Vo Viedenskej štátnej opere slávnostne odhalili bustu Lucie Poppovej

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Viedeň – Legendárnej slovenskej opernej speváčke Lucii Poppovej (1939 – 1993) sa dostalo veľkého uznania priamo v budove Viedenskej štátnej opery, kde táto sopranistka odštartovala v roku 1963 svoju veľkolepú kariéru. Na mieste, kde žiarila svojho času ako Kráľovná noci v Mozartovej Čarovnej flaute či ako Zuzanka vo Figarovej svadbe slávnostne odhalili za prítomností viacerých osobností jej bustu. Nie náhodou sa tak stalo práve v priestoroch viedenskej Staatsoper, pretože tejto slovenskej speváčke sa po mnohých úspechoch, ktoré v tomto opernom dome dosiahla, dostalo cti byť nositeľkou titulu Kammersängerin a bola aj čestnou členkou Viedenskej štátnej opery.

Slávnostné odhalenie busty sa uskutočnilo v pondelok 12. júna priamo v priestoroch Viedenskej štátnej opery za prítomnosti riaditeľa tejto inštitúcie Dominiqua Meyera, primátora Hlavného mesta SR Bratislavy Iva Nesrovnala. „Operná diva Lucia Popp svojím talentom spravila Slovensko vo svete známejším a som hrdý, že aj malá krajina dokáže ponúknuť veľkých umelcov. Hudba od nepamäti nepozná hranice a spája národy, to je na umení krásne. Navyše, Lucia Popp bola nielen veľkou umelkyňou, ale aj človekom s veľkým srdcom. Teším sa, že okrem busty Lucie Popp v Slovenskom národnom divadle pribudne a nájde si čestné miesto jej busta aj vo Viedni, kde prežila väčšinu svojho života okrem operných svetových sál“, povedal Ivo Nesrovnal na úvod svojho príhovoru v rámci slávnostnej ceremónie. Dominique Meyer uviedol, že je presvedčený o tom, že niečo z Lucie Popp je vo Viedenskej štátnej opere prítomné dodnes.

Slávnostné odhalenie busty Lucie Popp vo Viedenskej štátnej opere, 2017,
Alena Heribanová, Ivo Nesrovnal, Dominique Meyer, Adrian Hollaender,
foto: Alfred Nechvatal

Bustu slávnostne odhalil legendárny rakúsky režisér Otto Schenk, spolu so štátnym tajomníkom Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivanom Korčokom. Zároveň treba dodať, že Otto Schenk spolurozhodoval o angažmáne pre Luciu Popp vo Viedenskej štátnej opere v roku 1963. ,,Jej hlas mal neuveriteľnú, jedinečnú farbu. Doteraz som si nedokázal zvyknúť, že už tento hlas naživo nemôžem počuť,“ povedal Otto Schenk pri odhaľovaní busty. Slávnostnú udalosť moderovali Alena Heribanová a Adrian Hollaender.

Slávnostné odhalenie busty Lucie Popp vo Viedenskej štátnej opere, 2017,
bustu odhalili Ivan Korčok a Otto Schenk,
foto: Alfred Nechvatal

Slávnostné odhalenie busty Lucie Popp vo Viedenskej štátnej opere, 2017,
bustu odhalili Ivan Korčok a Otto Schenk,
foto: Alfred Nechvatal

Zaujímavosťou bolo, že v deň odhalenia busty oslávil Otto Schenk narodeniny a všetci prítomní mu spoločne zagratulovali známym narodeninovým hitom.

Autorom busty je slovenský akademický sochár Juraj Čutek. ,,Inšpiráciou bola pre mňa Lucia Popp a jej korunka na hlave v postave Kráľovnej noci, ktorú tu vo Viedni stvárnila. Zároveň som túto korunku poňal ako korene, ktoré každý z nás niekde máme a ku ktorým máme túžbu vrátiť sa. Je to tak u všetkých ľudí a aj u tých, ktorí od nás odchádzajú a úžasným spôsobom nás reprezentujú vo svete. Busta je pôvodne vyrobená z dreva, ktoré bolo potom odliate do bronzu. Podstavec je zo žuly s názvom Galaxy Star, ktorá vo mne evokovala hviezdnu oblohu a keďže aj Lucia Popp bola hviezda na opernom nebi, rozhodol som sa práve pre tento materiál“, uviedol pre Opera Slovakia Juraj Čutek.

Slávnostné odhalenie busty Lucie Popp vo Viedenskej štátnej opere, 2017,
Juraj Čutek, autor busty,
foto: Ľudovít Vongrej

