Vitajte na vynovenom webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

Reklama

26. júna 2016 redakcia Sezóna 2015/2016

Viva Musica! festival 2016 prinesie 27 koncertov na 16. pódiách

Viva Musica! festival 2014, foto: Zdenko Hanout
Veľkosť písma
A
A
A
Bratislava – 12. ročník hudobného festivalu Viva Musica! prinesie od 2. júla do 29. augusta 2016 pestrú paletu 27. koncertov na 16. pódiách, kde sa predstavia špičkoví domáci i zahraniční umelci, z nich viacerí sa na Slovensku predstavia po prvýkrát. Festival otvorí slávnostný galakoncert pri príležitosti predsedníctva SR v Rade Európskej únie s názvom „Viva Europa!, exkluzívnym koncertom bude aj recitál Edity Gruberovej, či spoločný koncert štyroch slovenských spevákov medzinárodnej opernej scény, ktorí vydali svoje CD novinky vo vydavateľstve Viva Records! Novinkami 12. ročníka Viva Musica! festivalu sú dve nové koncertné série – Cyklus ,,Hudba v sade“ a ,,Viva Musica! festival Grand Prix“.

Viva Musica! festival vznikol v roku 2005 s ambíciou vytvoriť letný festival s naozaj hodnotným umeleckým prínosom. Od svojho prvého ročníka ponúka ľuďom to najlepšie z klasickej hudby formou príťažlivou pre všetkých – na netradičných miestach, v netradičných kontextoch a dokonca aj s koncertmi s voľným vstupom. Viva Musica! festival svojim návštevníkom každý rok prináša exkluzívne hudobné projekty v podaní špičkových domácich a svetových umelcov, ale aj koncerty plné nenútenej zábavy, bez kravát a tzv. „ušľachtilej“ nudy, ktorej by sa ľudia pri predstave klasickej hudby možno tak trochu obávali…

Program Viva Musica! festival 2016

V júli 2016 Slovensko prevezme svoje historicky prvé polročné predsedníctvo v Rade Európskej únie a počas šiestich nasledujúcich mesiacov bude tvárou a hlasom EÚ v rôznych oblastiach jej fungovania.

Viva Europa, Viva Musica

Pri tejto príležitosti sa v Bratislave uskutoční slávnostný galakoncert s názvom „Viva Europa! “, v rámci ktorého sa predstaví veľký miešaný zbor zložený z umelcov zo všetkých 28 členských krajín EÚ v sprievode symfonického orchestra pod vedením Jozefa Chabroňa, ktorý naštuduje program vytvorený špeciálne pre túto príležitosť.

Mischa Maisky, Viva Musica

Mischa Maisky patrí nepochybne k svetovo najznámejším a najžiadanejším umelcom v oblasti klasickej hudby. Študoval u dvoch legendárnych ruských violončelistov – u Gregora Piatigorského a Mstislava Rostropoviča, ktorý ho označil za jedného z najväčších talentov svojej generácie. V jeho hre sa spája poézia a jemnosť s veľkým temperamentom a virtuóznou technikou. Odbornou kritikou bol Mischa Maisky neskôr často označovaný za „Rostropoviča budúcnosti“. Spolupracoval takmer so všetkými svetovými orchestrami a dirigentmi, spomeňme napríklad Leonarda Bernsteina, Zubina Mehtu, Vladimira Ashkenazyho, Daniela Barenboima, Gidona Kremera, Janine Jansen či Marthu Argerich a mnohých ďalších. Pre prestížne nemecké vydavateľstvo Deutsche Grammophon nahral viac ako päťdesiat nahrávok. V rámci koncertu na Viva Musica! festivale sa predstaví sólovým recitálom v sprievode svojej dcéry – klaviristky Lily Maisky.

Spievankovo so symfonickým orchestrom, Viva Musica

Kedy inokedy si budú môcť  Vaše detičky zatancovať na pódiu so Spievakou, Zahrajkom, veľkým symfonickým orchestrom, kapelou a obľúbenými hercami. Spievankovo je unikát v detskej tvorbe a spracovanie detských pesničiek s profesionálnym 40 členným symfonickým orchestrom a 5-člennou kapelou je jedinečné a ponúka špičkovú svetovú kvalitu. Veľkolepé hudobno-divadelné predstavenie pre celú rodinu bude mať premiéru na Viva Musica! festivale, 15. júla v bratislavskom Istropolise. Tohtoročný festival Viva Musica! obohatia predstavením na motívy úspešného filmu Spievankovo 5 – O povolaniach. Nové dobrodružstvo Spievanky a Zahrajka sa odohráva v zázračnej krajine Spievankovo, kde odvšadiaľ znie hudba a každá činnosť je sprevádzaná spevom. Zahrajko bude mať narodeniny. Spievanka sa rozhodne, že si na pomoc s prípravou oslavy zavolá kamarátov zo sveta detí.

Edita Gruberová, Viva Musica

Svetoznáma sopranistka Edita Gruberová hosťuje na tých najprestížnejších operných scénach po celom svete a od začiatku svojej kariéry udivuje svet neuveriteľným hlasom a výnimočnou osobnosťou. Jej vystúpenie je vždy fascinujúcim zážitkom a pre Viva Musica! festival je veľkou cťou, že prijala pozvanie a vystúpi v rámci exkluzívneho operného recitálu v sprievode slovenského dirigenta a klaviristu Petra Valentoviča. O koncerte sme informovali TU…

Jean Rondeau Čembalo goes modern, Viva Musica

Má iba 25, ale odbornou hudobnou kritikou je už teraz označovaný za „zázračné dieťa“. S cieľom vrátiť popularitu hudobnému nástroju, ktorý svoju zlatú éru zažíval v období baroka (kým ho nevystriedal kladivkový klavír), čembalista Jean Rondeau priam vystihuje motto Viva Musica! festivalu – „classic goes modern“. Na svojom konte má už teraz niekoľko prestížnych ocenení a dokonca bol v rámci European Union Baroque Orchestra (EUBO) Development Trust Prize označený za jedného z najoriginálnejších mladých umelcov v rámci EÚ. Študoval v Paríži a v Londýne a okrem hry na čembale sa venoval taktiež štúdiu hry na klavíri, dirigovaniu či štúdiu jazzovej hudby a improvizácie. V rámci Viva Musica! festivalu sa predstaví spolu s ďalšími vynikajúcimi hudobníkmi – Sophie Gent (1. husle), Louis Creac’h (2. husle), Fanny Paccoud (viola), Antoine Touche (violončelo), Thomas de Pierrefeu (kontrabas) a Evolène Kiener (fagot) – s ktorými uvedie čembalové koncerty Johanna Sebastiana Bacha a jeho synov.

PaGAGnini bláznivá paródia na klasiku, Viva Musica

Projekt PaGAGnini prináša diela veľkých majstrov klasickej hudby v novom hudobnom šate so štipkou humoru a typického španielskeho temperamentu. Kvarteto tvoria štyria špičkoví hudobníci, ktorí klasickú hudbu elegantne a nápadito kombinujú s inými hudobnými žánrami ako folk alebo rock. Zoskupenie má na svojom konte niekoľko prestížnych ocenení z Anglicka, Nemecka a, samozrejme, zo Španielska. Na Viva Musica! festivale sa predstavia v slovenskej premiére.

Richard Galliano Sextet, Viva Musica

Richard Galliano sa narodil v roku 1950 v Cannes. Vďaka výnimočnému talentu a pomoci otca – hudobníka sa mu podarilo etablovať akordeón v hudobných súvislostiach, ktoré dovtedy tento nástroj ignorovali: v klasických koncertných sálach i na jazzových festivaloch. Spolupracoval okrem iných aj s Astorom Piazzollom, s ktorým ho spájalo dlhoročné priateľské puto. Na Viva Musica! festivale sa predstaví so svojím sextetom a okrem Piazzollovej tvorby zaznejú okrem iného aj diela Antonia Vivaldiho a ďalších.

Kronos Quartet, Viva Musica

Kronos Quartet je americké sláčikové kvarteto, ktoré sa systematicky venuje interpretácii súčasnej klasickej hudby. Základom jeho práce je dlhodobá spolupráca s mnohými svetoznámymi hudobnými skladateľmi ako napríklad Philip Glass, Arvo Pärt, Steve Reich a ďalší. Špeciálne pre kvarteto bolo skomponovaných viac ako 600 skladieb a stalo sa známym tiež vďaka úspešným filmovým soundtrackom (napríklad k filmu Requiem for a Dream (2000). Súbor má na svojom konte okrem iného aj jedno ocenenie Grammy a deväť nominácií na túto cenu. Na Viva Musica! festivale sa predstaví v slovenskej premiére!

Milované piesne, Viva Musica

Slovensko patrí ku krajinám s výnimočnou tradíciou opery a silným zastúpením operných spevákov v rámci tých najprestížnejších svetových operných scén, akými sú Metropolitná opera v New Yorku, Teatro alla scala v Miláne či Viedenská štátna opera. Hudobné vydavateľstvo Viva Musica! records sa v roku 2014 rozhodlo realizovať dlhodobý projekt, ktorého cieľom je zaznamenávanie slovenskej hudby a špičkového slovenského interpretačného umenia, pričom odvtedy zrealizovalo a vydalo okrem iného debutové profilové nahrávky štyroch v súčasnosti najžiadanejších slovenských operných spevákov – tenoristu Pavla Bršlíka (2014), mezzosopranistky Jany Kurucovej (2015), basistu Štefana Kocána (2015) a sopranistky Adriany Kučerovej (2016). Profilové CD nahrávky predstavujú jednotlivých spevákov v komornom piesňovom repertoári v sprievode klavíra, pričom dramaturgia nahrávok je orientovaná na prezentáciu slovenskej, resp. slovanskej piesňovej tvorby. Výber z tohto repertoáru zaznie aj v rámci gala koncertu s názvom Milované piesne, v rámci ktorého bude zároveň uvedená a pokrstená aj limitovaná edícia spoločného boxu všetkých štyroch CD s názvom Beloved Songs.

Novinkami 12. ročníka Viva Musica! festivalu sú dve nové koncertné série. Cyklus ,,Hudba v sade“ a ,,Viva Musica! festival Grand Prix“.

Viva Musica! Grand Prix, Viva Musica

Tento rok sa festival stal oficiálnym partnerom novovzniknutej Súťaže študentov konzervatórií Slovenskej republiky a pre túto príležitosť vytvoril špeciálne ocenenie práve s názvom Viva Musica! festival Grand Prix. Cena bola udelená mladým, najtalentovanejším hudobným interpretom. V rámci projektu Viva Musica! im organizátori ponúkajú ako tým najlepším z najlepších možnosť odohrať série honorovaných koncertných vystúpení vo vybraných mestách v rámci Bratislavského samosprávneho kraja, v období letných mesiacov (júl, august).

VÍŤAZI VIVA MUSICA! FESTIVAL GRAND PRIX

Laura Nagyová, flauta/ Cirkevné konzervatórium, Bratislava
Kristína Pláňavská, hoboj/ Konzervatórium, Žilina
Matej Veselka, klarinet/ Konzervatórium, Bratislava
Samuel Berčík, fagot/ Konzervatórium, Košice
Michaela Turcerová, saxofón/ Konzervatórium J. L. Bellu, B. Bystrica
Martin Matiašovič, lesný roh /Konzervatórium, Bratislava
Martin Vindiš, trúbka/ Súkromné konzervatórium D. Kardoša, Topoľčany
Matúš Krpelan, trombón/ (Konzervatórium Žilina
Dávid Bílek, gitara/ Konzervatórium J. L. Bellu, B. Bystrica
Michal Malčovský, organ/ Konzervatórium, Bratislava
Adam Druga, bicie nástroje/ Konzervatórium J. L. Bellu, B. Bystrica

Cieľom tejto novovzniknutej koncertnej platformy je motivovať študentov hudobného umenia venovať sa klasickej hudbe, podporovať rozvoj ich profesionálneho umeleckého prejavu a ich prezentáciu na verejnosti mimo priestorov školy a zároveň prispievať k šíreniu a prezentácii klasickej hudby a slovenského interpretačného umenia v slovenských mestách.

Prehľad koncertov

10.7. 16:00 Svätý Jur (Kostol sv. Juraja)
17.7. 16:00 Závod (Kostol sv. Michala archanjela)
24.7. 18:00 Malacky (Pálffyovský kaštieľ)
31.7. 16:00 Šenkvice (Kostol sv. Anny)
7.8. 17:00 Stupava (Synagóga )
14.8. 17:00 Marianka (Bazilika Narodenia Panny Márie)
21.8. 16:00 Komárno (Kostol sv. Ondreja)
28.8. 17:00 Limbach (Evanjelický kostol)
3.9. 15:00 Zohor (Kostol sv. Margity Antiochijskej)

Ďalšou novinkou festivalu Viva Musica je séria open-air koncertov klasickej hudby v najstaršom mestskom parku v strednej Európe v Sade Janka Kráľa s názvom Hudba v Sade.

Hudba v meste, Viva Musica

Je to hudobný projekt, ktorého cieľom je vytvoriť pre obyvateľov a návštevníkov Bratislavy miesto, kde sa pod holým nebom, v krásnej prírode a bez nutnosti platiť vstupné môžu pravidelne každú sobotu stretávať s klasickou hudbou. Projekt je súčasťou Kultúrneho leta a hradných slávností 2016. Základný koncept projektu predstavuje sériu pravidelných hudobných podujatí v mesiacoch júl a august v podaní výlučne slovenských interpretov (etablovaných sólistov, profesionálnych komorných zoskupení, ale aj začínajúcich umelcov a talentovaných študentov škôl s hudobným zameraním), pričom v rámci koncertov bude priestor venovaný aj prezentácii tvorby súčasných slovenských skladateľov. Miestom realizácie koncertov bude netradičné prostredie na prezentovanie klasickej hudby – mestský park. Petržalský Sad Janka Kráľa ako najstarší verejný park v strednej Európe patrí k obľúbeným miestam s významnou kultúrno-spoločenskou funkciou. Atmosféra mestského parku s takmer 250-ročnou históriou a nádhernou prírodnou architektúrou v kombinácii s klasickou hudbou je predpokladom vytvorenia tradície akéhosi novodobého letného mestského „parku kultúry a oddychu“.

www.vivamusica.sk

zdroj: Viva Musica!

video: Viva Musica! festival 2015 aftermovie

Zdieľať:

O autorovi

redakcia
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

C. Saint-Saëns: Henry VIII.
záznam priameho prenosu opery, máj 2023
Divadlo La Monnaie / De Munt
dirigent: Alain Altinoglu, réžia: Olivier Py
viac info, osoby a obsadenie TU...