Vitajte na webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

Reklama

3. júna 2015 Ľudovít Vongrej Sezóna 2014/2015

Viva Musica! festival opäť vyvrcholí operou a ponúkne aj klasiku v netradičnom kontexte

Pavol Bršlík, Adriana Kučerová
Veľkosť písma
A
A
A
Bratislava – Záverečný koncert 11. ročníka hudobného festivalu Viva Musica! bude už tradične oslavou opery. Na pódiu sa spolu stretnú sopranistka Adriana Kučerová a tenorista Pavol Bršlík, ktorí patria v súčasnosti medzi najvýznamnejších a najžiadanejších slovenských operných spevákov vo svete. Spoločne uvedú árie a duety z opier talianskych a francúzskych hudobných majstrov v nádherných priestoroch bratislavskej Reduty. Záverečný operný galakoncert sa uskutoční v sobotu, 29. augusta 2015.

„Som veľmi rád, že sa nám po rokoch konečne podarilo zladiť vyťažené kalendáre týchto jedinečných umelcov a vystúpia spoločne na našom festivale. Tento rok je istá výhoda v tom, že koncerty budú prebiehať počas celého leta, tým pádom sa nám ľahšie dohadovali termíny s účinkujúcimi ako po minulé roky, keď bola Viva Musica! týždňovým festivalom,“ prezrádza Matej Drlička, riaditeľ festivalu.

Viva Musica! sa s menom Pavla Bršlíka spojila už minulý rok, kedy pod značkou Viva Musica! records vydala jeho prvé profilové CD s názvom Mikuláš Schneider-Trnavský: Songs (Piesne). (O krste CD sme písali TU…, recenziu CD si prečítate TU…)

Sólový husľový recitál v podaní virtuózneho Dalibora Karvaya

Ďalším potvrdeným účinkujúcim v rámci Viva Musica! festivalu je slovenský husľový virtuóz Dalibor Karvay, ktorého festival hostil aj uplynulý rok v bratislavskej Starej tržnici, kde vystúpil ako sólista v projekte Quasars Ensemble. Tento rok sa však predstaví v rámci sólového recitálu s vynikajúcim klaviristom Danielom Buranovským na historickom Nádvorí Starej radnice (10. júl).

Dalibor Karvay
Dalibor Karvay

„Koncert bude pre nás výnimočný aj tým, že sa bude konať práve na Nádvorí Starej radnice, kde náš festival pred jedenástimi rokmi začínal. Je to pre nás zároveň návrat k tradícii obľúbených komorných open-air koncertov v centre mesta,“ dopĺňa Matej Drlička.

Slovenský huslista Dalibor Karvay prejavoval pozoruhodný hudobný talent už od detstva. Ako trojročný začal hrať na husliach pod vedením svojho otca, neskôr absolvoval štúdium na konzervatóriu v Žiline a vo Viedni pod vedením svetoznámeho Borisa Kuschnira. Má za sebou niekoľko víťazstiev na prestížnych medzinárodných interpretačných súťažiach a spoluprácu s významnými dirigentmi a orchestrami. Intenzívne sa venuje aj komornej hre, pričom spolupracuje s takými umelcami ako napríklad Julian Rachlin, Radek Baborák, Wenzel Fuchs a ďalší.

Klasická hudba aj tam, kde by ste ju vôbec nečakali

Trojicu ďalších zverejnených koncertov uzatvára nový projekt špičkového slovenského klaviristu Mikiho Skutu s názvom The Future Symphony Orchestra (24. júl), ktorý v sebe spojil dva zdanlivo nesúvisiace svety – klasickú hudbu a najmodernejšiu digitálnu techniku. Táto kombinácia umožňuje umelcovi realizáciu symfonického koncertu v podstate kdekoľvek, dokonca i na miestach, kde by ste klasickú hudbu vôbec nečakali alebo by realizácia takéhoto koncertu nebola možná napríklad z priestorových dôvodov.

Pri výbere miesta pre tento špeciálny koncert sme sa nechali inšpirovať projektom Yellow Lounge prestížneho nemeckého hudobného vydavateľstva Deutsche Grammophon, ktorého základnou filozofiou je, aby sa aj klasická hudba hrala v nočných kluboch a v iných, pre ňu atypických priestoroch,“ upresňuje Matej Drlička.

Viva Musica! sa preto na chvíľu presťahuje do jedného z najvychytenejších bratislavských nočných klubov – do Nu Spiritu. V rámci večera si okrem sólových skladieb pre klavír francúzskych impresionistov či amerického minimalizmu budú môcť návštevníci vypočuť tiež časti z najznámejších klavírnych koncertov v zvukovo plnohodnotnom sprievode symfonického orchestra. Súčasťou večera bude aj beseda o hudbe s Jurajom Kušnierikom a jeho hosťami a (ne)klasická after párty pod taktovkou DJ Daniela Baláža.

Miki Skuta patrí k špičkovým slovenským hudobníkom, a to nielen na poli klasiky, ale tiež jazzu a improvizovanej hudby. Okrem hry na klavíri sa venuje aj komponovaniu a je držiteľom niekoľkých významných ocenení (Krištáľové krídlo, Cena Frica Kafendu, nominácia na cenu Nadácie Tatra banky za umenie či ocenenie Radio_Head Award).

Simona Houda-Šaturová, Viva Musica!

Prehľad doteraz zverejnených koncertov v rámci 11. ročníka Viva Musica! festivalu:

3.7.2015, 20:00, Reduta – Philip Glass: The Complete Piano Etudes

10.7.2015, 20:00, Nádvorie Starej radnice – Dalibor Karvay

17.7.2015, 19:00, AEGON aréna – Fragile Queen Symphony

24.7.2015, 20:00, Nu Spirit Club – Miki Skuta: The Future Symphony Orchestra

31.7.2015, 20:00, Stará tržnica – Carlos Piñana: Flamenco Symphony

7.8.2015, 20:00, Dóm sv. Martina – Simona Houda-Šaturová: Decade

14.8.2015, 20:00, Stará tržnica – Jánoška Ensemble

29.8.2015, 20:00, Reduta – Viva Opera!


Vstupenky v predaji v sieti Ticketportal.sk.

Viac informácií o programe nájdete na www.vivamusica.sk alebo na facebook.com/vivamusicafestival

Pripravil: Ľudovít Vongrej

zdroj: Viva Musica!

Zdieľať:

O autorovi

Ľudovít Vongrej
šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

W. A. Mozart: Figarova svadba
Opera Ballet Vlaanderen
záznam predstavenia z júna 2023
dirigent: M. Jacquot / réžia: T. Goossens
osoby, obsadenie a viac info TU...