Lucia Popp sa narodila 12. novembra 1939 v Záhorskej Vsi (okres Malacky) a náhle zomrela 15. novembra 1993 vo veku 54 rokov v Mníchove. Je pochovaná na cintoríne Slávičie údolie v Bratislave. Spev vyštudovala na Vysokej škole múzických umení v Bratislave u prof. Anny Hrušovskej a jej medzinárodná svetová kariéra sa rozbehla v roku 1963, kedy debutovala na javisku Viedenskej štátnej opery. Preslávila sa ako interpretka diel W. A. Mozarta či Richarda Straussa. Bola tiež vyhľadávaná koncertná speváčka. Hrala vo filme Jánošík. Získala titul „Kammersängerin“ Viedenskej a Mníchovskej štátnej opery a počas svojej kariéry nahrala nespočetné množstvo opier a piesní. Lucia Popp bola prvou Slovenkou na scéne Viedenskej štátnej opery a tiež prvou slovenskou speváčkou v milánskej La Scale, parížskom Palais Garnier, či londýnskej Covent Garden. Na jej pamiatku sa v Bratislave v koncertnej sále Slovenskej filharmónie kedysi každoročne konali koncerty Hommáge a Lucia Popp, ktorých sa zúčastňovali významní sólisti a dirigenti. Na slávnostnom odhalení busty Lucie Popp zároveň zaznela nádej na obnovenie koncertov Hommáge a Lucia Popp. Lucia Popp počas svojho 30-ročného pôsobenia preslávila kvalitu slovenskej opernej školy za hranicami našej krajiny. Výber z Mozartových árií v jej interpretácií vydalo vydavateľstvo EMI v prestížnej edícií „Great Recordings of the Century“. V roku 2016 jej prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska udelil najvyššie štátne vyznamenanie Rad Bieleho dvojkríža I. triedy in memoriam (písali sme o tom TU…) Pri príležitosti 20. výročia smrti Lucie Popp sme priniesli článok operného kritika a publicistu Vladimíra Blahu, ktorý si môžete prečítať TU…

Lucia Popp (1939 – 1993)

Podujatie organizoval Slovenský inštitút vo ViedniVeľvyslanectvo SR v Rakúsku pod záštitou ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslava Lajčáka. Laudatio na Luciu Popp predniesli tenorista Maestro Peter Dvorský a Eugen Dostal, prezident Spoločnosti pre hudobné divadlo a dlhoročný dramaturg vo Viedenskej štátnej opere. Slávnostné odhalenie busty sa konalo za prítomnosti viacerých významných hostí ako teta speváčky Lucie Popp Kamila Konečná, autorka jednej z publikácií o Lucii Popp Ursula Tamussino, operné divy Edita Gruberová a Gabriela Beňačková, profesorka Eva Blahová, štátny tajomník Ministerstva kultúry SR Ivan Sečík, generálny riaditeľ SND Marián Chudovský a mnohí ďalší. Slávnostného odhalenia busty sa zúčastnil aj manžel Lucie Popp, tenorista Peter Seiffert (v roku 2015 sme pripravili rozhovor s Petrom Seiffertom, v ktorom rozpráva aj o Lucii Popp, rozhovor si prečítate TU…).

Slávnostné odhalenie busty Lucie Popp vo Viedenskej štátnej opere, 2017,
Adrian Hollaender, Peter Dvorský, Peter Seiffert,
foto: Alfred Nechvatal

Slávnostné odhalenie busty Lucie Popp vo Viedenskej štátnej opere, 2017,
P. Pogády, A. Hollaender, A. Heribanová, O. Schenk, E. Gruberová,
foto: Alfred Nechvatal

Slávnostné odhalenie busty Lucie Popp vo Viedenskej štátnej opere, 2017,
Otto Schenk, Peter Dvorský s manželkou, Dominique Meyer,
foto: Alfred Nechvatal

Busta Lucie Popp bude umiestnená v 18. viedenskom obvode

Ako pre Opera Slovakia uviedli zástupcovia Slovenského inštitútu vo Viedni, busta Lucie Popp po slávnostnom odhalení neostane v priestoroch viedenskej opery, ale bude umiestnená na novom pamätnom mieste v 18. viedenskom obvode (Ladenburghöhe) v priestoroch, kde sa budú v ďalších rokoch konať koncerty pod holým nebom a rôzne kultúrne podujatia pripomínajúce si túto opernú legendu. Snahou Slovenského inštitútu o Viedni je, aby sa jedna z ulíc v tesnej blízkosti busty pomenovala po Lucii Popp. O inštalácii busty v tomto priestore budeme našich čitateľom informovať.

Slávnostné odhalenie busty Lucie Popp vo Viedenskej štátnej opere, 2017,
účinkujúci umelci Petra Pogády, Adriana Kučerová, Jaroslav Dvorský, Jolana Fogašová,
foto: Alfred Nechvatal

Súčasťou slávnostného podujatia bol aj komorný koncert, na ktorom sa predstavili sopranistky Jolana Fogašová a Adriana Kučerová, tenorista Jaroslav Dvorský a huslista Tibor Kováč. Na klavíri sprevádzala Petra Pogády.

Program koncertu

W. A. Mozart – Pablo de Sarasate (1844 – 1908)
Zauberflöte – Phantasie
Tibor Kováč, husle

Charles Gounod (1818 1893)
Je veux vivre, ária Júlie z opery Romeo a Júlia)
Adriana Kučerová, soprán

Gioacomo Puccini (1858 1924)
E lucevan le stelle, ária Cavaradossiho z opery Tosca
Jaroslav Dvorský, tenor

Gioacomo Puccini (1858 1924)
Vissi d’arte, ária Toscy z opery Tosca
Jolana Fogašová, soprán

Petra Pogády, klavír

Pripravili: Dáša Juhanová, Ľudovít Vongrej

fotogaléria

video

 

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

spravodajkyňa a publicistka, členka redakčnej rady Opera Slovakia

Zanechajte komentár