Voci da camera – Hviezdy SND spievajú Janáčka

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – Opera SND obohatila svoju dramaturgiu o voľný cyklus komorných koncertov s názvom Voci da camera . Prvý vokálny komorný koncert sa uskutoční v nedeľu 23. novembra 2014 o 17:00 hod. v historickej budove SND.

Úvodný koncert tohto cyklu komorných koncertov na pôde Slovenského národného divadla začína vystúpením dvoch výrazných osobností speváckeho súboru Opery SND: mezzosopranistky Terézie Kružliakovej a tenoristu Ľudovíta Ludhu. Na programe s názvom Hviezdy SND spievajú Janáčka sú úpravy slovenských ľudových piesní, jeho klavírne miniatúry a napokon Janáčkov najznámejší piesňový cyklus Zápisník zmizelého. Tento cyklus, ktorý patrí ku klenotom európskej piesňovej literatúry, strhujúca minidráma s nadčasovou výpoveďou, sa na javisko SND vracia po desaťročiach; roku 1968 ho tu scénicky stvárnil režisér Branislav Kriška.

Leoš Janáček (1854-1928)

Leoš Janáček
(1854-1928)

Leoš Janáček, jeden z najvýraznejších skladateľov nielen českej, ale aj svetovej hudobnej scény, patril k veľkým obdivovateľom folklóru a zberateľom ľudových piesní. A tak aj komorný koncert z jeho tvorby uvedie Šest národních písní, jež zpívala Gabel Eva pre ženský hlas a klavír.

„Keď Eva Gabelová, sedliačka z považskej obce Slatina nad Bebravou, zamestnaná vo fabrike v Modřiciach pri Brne, spievala roku 1909 ľudové piesne z rodného kraja pánovi profesorovi Leošovi Janáčkovi, netušila, že jeho prostredníctvom sa stane takpovediac nesmrteľnou,“ hovorí dramaturg prvej časti nového cyklu Vladimír Zvara a pokračuje: „Spev pani Evy sa zachoval na fonografickom voskovom válčeku, a tým sa zaradil medzi vôbec najstaršie zvukové záznamy slovenského folklóru (popri fonografických válčekoch Bélu Bartóka). Janáčkove úpravy týchto národných piesní, ktoré spievala Eva Gabelová sa tiež stali jednými z najznámejších a najobľúbenejších Janáčkových úprav ľudovej hudby.“ Iskrivé, šibalské piesne Evy Gabelovej plné erotiky zaspieva Terézia Kružliaková.

Klavirista Branko Ladič, ktorý bude umelcov sprevádzať, naštudoval výber zo zbierky klavírnych miniatúr – intímnych hudobných zápiskov Po zarostlém chodníčku, ktoré skladateľ skomponoval okolo roku 1900.

Záver koncertu patrí hudobnej minidráme o veľkej láske – piesňovému cyklu Zápisník zmizelého. Na scénu vstúpi tenorista Ľudovít Ludha, znalec a interpret mnohých operných úloh a koncertných partov Janáčkovho diela.

Voci da camera – Hviezdy SND spievajú Janáčka

Voci da camera – Janáček

Vokálny komorný koncert

nedeľa 23. november 2014 – 17:00, historická budova

Účinkujú:

Terézia Kružliaková, Ľudovít Ludha

Klavírny sprievod:Branko Ladič

Spoluúčinkujú členky zboru Opery SND.

Program:

Leoš Janáček:

Šest národních písní, jež zpívala Gabel Eva pre ženský hlas a klavír

Po zarostlém chodníčku pre klavír (výber)

Zápisník zmizelého pre tenor, alt, tri ženské hlasy a klavír

Voci da camera SND Janacek_final

Dramaturgia Opery SND plánuje v cykle Voci da camera v aktuálnej sezóne päť koncertov. Nasledujúce stretnutie je 14. decembra, na ktorom vystúpi sopranistka Jana Bernáthová a barytonista Daniel Čapkovič s klavírnym sprievodom Róberta Pechanca.Pechanca.

 

www.snd.sk

Zdroj: SND

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár