Vo veku 82 rokov zomrel dlhoročný sólista Opery ŠD Košice Juraj Šomorjai

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Košice – Slovenský divadelný svet zasiahla v stredu 27. apríla 2016 ďalšia smutná správa. Vo veku 82 rokov zomrel dlhoročný sólista Opery Štátneho divadla Košice Juraj Šomorjai. Jeho nezameniteľný bas znel z divadelného javiska v Košiciach viac ako tri desiatky rokov. Slovenská opera jeho odchodom prišla o výraznú spevácku aj pedagogickú osobnosť. Posledná rozlúčka so zosnulým Jurajom Šomorjaiom sa uskutoční v utorok 3. mája 2016 o 10:00 v Historickej budove Štátneho divadla Košice.

Rodák z Budapešti Juraj Šomorjai vyštudoval operný spev na VŠMU v Bratislave. Po ukončení štúdií pôsobil v opere Divadla J. G. Tajovského v Banskej Bystrici, v divadlách v Meiningene, Dessau a St. Gallene a od roku 1974 bol sólistom operného súboru Štátneho divadla Košice. Na divadelných doskách sa predstavil v množstve postáv. Stvárnil napríklad Štelinu v Krútňave, Vodníka v Rusalke, Mefista vo Faustovi a Margaréte či Gremina v Eugenovi Oneginovi. Ešte pred niekoľkými rokmi ho mohli diváci vidieť v úspešných inscenáciách Madama Butterfly či Predaná nevesta a veľkou rozlúčkou s javiskom bol v novembri 2008 jeho samostatný operný recitál, ktorým oslávil svoje 75. narodeniny.

Juraj Šomorjai (1933 - 2016), foto: Archív Jozefa Horvátha

Juraj Šomorjai (1933 – 2016),
foto: Archív Jozefa Horvátha

Ako pedagóg pôsobil od roku 1996 na košickom Konzervatóriu a vychoval množstvo dnes už známych operných spevákov. Prvé spevácke kroky pod jeho vedením robili napríklad Peter Berger, Marián Lukáč, Titusz Tóbisz a mnohí ďalší.

Posledná rozlúčka so zosnulým Jurajom Šomorjaiom sa uskutoční v utorok 3. mája 2016 o 10:00 v Historickej budove Štátneho divadla Košice.

Informoval: Svjatoslav Dohovič, ŠD Košice

Nekrológ autorky Dity Marenčinovej: Rozlúčka s Jurajom Šomorjaiom – sólistom opery v Košiciach

článok aktualizovaný 1. 5. 2016

A. Dvořák: Rusalka, Opera ŠD Košice, 1974, Juraj Šomorjai (Vodník), Mária Harnádková (Rusalka), foto: Archív Jozefa Horvátha

A. Dvořák: Rusalka, Opera ŠD Košice, 1974,
Juraj Šomorjai (Vodník), Mária Harnádková (Rusalka),
foto: Archív Jozefa Horvátha

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár