Vitajte na webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

Reklama

29. augusta 2023 Ľudovít Vongrej Sezóna 2022/2023

Vo veku 68 rokov zomrel fotograf Ctibor Bachratý

Ctibor Bachratý, foto: Marián Jaslovský
Veľkosť písma
A
A
A
V nedeľu 27. augusta 2023 zomrel v Bratislave fotograf Ctibor Bachratý. Vďaka jeho dielu zostalo zaznamenaných množstvo divadelných, tanečných, baletných, operných a hudobných predstavení, koncertov, rôznych podujatí či festivalových produkcií na slovenských i českých javiskách. Patril k najvýznamnejším divadelným fotografom na Slovensku.

Ctibor Bachratý sa narodil 5. júna 1955 v Cíferi a študoval na Slovenskej vysokej škole technickej v Bratislave. Jeho prvé fotografie vznikli na koncertoch Collegium Musicum, keď mal šestnásť rokov. Pôvodne študoval strojárstvo a k jeho koníčkom patril tanec a šport. Po príchode na vysokú školu do Bratislavy sa stal lúčničiarom a tak sa postupne dostal od tanca k divadlu, hudbe i výtvarnému umeniu a napokon aj k fotografovaniu.

Autoportrét © Ctibor Bachratý, zdroj: denník SME

Pravidelne fotografoval inscenácie profesionálnych divadelných scén na Slovensku – Slovenské národné divadlo, Nová scéna, Štúdio L+S, Radošinské naivné divadlo, GUnaGU, Divadlo STOKA, Divadlo Andreja Bagara v Nitre, Staré divadlo Karola Spišáka v Nitre, Divadlo ASTORKA Korzo ʼ90, Teatro Tatro, Divadlo SKRAT, divadlo Disk v Trnave, zo zahraničných to bol napríklad Balet Národného divadla v Brne.

Venoval sa aj tanečnej fotografii a hudobným festivalom – ako bývalý tanečník rád fotografoval najmä produkcie folklórnych súborov SĽUK-u a Lúčnica, bol „dvorným fotografom“ festivalov – Pohoda, Artfilmfest, Bratislava v pohybe. Od roku 1998 každoročne fotografoval aj inscenácie hlavného programu Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra. Špeciálny vzťah mal k súčasnému tancu, pohybovému divadlu, ku komorným zoskupeniam a nezávislej divadelnej scéne.

Ctibor Bachratý, foto: František Kolář

Samostatne a kolektívne vystavoval v Bratislave, Prahe, Budapešti, Montreale a v Berlíne. Monografia Divadlo SkRAT (2022) sa stala súčasne jeho autorskou knihou.

„Ctibor Bachratý divadlo miloval. Ďakujeme mu za všetky tie nádherné zábery, vďaka ktorým zvečnil slovenské divadlo. Budete nám chýbať, majstre!,“ uvádza sa vo vyjadrení Divadelného ústavu, ktorému fotograficky zdokumentoval množstvo podujatí.

„Úlohou divadelného a tanečného fotografa je zachytiť inscenáciu alebo tanec v skutočnej a reálnej podobe, v duchu inscenácie. Ak niekto fotí tanec a nezachytáva vrcholové momenty, nedá sa hovoriť, že fotografia je tanečná. Niektoré inscenácie sú zaujímavé z hľadiska výkonu tanečníka, iné ako choreografický celok, a to by mal fotograf vedieť zachytiť.

Fotograf musí byť dobrým pozorovateľom deja, skutočnosti, toho, čo okolo neho prebieha. Musím cítiť, že teraz je moment, keď treba stlačiť spúšť. Nemôžeš fotiť s vedomím, že je pred tebou niečo úžasné, ani sa zaoberať tým, ako to dopadne. Podstatný je samotný proces. Uvedomenie si, že nie ja som dôležitý, dôležitý je obraz, ktorý sa už nezopakuje,“ priblížil svoj pohľad na divadelnú fotografiu Ctibor Bachratý v rozhovore pre časopis kød – konkrétne o divadle v roku 2019.

J. Cikker: Mister Scrooge, Opera SND, 2013, Peter Mikuláš (Mister Scrooge) foto: Ctibor Bachratý
P. I. Čajkovskij: Eugen Onegin, Opera SND, 2017, Katarína Juhásová-Štúrová (Tatiana), Pavol Remenár (Onegin), foto: Ctibor Bachratý

„S veľkou ľútosťou sme prijali správu o úmrtí fotografa Ctibora Bachratého, ktorý bol dlhoročným fotografom Slovenského národného divadla. Fotografovať divadlo, divadelné inscenácie, nie je jednoduché; nie každý to vie a nie každý môže fotografovať divadlo; vzťah musí fungovať obojsmerne. Keďže sa Ctibor Bachratý sám pohyboval na javisku, poznal zákutia a „tie správne uhly“, ako vystihnúť zámer režiséra, charakter postavy, svetlo a scénu, atmosféru… jednoducho okamih drámy či pohyb tanečníka v jednom cvaknutí!

Fotografie Ctibora Bachratého majú napätie, vôňu a farbu – hoci mnoho z nich bolo čiernobielych. Mal rád detail, mimiku… Ťažko sa to všetko vyslovuje v minulom čase; áno, fotografie tu ostanú, aby dokumentovali veľkú časť histórie rôznych druhov nášho umenia, hoci, žiaľ, autor už ich zbierku neobohatí,“ uvádza na svojom webe k smutnej udalosti Slovenské národné divadlo a k dlhoročnej spolupráci zosnulého fotografa s našou prvou divadelnou scénou SND dodáva:

„Ctibor Bachratý zaznamenal pre históriu desiatky našich činoherných, operných i baletných inscenácií. Naposledy v SND fotografoval predstavenie Konformista. Premiéra bola na sklonku uplynulej sezóny. Nikto netušil, že o dva mesiace sa budeme s naším dlhoročným kolegom a vzácnym priateľom lúčiť.“

F. Lehár: Veselá vdova, Divadlo Nová scéna, 2017, Adriána Kohútková (Hana Glawari), Pavol Plevčík (Neguš), foto: Ctibor Bachratý
V. Gräffinger: ANTI-GONÉ, KOLLEKTIV, s.r.o., 2019, Ján Galla (Kreón), zbor Konzervatória Žilina, foto: Ctibor Bachratý
Dosky 2018, foto: Ctibor Bachratý

Ctibora Bachratého spájalo dlhoročné priateľstvo aj so Silviou Hroncovou, súčasnou ministerkou kultúry. „Ctibor patril medzi naše výnimočné a osvietené umelecké osobnosti. Miloval kultúru, umenie, divadlo, tanec… Vo svojich fotografických prácach dokázal zachytiť výnimočné okamihy divadelných predstavení, koncertov či vernisáží. S Ctiborom sme sa poznali desiatky rokov a spolupracovali sme na mnohých výstavných projektoch. Bola radosť byť v jeho prítomnosti a pracovať s ním. Odchádza výnimočný profesionál s veľkým srdcom. Bude nám veľmi chýbať. Drahý Ctibor, veľmi ďakujeme,“ vyznáva sa Silvia Hroncová.

„Divadelný fotograf Ctibor Bachratý už nie je. Bude nám chýbať a vlastne nám v tejto chvíli ani nedochádza, aký to bude festival bez neho… Veď festivalové inscenácie zachytával každý rok už od roku 1998. Ctibor bol veľký kamarát a veľký profesionál. Ctibor, ostávaš v našich srdciach navždy,“ uvádza festival Divadelná Nitra

Finisáž výstavy Divadelné storočie – stopy a postoje, Bratislavský hrad, produkcia Divadelný ústav, 2021, foto: Ctibor Bachratý/DÚ

V roku 2022 vyšla v združení Pre súčasnú operu monografia Romany Štorkovej Maliti s názvom Divadlo SkRAT. Ctibor Bachratý. Fotografie. dokumentujúca 20 rokov divadelného súboru pracujúceho metódou kolektívnej tvorby SkRAT. „Vždy mám pochybnosti. Ale keď som vyberal fotografie do tejto knižky, povedal som si – predovšetkým to bude dobré svedectvo o jednom dobrom divadle. Na prvom mieste je to divadlo a až potom fotograf,“ povedal Ctibor Bachratý pri uvedení knihy do života.

Ctibor bachratý zomrel 27. augusta 2023 v Bratislave, náhle po mozgovej príhode. Posledná rozlúčka so zosnulým sa uskutoční dňa 12. septembra 2023 o 13.15 hod. v bratislavskom Krematóriu.

Pripravil: Ľudovít Vongrej

zdroj: TS, MKSR, SND, DÚ, internet, TS

Zdieľať:

O autorovi

Ľudovít Vongrej
šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT), je členom Zboru Opery SND
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

P. I. Čajkovskij: Panna orleánská
Deutsche Oper am Rhein
záznam predstavenia z augusta 2023
dirigent: V. Alekseenok, réžia: E. Stöppler
hrajú: M. Kataeva, S. Luttinen, A. Nesterenko, S. Khomov, L. Fatyol T. Grümbel, E. Abdulla, R. Šveda, B. Pop...
viac info TU...