Viva Musica! festival 2016 ponúkol koncerty veľkých mien slovenskej a svetovej hudobnej scény

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – Koncert Milované piesne, na ktorom bola uvedená a pokrstená limitovaná edícia 4-CD boxu s názvom Beloved Songs, zakončil 12. ročník Viva Musica! festivalu. Koncept dvojmesačného letného festivalu sa organizátorom osvedčil aj tento rok ako veľmi úspešný. To, že festival zameraný prevažne na klasickú hudbu vypredal počas dvanásteho ročníka každý jeden koncert, je veľká vzácnosť a svedčí o tom, že diváci stále viac a viac objavujú jej krásu a čaro. Viva Musica! festival pokračuje v septembri výstavou fotografií Zdenka Hanouta v bratislavskom nákupnom centre Eurovea.

Návštevníci mali tento rok možnosť zažiť celkom 26 koncertov veľkých mien slovenskej a svetovej hudobnej scény, ktoré sa konali počas hlavnej festivalovej línie pod názvom Viva Musica! festival, ale tiež komorné koncerty v Sade Janka Kráľa v rámci série „Hudba v sade (všade)“ a koncerty najlepších študentov konzervatórií z celého Slovenska v rámci série Viva Musica! festival Grand Prix.

Recitál Edity Gruberovej v Bratislave, festival Viva Musica! 2016, Peter Valentovič, Edita Gruberová, foto: Zdenko Hanout

Recitál Edity Gruberovej v Bratislave, festival Viva Musica! 2016,
Peter Valentovič, Edita Gruberová,
foto: Zdenko Hanout

Kronos Quartet, Viva Musica! festival, 2016, foto: Zdenko Hanout

Kronos Quartet, Viva Musica! festival, 2016,
foto: Zdenko Hanout

Bratislavu navštívilo legendárne americké sláčikové kvarteto Kronos Quartet, prvá dáma slovenskej opery Edita Gruberová (recenziu koncertu sme priniesli TU…), francúzsky akordeonista Richard Galliano so svojím sextetom, čembalista Jean Rondeau či violončelista Mischa Maisky v klavírnom sprievode jeho dcéry Lily Maisky. Program okorenila aj temperamentná hudobno-divadelná show v podaní virtuózneho sláčikového kvarteta zo Španielska – PaGAGnini, a veľkolepé hudobno-divadelné predstavenie pre celú rodinu – Spievankovo so symfonickým orchestrom. Úvod festivalu patril jedinečnému projektu Viva Europa!, v rámci ktorého sa na jednom pódiu predstavil 200-členný symfonický orchester a zbor zložený z umelcov zo všetkých krajín Európskej únie. Koncert sa zároveň konal pri príležitosti začiatku slovenského predsedníctva v Rade Európskej únie; pred polovicou programu bol, žiaľ, prerušený kvôli silnému dažďu a búrke.

Viva Europa! otvárací koncert festivalu Viva Musica! 2016, foto: Zdenko Hanout

Viva Europa! otvárací koncert festivalu Viva Musica! 2016,
foto: Zdenko Hanout

Mischa Maisky, recitál, Viva Musica! festival, 2016, foto: Zdenko Hanout

Mischa Maisky, recitál, Viva Musica! festival, 2016,
foto: Zdenko Hanout

Projekt Viva Europa! sme spoločne s tímom Viva Musica! pripravovali takmer celý rok. Do Bratislavy sme pozvali umelcov z 28 európskych krajín, ktorí v priebehu jedného týždňa spoločne naštudovali program v 24 jazykoch. Je až neuveriteľné, aká skvelá partia ľudí sa v Bratislave zišla a akú priateľskú a tvorivú atmosféru dokázali spoločne vytvoriť. Bolo nám, samozrejme, veľmi ľúto, že program prerušila búrka, ale paradoxne práve vďaka nej mohol koncert spontánne pokračovať vo vnútri nákupného centra. Myslím si, že pre všetkých to bol nezabudnuteľný hudobný, ale aj ľudský zážitok.“, hovorí Janka Kubandová, Project & booking manager Viva Musica! festivalu.

Záverečný koncert Viva Musica! festivalu, ktorý tradične patrí opere bol síce venovaný našim svetoznámym operným hviezdam, no sopranistka Adriana Kučerová, mezzosopranistka Jana Kurucová, tenorista Pavol Bršlík a basista Štefan Kocán počas trojhodinového programu predstavili výber ich najmilších piesní z profilových CD, ktoré vydali počas posledných dvoch rokov pod hlavičkou hudobného vydavateľstva Viva Musica! records.

Milované piesne, koncert v rámci festivalu Viva Musica! 2016, krst limitovanej edície 4-CD boxu s názvom Beloved Songs, krstili Gabriela Beňačková a minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák, foto: Zdenko Hanout

Milované piesne, koncert v rámci festivalu Viva Musica! 2016,
krst limitovanej edície 4-CD boxu s názvom Beloved Songs,
krstili Gabriela Beňačková a minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák,
foto: Zdenko Hanout

Na Slovensku sa títo jedineční operní sólisti spolu na jednom pódiu predstavili po prvýkrát. Večerom v Novej budove Slovenského národného divadla sprevádzala moderátorka Adela Banášová, ktorá medzi jednotlivými hudobnými blokmi programu postupne vyspovedala všetkých spevákov. Odľahčené rozhovory dopĺňali fotografie z ich detstva, hudobných začiatkov a najväčších hudobných úspechov premietané na veľké plátno. Koncert tak dostal nádych rodinnej atmosféry a Adriana Kučerová, Jana Kurucová, Pavol Bršlík a Štefan Kocán divákom ponúkli intímny pohľad do svojej duše nielen prostredníctvom hudby. Nezastupiteľnú úlohu na tomto koncerte mali klaviristi Róbert Pechanec, Alexandra Borodulina a Tahmina Feinstein, ktorí sólistov počas večera citlivo sprevádzali.

Milované piesne, koncert v rámci festivalu Viva Musica! 2016, limitovaná edícia 4-CD boxu s názvom Beloved Songs, foto: Zdenko Hanout

Milované piesne, koncert v rámci festivalu Viva Musica! 2016,
limitovaná edícia 4-CD boxu s názvom Beloved Songs,
foto: Zdenko Hanout

Na koncerte bola uvedená a pokrstená limitovaná edícia 4-CD boxu s názvom Beloved Songs, ktorá vychádza pod hlavičkou Viva Musica! records. Krstnými rodičmi boli operná diva Gabriela Beňačková a minister zahraničných vecí SR, pán Miroslav Lajčák. Krstilo sa lúčnymi kvetmi, ktoré majú symbolizovať Slovensko a krásu okolitej prírody.

Viva Musica! festival pokračuje v septembri výstavou fotografií Zdenka Hanouta. Výnimočné hudobné momenty z festivalu si budú môcť návštevníci Eurovea vychutnať už od 5. septembra. 30 fotografií bude rozmiestnených na 3 stanovištiach na 1. poschodí nákupného centra. Výstava potrvá do 18. septembra 2016.

Viva Musica vo fotografiách Zdenka Hanouta„Tak ako pri výbere účinkujúcich a zostavovaní programu si dávame záležať aj na fotografiách z koncertov, ktoré s nami žijú ďalej veľa rokov a ku ktorým sa veľmi radi vraciame. Spolupráca so Zdenkom Hanoutom je pre nás každý rok jasnou voľbou. Nie sú to obyčajné fotografie, ale obrazy z koncertov, ktoré zachytávajú atmosféru a emóciu. Pri ich prezeraní sa dokážeme vrátiť v čase a vyvolať v sebe krásne spomienky“, hovorí PR manažérka festivalu Barbora Drahovská.

Festival Viva Musica! má za sebou 12 úspešných ročníkov, v rámci ktorých sa uskutočnilo už 135 koncertov v rámci Bratislavského kraja. Vystúpilo na ňom viac ako 250 špičkových domácich a zahraničných sólistov, umeleckých zoskupení a orchestrov, pričom koncerty festivalu počas jeho doterajšej histórie navštívilo celkom viac ako 110 000 divákov.

Richard Galliano Sextet, Viva Musica! festival, 2016, foto: Zdenko Hanout

Richard Galliano Sextet, Viva Musica! festival, 2016,
foto: Zdenko Hanout

PaGAGnini, Viva Musica! festival, 2016, foto: Zdenko Hanout

PaGAGnini, Viva Musica! festival, 2016,
foto: Zdenko Hanout

Viva Musica! festival predstavuje jedinečný koncept mestského letného hudobného festivalu, ktorého hlavnú myšlienku možno zhrnúť do dvoch slov – klasika inak. Festival vznikol v roku 2005 v Bratislave s ambíciou vytvoriť letný festival s naozaj hodnotným umeleckým prínosom. Od svojho prvého ročníka ponúka ľuďom to najlepšie z klasickej hudby, ktorú sa snaží prezentovať netradičným spôsobom, na netradičných miestach a v netradičných kontextoch a rúcať tak mýty o tzv. „vznešenej“ nude, s ktorou by si mohli ľudia túto hudbu často spájať. Viva Musica! svojim návštevníkom každý rok prináša exkluzívne hudobné projekty v podaní špičkových domácich a svetových umelcov a teší sa neustále rastúcemu záujmu širokej poslucháčskej verejnosti. Viva Musica! dnes patrí k najväčším medzinárodným hudobným festivalom na Slovensku a jeho obľúbenosť z roka na rok rastie.

Informovala: Barbora Drahovská, Viva Musica! festival

www.vivamusica.sk alebo FB Viva Musica!festival

fotogaléria

video

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár