Vitajte na webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

Reklama

13. marca 2016 redakcia Sezóna 2015/2016

Viva Musica! festival ohlásil prvé zvučné meno tohto ročníka – Edita Gruberová

Edita Gruberová, foto: Lukas Beck
Veľkosť písma
A
A
A
Bratislava – Viva Musica! festival začína postupne predstavovať prvé mená blížiaceho sa 12. ročníka, ktorý prináša aj novinky. Prvou potvrdenou opernou hviezdou tohtoročného festivalu je primadonna assoluta, slovenská umelkyňa svetovej opernej scény Edita Gruberová, ktorá vystúpi v rámci exkluzívneho operného recitálu v SND. Predaj vstupeniek je spustený od 14. marca.

Jej hlas vás vynesie do nebeských výšok. Má v sebe svetlo, žiarivý lesk a celý diapazón farebného spektra neuveriteľných sopránových koloratúr. Svetoznáma sopranistka Edita Gruberová hosťuje na tých najprestížnejších operných scénach po celom svete a od začiatku svojej kariéry udivuje svet neuveriteľným hlasom a výnimočnou osobnosťou. Jej vystúpenie je vždy fascinujúcim zážitkom, ktorý si divák uchová na celý život. Pre Viva Musica! festival je veľkou cťou, že po rokoch, vzhľadom na jej vyťažený kalendár, prijala pozvanie a vystúpi v rámci exkluzívneho operného recitálu v sprievode slovenského dirigenta a klaviristu Petra Valentoviča, 22. júla 2016, v Novej budove Slovenského národného divadla v Bratislave. V hlavnom meste sa tak prvá dáma belcanta a kráľovná koloratúry predstaví po takmer dvoch rokoch.

„S manažmentom pani Gruberovej priebežne rokujeme už osem rokov. Sme preto veľmi šťastní, že sa nám konečne podarilo nájsť spoločný termín aj vhodný priestor. Jej recitál patrí medzi moje osobné festivalové nesplnené sny a už sa nemôžem dočkať, kedy sa s touto úžasnou umelkyňou stretnem osobne, prezrádza riaditeľ festivalu Viva Musica!, Matej Drlička.

Edita Gruberová študovala na Konzervatóriu a na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. Po úspešnom predspievaní vo Viedni získala svoj prvý angažmán vo Viedenskej štátnej opere. Perfekcionizmus, pracovitosť, úžasný talent, aj kúsok šťastia priniesli výsledky a dnes Edita Gruberová už desiatky rokov patrí k svetovej špičke operného umenia. www.gruberova.com

Vstupenky na koncert Edity Gruberovej sú v predaji od 14. marca 2016 v sieti Ticketportal.sk.

video

Viva Musica! sa aj tento rok bude konať počas celých dvoch letných mesiacov. Pôvodne týždňový festival sa už minulý rok rozrástol na celé leto. „Prázdninový model“ sa u divákov osvedčil.

„Som rád, že sme sa minulý rok odhodlali k tomuto kroku. Diváci túto zmenu ocenili najmä preto, že sa im podarilo prísť na viac koncertov. Keď bol celý festival počas jedného týždňa, väčšina divákov sa z časových dôvodov musela rozhodnúť  iba pre jeden alebo dva koncerty. Teraz majú na Vivu celé leto. Aj z hľadiska návštevnosti to bol zatiaľ najlepší ročník. Veríme, že systém pravidelných koncertov počas celého leta zafunguje aj tento rok,“ hovorí Matej Drlička.

12. ročník Viva Musica! festivalu prináša aj novinku – Viva Musica! festival Grand Prix

Program budú organizátori odhaľovať priebežne. Okrem skutočných lahôdok pre milovníkov klasickej hudby však sľubujú napríklad aj veľký hudobný projekt pre deti a otvárací gala koncert festivalu sa uskutoční pri príležitosti začiatku slovenského predsedníctva v Rade Európskej únie.

Zaujímavou novinkou je, že sa Viva Musica! festival stal oficiálnym partnerom renomovanej Súťaže študentov konzervatórií Slovenskej republiky a pre túto príležitosť vytvoril špeciálne ocenenie s názvom Viva Musica! festival Grand Prix.

„Cena bude udeľovaná mladým hudobným interpretom a ponúkne im možnosť odohrania série honorovaných koncertných vystúpení vo vybraných mestách v rámci Slovenska, v období letných mesiacov (júl, august) pod záštitou nášho festivalu. Cieľom tejto novovzniknutej koncertnej platformy je motivovať študentov hudobného umenia venovať sa klasickej hudbe, podporovať rozvoj ich profesionálneho umeleckého prejavu a ich prezentáciu na verejnosti mimo priestorov školy a zároveň prispievať k šíreniu a prezentácii klasickej hudby a slovenského interpretačného umenia v slovenských mestách,“ prezrádza o súťaži Matej Drlička.

Viva Musica! festival 2014, foto: Zdenko Hanout
Viva Musica! festival 2014,
foto: Zdenko Hanout

Viva Musica! festival vznikol v roku 2005 s ambíciou vytvoriť letný festival s naozaj hodnotným umeleckým prínosom. Od svojho prvého ročníka ponúka ľuďom to najlepšie z klasickej hudby formou príťažlivou pre všetkých – na netradičných miestach, v netradičných kontextoch a bez nutnosti platiť vstupné na niektoré koncerty. Viva Musica! festival svojim návštevníkom každý rok prináša exkluzívne hudobné projekty v podaní špičkových domácich a svetových umelcov, ale aj koncerty plné nenútenej zábavy, bez kravát a tzv. „ušľachtilej“ nudy, ktorej by sa ľudia pri predstave klasickej hudby možno tak trochu obávali. Tento koncept sa stretol s veľkým úspechom a Viva Musica! festival je dnes najväčším medzinárodným letným hudobným festivalom v Bratislave, pričom jeho obľúbenosť z roka na rok rastie.

https://www.facebook.com/vivamusicafestival

www.vivamusica.sk

Informovala: Barbora Drahovská, Viva Musica!

Zdieľať:

O autorovi

redakcia
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

15 13:06:03.03 2016 Laco
Vazena redakcia, mohli by ste nas podrobnejsie informovat o programe koncetru pani Gruberovej, s pozdravom Laco
15 13:56:29.03 2016 Laco
Dobrý deň, o programe koncertu budeme informovať v spolupráci s organizátorom prostredníctvom ďalšieho článku. Ľudovít Vongrej, šéfredaktor OS

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

G. Verdi: Nabucco, tlačová konferencia
k premiére Opery SND
(videozáznam Opera Slovakia)