Voci da camera: Jana Bernáthová a Daniel Čapkovič

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – V druhom pokračovaní cyklu komorných vokálnych koncertov Voci da camera, v ktorých sa v piesňovom i opernom programe prezentujú poprední sólisti našej národnej opernej scény, vystriedajú po nenapodobiteľnej poetike moravského génia Leoša Janáčka, ktorému patril úvodný koncert cyklu, farebné zátišia francúzskeho impresionistu Clauda Debussyho, svet ruskej romantiky Pjotra Iljiča Čajkovského i vzletné gesto brilantného Francisa Poulenca. Piesňový program doplnia operné ukážky z málo známej francúzskej opernej literatúry a tiež dvojspevy autorov Ambroise Thomasa a Gaetana Donizettiho.

článok aktualizovaný 13.12.

Protagonistami koncertu v nedeľu 14. decembra 2014 o 17.00 v historickej budove SND budú sopranistka Jana Bernáthová a barytonista Daniel Čapkovič. Oboch umelcov bude na klavíri sprevádzať vynikajúci klavirista Róbert Pechanec, ktorý má za sebou množstvo úspešných koncertov s významnými speváckymi osobnosťami doma aj v zahraničí.

Róbert Pechanec

Róbert Pechanec

Janu Bernáthovú si z posledného obdobia pamätá naše publikum ako excelentnú Marie z Donizettiho hudobnej komédie Dcéra pluku, brilantnú Kráľovnú noci z Mozartovej Čarovnej flauty či rozšafnú Musettu z Pucciniho Bohémy.

Aktuálne kreácie Daniela Čapkoviča sa zasa spájajú s Belliniho Puritánmi, v akých stvárnil ako svoj osobný debut postavu Riccarda, s Čajkovského Pikovou dámou, v ktorej stvárnil postavu Kniežaťa Jeleckého a tiež s Pucciniho Bohémou, kde umelec stvárňuje obidve barytónové postavy – Marcella i Chaunarda.

Voci da camera 2_WEB_01

Cyklus komorných koncertov privítali záujemcovia o muzicírovanie – poslucháči aj interpreti. Dramaturgia Opery SND dáva príležitosť mladým sólistom uplatniť svoj talent v náročnej oblasti piesňovej interpretácie.

„ Zatiaľ som si piesňové sny napĺňala skôr v divadelnej šatni, ak som si vôbec našla čas. A ako mi chýba komorná, piesňová tvorba, som pocítila až teraz, keď nás oslovilo vedenie opery na tento projekt. Veľká vďaka za to“, hovorí Jana Bernáthová, ktorá má dosť možností účinkovať aj na koncertoch, kde však organizátori túžia počuť väčšinou známe operné árie.

„Ako študentku ma piesne naučila milovať moja pani profesorka Magdaléna Blahušiaková a veľmi som oceňovala aj komorný spev na VŠMU s pánom profesorom Marcingerom. Pri nich som pochopila, že do tých pár poetických stránok s malým rozsahom môžeme vkladať srdce, vychutnávať si atmosféru rôznorodých piesní a výrazovo sa tak vyšantiť…. Dúfam, že sa z koncertov Voci da camera stane tradícia a piesne sa tak stanú súčasťou nášho umeleckého rastu..“

Komorná tvorba viac či menej raz vkročí do cesty každému opernému spevákovi. Už počas štúdia boli komorné formy a najmä piesne našim speváckym základom. Veľmi si vážim interpretov, ktorí piesne vedia spievať, či ktorých interpretácia komornej tvorby je tak rozsiahla ako opernej, ako napríklad u Petra Mikuláša. Som rád, že aj ja som dostal túto ,komornú príležitosť´ a možnosť po čase sa vrátiť opäť k Čajkovského romancám“, pripája svoj názor Daniel Čapkovič. „Páči sa mi poetickosť aj dráma obsiahnutá na malej ploche.

V danej skladbe je v podstate všetko, je však – napriek pokynom autora – na interpretovi ako a čo vôbec v piesni objaví.“ 

Voci da camera II

14. december 2014 o 17.00

Historická budova SND.

Jana Bernáthová a Daniel Čapkovič

Róbert Pechanec, klavírny sprievod

Program

Francis Poulenc Airs chantés, FP 46 : Cyklus piesní na slová Jeana Moréasa
Piotr Iľjič Čajkovskij : Výber z romancí
Claude Debussy : Výber piesní
Giusepe Verdi : Dve piesne – In solitaria stanza, Brindisi „Mescetemi il vino“
Giacomo Meyerbeer : Ombre legere qui suis mes pas Ária Dinorah z rovnomennej opery
Gioacchino Rossini : Eh quoi! Chez vous, la crainte! Ária Roberta z opery Robert Bruce
Giacomo Meyerbeer : Robert, toi que j‘aime Cavatina Isabelle z opery Robert diabol
Charles Gounod : Avant de quitter ces lieux Ária Valentina z opery Faust
Charles Gounod : O Legere Hirondelle Ária Mireille z rovnomennej opery
Ambroise Thomas : Doute de la lumiere Dvojspev Hamleta a Ofélie z 1. dej. op. Hamlet

Vstupenky na koncert sú k dispozícii v pokladniciach SND a online TU…

www.snd.sk

zdroj: SND

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár