festivalu s názvom Milované piesne. Keďže štyria významní slovenskí operní speváci Štefan Kocán, Pavol Bršlík, Jana Kurucová a Adriana Kučerová (klavírne sprievody Tahmina Feinstein, Alexandra Borodulina, Róbert Pechanec) na ňom ponúkli výber z piesní zo svojich pomerne nedávno nahratých CD a ktoré na stránkach portálu Opera Slovakia už boli recenzované, nebudem sa venovať hodnoteniu speváckych výkonov. Stačí, ak poviem, že naplnili moje očakávania a ukázali, že hoci sa venujú prednostne opere, sú aj kvalitnými piesňovými spevákmi.

Milované piesne, koncert v rámci festivalu Viva Musica! 2016, krst limitovanej edície 4-CD boxu s názvom Beloved Songs, krstili Gabriela Beňačková a minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák, foto: Zdenko Hanout
Milované piesne, koncert v rámci festivalu Viva Musica! 2016,
krst limitovanej edície 4-CD boxu s názvom Beloved Songs,
krstili Gabriela Beňačková a minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák,
foto: Zdenko Hanout
Milované piesne, koncert v rámci festivalu Viva Musica! 2016, limitovaná edícia 4-CD boxu s názvom Beloved Songs, foto: Zdenko Hanout
Milované piesne, koncert v rámci festivalu Viva Musica! 2016,
limitovaná edícia 4-CD boxu s názvom Beloved Songs,
foto: Zdenko Hanout

V duchu Drličkových predstáv sa pohybovala aj celková organizácia záverečného koncertu. Nemohla chýbať Adela Banášová, na plátne sa prezentovali fotografie vystupujúcich umelcov od „plienkového“ obdobia po dnešok, sem-tam zaznela vtipná odpoveď na otázky moderátorky. Keďže v publiku boli nielen „starí“ (zabehaní) ale aj „noví“ (drličkovskí) návštevníci koncertov (tlieskajúci po každej piesni), koncepcia viac-menej rezonovala. Možno by to bola aj otázka pre teoretikov, ktorí sa zaoberajú výchovou k umeniu, či je práve toto správna cesta. Mne osobne viac vyhovuje miešanie umeleckých druhov (napríklad kombinácia koncertu a výstavy) ako nanášanie prvkov typických pre šou. Ostatne ani na koncerty Pavarottiho so spevákmi populárnej hudby neboli jednoznačné názory. Faktom zostáva, že Slovensko (a viac než iné krajiny) si potrebuje vytvoriť publikum, ktoré okrem všadeprítomnej populárnej hudby, folklóru a muzikálu si obľúbi aj vážnejšie umenie. Ktorá z ciest vedúca k tomuto cieľu je správna, nám ukáže až budúcnosť.

Milované piesne, koncert v rámci festivalu Viva Musica! 2016, Adriana Kučerová, Jana Kurucová, Pavol Bršlík, Štefan Kocán, foto: Zdenko Hanout
Milované piesne, koncert v rámci festivalu Viva Musica! 2016,
Adriana Kučerová, Jana Kurucová, Pavol Bršlík, Štefan Kocán,
foto: Zdenko Hanout
Milované piesne, koncert v rámci festivalu Viva Musica! 2016, foto: Zdenko Hanout
Milované piesne, koncert v rámci festivalu Viva Musica! 2016,
foto: Zdenko Hanout

Zvlášť vydarený bol záver koncertu so spoločným spevom Štefana Kocána, Pavla Bršlíka, Jany Kurucovej a Adriany Kučerovej. Najprv zanôtili Suchoňovu Aká si mi krásna, potom Dusíkov Najkrajší kút. Naši kozmopolitní intelektuáli by to možno označili za prejav nacionalizmu a hudobní akademici za populizmus. V skutočnosti to bolo zo strany organizátorov a hlavne našich operných svetobežníkov (verím, že neformálne) prihlásenie sa ku svojím koreňom.

Autor: Vladimír Blaho

O programe koncertu sme informovali TU…

www.vivamusica.sk

fotogaléria

video

Zdieľať:

O autorovi

Vladimír Blaho
operný kritik a publicista, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

P. I. Čajkovskij: Panna orleánská
Deutsche Oper am Rhein
záznam predstavenia z augusta 2023
dirigent: V. Alekseenok, réžia: E. Stöppler
hrajú: M. Kataeva, S. Luttinen, A. Nesterenko, S. Khomov, L. Fatyol T. Grümbel, E. Abdulla, R. Šveda, B. Pop...
viac info TU...