Všetky tri slovenské operné divadlá sa predstavia na 12. ročníku festivalu OPERA 2015 v Prahe

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Praha – V dňoch 22. januára – 21. februára 2015 sa v Prahe koná 12. ročník festivalu OPERA. Každé dva roky prezentujú v českej metropole svoje najlepšie inscenácie operné súbory z celej Českej republiky, tento raz program doplnia i všetky tri slovenské operné súbory.

Sviatok operného umenia už tradične usporadúva Jednota hudebního divadla v spolupráci s Národným divadlom s podporou Ministerstva kultúry Českej republiky, Hlavného mesta Prahy a všetkých zúčastnených divadiel. Tento rok sa predstavenia budú hrať na scénach Národného divadla, v La Fabrice, v Divadle Komedie, v Divadle Hybernia a v Českom múzeu hudby, sprievodné programy sa uskutočnia aj v Divadle Na Prádle a v kine Aero. 12. ročník so sedemnástimi predstaveniami v hlavnom programe a šiestimi sprievodnými akciami je najrozsiahlejším ročníkom v histórii festivalu Opera.

Národné divadlo Praha

Národné divadlo Praha

„Festival Opera v roce 2013 oslavil dvacet let od svého vzniku. Udržel se především proto, že na něm finančně zásadně neprofituje ani Národní divadlo, které dává své operní domy k dispozici za nekomerčních podmínek, a už vůbec ne mimopražská divadla, kterým se dostane jen úhrady části nákladů na festivalové představení. Festival je prostě společnou akcí všech českých a moravských a letos též slovenských divadel, která na pražských scénách předvádějí to nejlepší, co se v nich posledních dvou letech urodilo.“ hovorí riaditeľka festivalu Lenka Šaldová.

Záštitu nad festivalom prevzali Lívia Klausová, veľvyslankyňa Českej republiky v Slovenskej republike a Peter Weiss, veľvyslanec Slovenskej republiky v Českej republike. Čestný festivalový výbor tvoria Soňa Červená, Libuše Domanínská, Ludmila Dvořáková, Dagmar Pecková, Jan Klusák, Jiří Kout, Štefan Margita, Richard Novák a David Pountney.

Festival hudebního divadla Opera po dvanásty krát

Festival hudebního divadla Opera vznikol v roku 1993 s cieľom ponúknuť súborom i divákom porovnanie a pripomenúť, že opera je niečo, čím sa má cenu zaoberať, čo stojí za to podporovať, o čom by sa malo viac písať. Základom prehliadky sú predstavenia stálych operných súborov doplnené o projekty vzniknuté nezávisle na tradičnej opernej sieti divadiel. Rozhodnutie, akou inscenáciou sa divadlá prezentujú, je od prvého ročníka výlučne vecou vedení jednotlivých divadiel, aby sa pochválili, čo považujú za najzaujímavejšie, či už dramaturgicky alebo inscenačne.

Všetky tri slovenské operné divadlá sa predstavia v Prahe

V roku 2015 získava festival medzinárodný charakter – zúčastnia sa ho všetky tri stále operné súbory zo Slovenska: Slovenské národné divadlo z Bratislavy s Bohémou, Štátna opera Banská Bystrica s Eugenom Oneginom a Štátne divadlo Košice s operou Dialógy Karmelitánok. Festival tak pripomína spoločný česko-slovenský divadelný kontext – napokon v slovenských divadlách tradične pôsobí mnoho českých umelcov a naopak.

12. ročníka festivalu sa zúčastnia všetky stále české profesionálne operné súbory, tri slovenské stále profesionálne operné súbory, štyri ďalšie združenia a v rámci sprievodného programu jeden amatérsky súbor. Na programe sú talianske a ruské operné hity (Pucciniho Tosca a Bohéma, Mascagniho Sedliacka česť, Čajkovského Eugen Onegin) i diela, ktoré má súčasné pražské publikum príležitosť uvidieť úplne po prvýkrát: olomoucká inscenácia Ullmannovej opery Pád Antikrista je prvým scénickým uvedením v Česku, Poulencovu operu Dialógy karmelitánok mohli diváci v Prahe zaznamenať iba na jednom z predchádzajúcich ročníkov festivalu, Sedliacku česť uvádza českobudějovické Jihočeské divadlo v kombinácii so svetovou premiérou scénickej kantáty Maria De Roseho Teraz a navždy. Veľkú časť programu tvorí tvorba českých skladateľov, a to známa i takmer neznáma: od Bedřicha Smetanu experimentálna inscenácia Hubičky, Zdeňka Fibicha Pád Arkuna a Josefa Bohuslava Foerstera Eva cez Leoša Janáčka Její pastorkyňa a Výlety páně Broučkovy a Bohuslava Martinů Voják a tanečnice až k najnovšej českej tvorbe: dielam Andrew Yin Svobody, Iva Medka a Markéty Dvořákovej, Tomáša Hanzlíka a dvojice Ondřej Kyas – Pavel Drábek.

Štátna opera Praha

Štátna opera Praha

Festival odráža nástup mladšej a najmladšej generácie režisérov (Jiří Heřman, Linda Keprtová, Tomáš Pilař, Tomáš Hanzlík, Rocc, Tomáš Studený, SKUTR), za dirigentský pult sa opäť postavia šéfovia, šéfdirigenti či dlhoročné opory jednotlivých súborov (Mario De Rose, Miloslav Oswald, Martin Doubravský či Petr Šumník). Na festivale sa opäť predstaví mnoho pozoruhodných interpretov, dobre známych pravidelným návštevníkom festivalu: primadona opavského súboru Katarína Jorda Kramolišová zaspieva tento raz Kostelničku v Její pastorkyni, olomoucký tenorista Václav Málek Regenta – Démona v Páde Antikrista, libereckou Evou bude Livia Obručnik Vénosová, v ostravskom predstavení Výletů páně Broučkových diváci uvidia interpretov pôsobiacich okrem iného na pražských scénach (Janu Sibera, Ivana Kusnjera, Yvonu Škvárovú či Martina Šrejmu) i zaujímavých zahraničných interpretov na čele s mexickým tenoristom Jorgem Garzom.

Výnimočné festivalové výkony budú opäť ocenené tzv. Libuškami – čestnými cenami festivalu. Najlepšiu inscenáciu bude opäť vyberať jednak porota kritikov, jednak diváci (prostredníctvom ankety), mimoriadnu interpretáciu postavy ocení porota emeritných sólistov Národního divadla a jednu cenu udelí riaditeľka festivalu.

Súčasnú Libušku pre festival Opera na samom sklonku života navrhol významný sklársky výtvarník Václav Hanuš (1924 – 2009). Sklenené artefakty budú slávnostne odovzdané na javiskách ocenených divadiel.

Ceny budú vyhlásené na tlačovej konferencii po skončení festivalu. Nadväzovať bude obvyklá konferencia na záver festivalu.

Opera Slovakia sa od tohto ročníka stala hrdým mediálnym partnerom tohto festivalu.

Opera 2015 – program

Štvrtok 22. január 2015, 19.00, Státní opera Praha
NÁRODNÍ DIVADLO
Arrigo Boito MEFISTOFELES
dirigent: Marco Guidarini, réžia: Ivan Krejčí

Piatok 23. január 2015, 19.00, La Fabrika
OPERA POVERA z.s.
Andrew Yin Svoboda MARTIN STŘEDA
dirigent: Gabriela Tardonová, réžia: Rocc
účinkuje: Tomáš Krejčí

Sobota 24. január 2015, 19.00, Stavovské divadlo
SLEZSKÉ DIVADLO OPAVA
Leoš Janáček JEJÍ PASTORKYŇA
dirigent: Petr Šumník, réžia: Jana Andělová Pletichová,
účinkujú: Tereza Kavecká, Katarína Jorda Kramolišová, Jakub Rousek, Juraj Nociar …

Nedeľa 25. január 2015, 19.00, Národní divadlo
MORAVSKÉ DIVADLO OLOMOUC
Viktor Ullmann PÁD ANTIKRISTA
Dirigent: Miloslav Oswald, réžia: Jan Antonín Pitínský,
účinkujú: Václav Málek, Michal Pavel Vojta, Martin Štolba, Milan Vlček, Jiří Přibyl, Helena Beránková, Ondřej Doležal, Nataša Kraus…

Pondelok 26. január 2015, 19.00, Národní divadlo
ŠTÁTNA OPERA BANSKÁ BYSTRICA
Petr Iljič Čajkovskij EUGEN ONEGIN
Dirigent: Igor Bulla, réžia: Anna Osipenko,
účinkujú: Patrícia Macák Solotruková, Jelena Šatochina, Šimon Svitok, Michal Hýrošš, Ivan Zvarík…

Utorok 27. január 2015, 19.00, Národní divadlo
JIHOČESKÉ BUDĚJOVICE ČESKÉ BUDĚJOVICE
Mario De Rose TERAZ A NAVŽDY
Pietro Mascagni SEDLIACKA ČESŤ
dirigent: Mario De Rose, réžia: Miloslav Veselý,
účinkujú: Maria Bisso, WeiLong Tao, Alexandr Beň / Šárka Hrbáčková, Miroslava Veselá, Lázaro Calderón, Miloš Horák, Dagmar Volfová…

Streda 28. január 2015, 19.00, Národní divadlo
NÁRODNÍ DIVADLO
Zdeněk Fibich PÁD ARKUNA
dirigent: John Fiore, réžia: Jiří Heřman

Štvrtok 29. január 2015, 19.00, Národní divadlo
DIVADLO J. K. TYLA PLZEŇ
Bohuslav Martinů VOJÁK A TANEČNICE
dirigent: Petr Kofroň, réžia: Tomáš Pilař,
účinkujú: Pavel Horáček, Jana Foff Tetourová, Tomáš Kořínek, Jiří Brückler, Pavel Klečka, Marta Reichelová, Michaela Kapustová, Dasha, Jan Ondráček, Jan Adamec…

Sobota 31. január 2015, 19.00, Stavovské divadlo
ŠTÁTNE DIVADLO KOŠICE
Francis Poulenc DIALÓGY KARMELITÁNOK
dirigent: Ondrej Olos, réžia: Linda Keprtová,
účinkujú: Marián Lukáš, Jaroslav Dvorský, Lucie Kašpárková, Pavol Spišský, Jitka Zerhauová, Michaela Várady, Lucie Hilscherová, Jószef Havasi, Tatiana Paľovčíková, Lenka Čermáková, Andrea Němcová…

Nedeľa 1. február 2015, 19.00, Národní divadlo
NÁRODNÍ DIVADLO MORAVSKOSLEZSKÉ OSTRAVA
Leoš Janáček VÝLETY PÁNĚ BROUČKOVY
dirigent: Jan Šrubař, réžia: SKUTR (Martin Kukučka, Lukáš Trpišovský),
účinkujú: Jorge Garza, Adam Zdunikowski, František Zahradníček, Jana Sibera, Alexandr Beň, Martina Šnytová, Yvona Škvárová, Martin Šrejma, Aleš Jenis, Josef Moravec, Ivan Kusnjer…

Piatok 6. február 2015, 19.00, Stavovské divadlo
SEVEROČESKÉ DIVADLO ÚSTÍ NAD LABEM
Giacomo Puccini TOSCA
dirigent: Miloš Formáček, réžia: Tomáš Pilař,
účinkujú: Luisa Albrecht nebo Valeriya Vaygant, Nikolaj Višňakov, Nikolaj Někrasov…

Sobota 7. február 2015, 19.00, Divadlo Komedie
ENSEMBLE OPERA DIVERSA
Ondřej Kyas, Pavel Drábek PONAVA (ZMIZELÉ ŘEKY)
dirigent: Gabriela Tardonová, réžia: Tomáš Studený,
účinkujú: Lucie Kašpárková, Aleš Janiga, David Vonšík, Jana Vondrů, Veronika Pacíková, Pavla Radostová…

Nedeľa 8. február 2015, 19.00, Národní divadlo
DIVADLO F. X. ŠALDY LIBEREC
Josef Bohuslav Foerster EVA
dirigent: Martin Doubravský, réžia: Linda Keprtová,
účinkujú: Lívia Obručnik Vénosová, Josef Moravec, Jitka Zerhauová, Svatopluk Sem…

Pondelok 9. február 2015, 19.00, Státní opera Praha
SLOVENSKÉ NÁRODNÉ DIVADLO BRATISLAVA
Giacomo Puccini BOHÉMA
dirigent: Friedrich Haider, réžia: Peter Konwitschny,
účinkujú: Tomáš Juhás, Pavol Remenár, Daniel Čapkovič, Jozef Benci, Eva Hornyáková, Andrea Vizvári…

Piatok 13. február 2015, 19.00, České muzeum hudby
ENSEMBLE DAMIAN
Tomáš Hanzlík SVĚT PODLE PLINIA, STRAŠNÁ TRAVESTIE O TĚHOTNÉM STAROSTOVI, ENDYMIO
réžia: Tomáš Hanzlík,
účinkujú: Filip Dámec, Šimon Hron, Jakub Janečka, Stefan Kunath, Bedřich Lévi, Carl Thiemt, Steve Wächter, Rostislav Baláž, Pavel Maška

Pondelok 16. február 2015, 19.00, La Fabrika
VCHOD (VÝZKUMNÉ CENTRUM HUDEBNÍHO / OPERNÍHO DIVADLA)
Bedřich Smetana HUBIČKA
dirigent: Ema Mikešová, réžia: Tomáš Studený, Marek Mokoš
účinkujú: Lucie Kašpárková, Lukáš Hacek, Aleš Procházka, Radka Hudečková, Roman Hoza, Aleš Janiga, Marta Reichelová…

Sobota 21. február 2015, 19.00, Divadlo Hybernia
NÁRODNÍ DIVADLO BRNO
Ivo Medek, Markéta Dvořáková ALICE IN BED
dirigent: Ondrej Olos, réžia: Rocc
účinkujú: Tereza Merklová Kyzlinková, Gabriela Vermelho, Hana Škarková, Jan Mikušek, Marek Olbrzymek, David Nykl, Otakar Blaha

Opera 2015 – sprievodné akcie

Popri hlavnom programe sa diváci môžu tešiť na niekoľko sprievodných akcií:

Tridsať minút pred každým predstavením sa vo foyeri príslušného divadla uskutoční úvodné slovo k inscenácii, titulu a vystupujúcemu súboru.

Štvrtok 12. február 2015, 17.00, Kino Aero
ORFEUS A EURYDIKA Filmové spracovanie opery Ch. W. Glucka, réžia: Ondřej Havelka, po projekcii diskusia s Ondřejom Havelkom a ďalšími tvorcami.

Nedeľa 15. február 2015, 19.00, Divadlo Na Prádle
AD HOC IL CONGELATORE
Scenár a texty piesní: Jan Duchek, dirigent: Lukáš Habanec

Stretnutie s niekoľkými inšpiratívnymi osobnosťami:
Beseda so Štefanom Margitom, 31. januára o 16.00 hod., Prevádzková budova Národního divadla
Nad Výlety páně Broučkovými pri klavíri s Robertom Jindrom, 1. február o 16.00 hod., Prevádzková budova Národního divadla
Ako sa darí opere na Slovensku (Beseda s riaditeľmi a šéfmi slovenských operných divadiel), 8. februára o 16.00 hod., Prevádzková budova Národního divadla
Beseda so šiestimi (!) kontratenoristami, 13. februára o 16.00 hod., České muzeum hudby

Vstup na všetky besedy je voľný.

www.festival-opera.cz

Pripravil: Ľudovít Vongrej
Zdroj: Opera 2015

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár