Vo veku 62 rokov zomrel Igor Lacko, sólista Štátnej opery v Banskej Bystrici

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Banská Bystrica – V sobotu 10. októbra 2020 zomrel operný spevák Igor Lacko (bas). O smutnej udalosti informovalo vedenie banskobystrickej Štátnej opery, na ktorej javisku umelec účinkoval tridsať rokov.

Igor Lacko sa narodil 11. júna 1958 v Partizánskom, kde sa po základnej škole vyučil na učilišti strojárskeho smeru. Medzi jeho záľuby patrili počítače, technika či zjazdové lyžovanie a spev, ktorému sa napokon rozhodol venovať profesionálne.

Po dvojročnom štúdiu na Slovenskej vysokej škole technickej v Bratislave, popri ktorej spieval v speváckom zbore Lúčnica, ho záujem o spievanie priviedol do Slovenského filharmonického zboru v Bratislave, kde pôsobil v rokoch 1982 − 1986. V rokoch 1986 − 1989 bol členom operného zboru Slovenského národného divadla v Bratislave a súčasne študoval spev na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. Dva roky bol sólistom Komornej opery v Bratislave. 5. 1. 1990 sa stal sólistom Štátnej opery v Banskej Bystrici a na tejto pozícii zotrval až do konca svojho života, teda plných 30 rokov.

Igor Lacko v predstavení Štátnej opery v Banskej Bystrici, zdroj: Archív ŠO

Na dosky banskobystrického divadla vstúpil postavou Lucifera v Bendikovej inscenácii Dvořákovej opery Čert a Káča, a následne tu počas tridsiatich rokov stvárnil množstvo basových postáv ako napríklad Zaccaria (G. Verdi − Nabucco), De Silva (G. Verdi − Ernani), Attila (G. Verdi − Attila),  Prefekt (G. Donizetti − Linda di Chamounix), Giorgio (V. Bellini − Puritáni), Basilio (G. Rossini − Barbier zo Sevilly), Starec (R. Leoncavallo − Gli Zingari), či Benoit (G. Puccini − Bohéma).

Diváci si ho môžu pamätať aj ako Kuna (C. M. Weber − Čarostrelec), Bailiho (J. Massenet − Werther), Marleya (J. Cikker − Mr. Scrooge), Kecala (B. Smetana − Predaná nevesta), Dulcamaru (G. Donizetti: Nápoj lásky) či predstaviteľa operetných a muzikálových postáv ako Kemper (M. Stewart − J. Herman − Helo, Dolly), Feri (E. Kálmán − Čardášová princezná), Perolin (E. Kálmán −Vojvodkyňa z Chicaga), Moschu (F. Lehár − Cigánska láska), Predseda vlády (F. Lehár − Cárovič), alebo Alfréd Doolittle (F. Loëwe – A. J. Lerner − My Fair Lady).

Igor Lacko v predstavení Štátnej opery v Banskej Bystrici, zdroj: Archív ŠO

Z jeho posledných postáv na javisku Štátnej opery stvárnil Monteroneho vo Verdiho Rigolettovi, Zareckého v Čajkovského Eugenovi Oneginovi, Verdiho otca v Dinkovej inscenácii Verdi, Baróna v La traviate, Sciarroneho v Pucciniho Tosce, Exekútora v Dusíkovej operete Hrnčiarsky bál, Lazaroviča v Kálmánovej Čardášovej princeznej či Populescu v Kálmánovej Grófke Marici.

,,Tento univerzálny spevák a predstaviteľ dôstojného herectva je pre umelecký súbor Štátnej opery veľkou stratou. Spomíname s úctou.“ uviedlo so zármutkom vedenie Štátnej opery.

Igor Lacko zomrel 10. októbra 2020 v Banskej Bystrici a posledná rozlúčka so zosnulým bude v stredu 14. októbra 2020 o 13:00 h v Krematóriu v Banskej Bystrici – Kremničke.

Zdroj: ŠOBB

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár