Vo veku 78 rokov zomrel tanečník, choreograf a pedagóg Andrej Halász

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Praha/Košice – Smutná správa prišla v piatok 19. februára 2016 z Prahy. Vo veku 78 rokov zomrel tanečník, choreograf a pedagóg Andrej Halász, ktorý výrazným spôsobom prispel nielen k formovaniu profesionálneho baletu v Štátnom divadle Košice, ale bol aj spoluzakladateľom tanečného školstva v metropole východu. Posledná rozlúčka zo zosnulým Andrejom Halászom bude v piatok 11. marca o 15:00 v Historickej budove Štátneho divadla Košice.

Andrej Halász sa narodil 8. augusta 1937 v Košiciach. V roku 1965 absolvoval VŠMU v Bratislave v odbore pedagogika tanca. V rokoch 1953 – 1956 začínal ako tanečník Maďarského ľudového umeleckého súboru v Hodoch pri Galante. V rokoch 1956 – 1961 pôsobil ako tanečník v SĽUKU, kde sa v roku 1959 stal hlavným sólistom. V rokoch 1961-1968 pôsobil ako sólista baletu SND v Bratislave. V rokoch 1975 – 1981 pôsobil Andrej Halász ako sólista, choreograf a pedagóg v Štátnom divadle Košice, kde spolu s manželkou Marilenou Halászovou stáli aj pri zrode tanečného konzervatória. V rokoch 1981-1984 pôsobil na Music and ballet school v Bagdade. Od roku 2003 pôsobil ako pedagóg, choreograf v Štátnom divadle Košice a bol autorom inscenácií ako Giselle, Márna opatrnosťLabutie jazero.

Andrej Halász s manželkou Marilenou Halászovou

Andrej Halász s manželkou Marilenou Halászovou

Ako interpret bol Andrej Halász výraznou osobnosťou, všestranným tanečníkom s vysokou profesionálnou technikou a hereckým stvárnením, predovšetkým v dramatických postavách titulov ako Giselle (Albert), Labutie jazero (Ziegfried), Spiaca krásavica (Dessiré), Paganini (Paganini), Francesca da Ramini (Giotto), Kamenný kvet (Severjan), Márna opatrnosť (Simona). Ako choreograf naštudoval vyše 40 titulov, napríklad: Leningradská symfónia, Kamenný kvet, Carmen, Román o ruži, Duklianska poéma, Márna opatrnosť, Luskáčik, Cipollino, Bolero, Pavana za mŕtvu infantku, Popoluška, Don Quijote, Giselle.

Významná bola aj jeho pedagogická činnosť nielen v profesionálnych ansámbloch a na košickom Konzervatóriu, ale aj na Tanečnom konzervatóriu Praha a externe aj na Tanečnej katedre AMU. Medzi jeho žiakov patrili napríklad: J. Nemec, P. Ďumbala, S. Fečo, V. Kuneš, J. Pokorný, J. a O. Bubeníčkovci, O. Šoth. Väčšina jeho žiakov získala množstvo medzinárodných ocenení a patrí medzi významné osobnosti tanečného umenia v Európe.

P. I. Čajkovskij: Labutie jazero, Balet ŠD Košice, v choreografii Marileny a Andreja Halászovcov, 2005, foto: ŠDKE

P. I. Čajkovskij: Labutie jazero, Balet ŠD Košice,
v choreografii Marileny a Andreja Halászovcov, 2005,
foto: ŠDKE

Andrej Halász bol medzinárodne uznávaným a rešpektovaným profesionálnym odborníkom, ktorý sa pričinil o zvýraznenie a rozvoj tanečného umenia v Košiciach. Aj vďaka jeho obetavej práci je dnes baletný súbor Štátneho divadla Košice považovaný za vysoko profesionálne teleso, ktoré reprezentuje Slovenskú republiku na medzinárodnej scéne.

Posledná rozlúčka zo zosnulým Andrejom Halászom bude v stredu 9. marca o 11:00 hod. na Verejnom cintoríne v Košiciach. 

Informoval: Svjatoslav Dohovič, ŠD Košice

článok aktualizovaný 23.2.2016

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár