Výnimočný Simon Keenlyside ako Rodrigo vo Verdiho Donovi Carlovi na javisku Opery SND

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Opera SND pozýva na reprízu inscenácie Verdiho opery Don Carlo, v ktorej bude hosťovať umelec svetového mena – barytonista Simon Keenlyside v úlohe Rodriga. Príbeh milostného vzťahu kráľovnej Alžbety a španielskeho infanta Carla na pozadí vlády Filipa II. v réžii Diega de Breu zaznie pod taktovkou Martina Leginusa už v sobotu 18. januára 2020 o 18.00 h. v novej budove SND.

(reklamný článok, SND)

Don Carlo, jedna z najväčších Verdiho drám, v hudobnom naštudovaní Martina Leginusa a v réžii slovinského režiséra Diega de Breu, mala v Opere SND premiéru v októbri 2018. SND uvádza štvordejstvovú milánsku verziu z roku 1884 v talianskom jazyku, ktorú Verdi zredukoval pre divadlo La Scala z pôvodne päťdejstvovej verzie. Na javisku SND znie veľký operný aparát – v zbore účinkuje 70 spevákov a v orchestri viac ako 80 hudobníkov.

G. Verdi: Don Carlo, Opera SND, 2018, foto: Pavol Breier

„Verdiho Don Carlo je vo svojej téme veľmi epicky zostavený a zaoberá sa troma základnými témami vo svete, v ktorom žijeme – viera, vojna a láska. Keďže hovoríme o Verdim a období romantizmu, ide tu o veľmi zmyslové a intímne zabalenie týchto tém. Príbeh je veľmi aktuálny, pretože sa zaoberá problémami, ktorými žijeme aj dnes. Sú to napríklad otázky, či sa rozhodneme pre bezpečnosť alebo slobodu, no rozhodujeme sa najmä pre bezpečnosť,“ uviedol k svojej inscenácii režisér Diego de Brea.

V repríze inscenácie sa predstavia domáci aj hosťujúci umelci. Carlovho priateľa Rodriga, markíza Posu, stvárni v sobotu 18. januára 2020 hosťujúci barytonista Simon Keenlyside. Charizmatický umelec absolvoval svoj profesionálny sólový debut v roku 1987 v Štátnej opere v Hamburgu ako gróf Almaviva v Mozartovej Figarovej svadbe a dnes patrí k častým hosťom svetových operných scén v Londýne, Mníchove, New Yorku, vo Viedni a v iných.

Simon Keenlyside sa venuje aj piesňovému repertoáru, spolupracuje s prestížnymi orchestrami, na konte má ocenenia ako Laurence Olivier Award, Grammy Award, ECHO Klassik a mnohé ďalšie. K jeho aktuálnym operným zastávkam patrí londýnsky Royal Opera House, kde účinkuje ako Giorgio Germont v úspešnej inscenácii Verdiho opery La traviata režiséra Richarda Eyra, ktorá sa na javisko kráľovského operného domu pravidelne vracia už 25 rokov.

W. A. Mozart: Don Giovanni, Metropolitná opera New York, Simon Keenlyside (Don Giovanni), foto: Marty Sohl
G. Verdi: Rigoletto, Opera SND, 2018, Simon Keenlyside (Rigoletto), foto: Zuzana Fischerová

Na Slovensku sa Simon Keenlyside prvý raz predstavil v roku 2018 v titulnej úlohe Verdiho Rigoletta na scéne Opery SND. „Naozaj sa teším, že opäť prídem do Bratislavy. Ako Rigoletto som tu zažil krásne chvíle so svojimi trpezlivými kolegami. Don Carlo je, samozrejme, nádherný ansámblový kus. Najťažšie roly tu má Alžbeta a tenor, ale veľmi rád sledujem a počúvam všetkých kolegov, ako dosahujú výšiny týchto obrovských vokálnych výziev. Verdi napísal úžasnú hudbu aj pre Filipa a Rodriga. Dueto s kráľom Filipom má podľa mňa najbližšie k charakteru pôvodnej Schillerovej hry a zároveň je to veľmi silná a realistická scéna. Mladý idealista sa ocitne v rukách skúseného machiavelistického kráľa, ktorý ho krok za krokom dovedie až k jeho vlastnému koncu.

Ostatné časti Rodrigovej roly sú vo veľkej miere možno až príliš farbistým vyjadrením kresťanskej etiky. Myšlienka ,nikto neprejaví toľko lásky ako človek, ktorý položí život za svojho priateľa,ʻ má podľa mňa bližšie ku kresťanskej biblickej etike než k ústrednej téme Schillerovej hry, ale je to zaujímavá rola s patričnou dramatickou šírkou,“ uviedol k blížiacemu sa hosťovaniu v Opere SND Simon Keenlyside, ktorý úlohu Rodriga stvárnil v Hamburgu, Clevelande, Madride, Mníchove, vo Viedni, v Londýne, New Yorku a svoje majstrovstvo predstaví aj v Bratislave.

G. Verdi: Don Carlo, Royal Opera House Londýn, 2007, foto: ROH

K rôznym inscenačným výkladom diela dodáva: „Nemyslím si, že táto rola poskytuje veľa priestoru pre rozličné výklady povahy Rodriga v rôznych inscenáciách. Spievam ju už dlhé roky, ale zatiaľ som nezachytil odlišný pohľad na jej charakter. Azda len iný kostým a niekedy posun do iných čias, no dráma ostáva stále rovnaká. Jedného dňa mi možno ešte niekto ukáže iný spôsob stvárnenia… Teším sa, že v Opere SND opäť stretnem milých kolegov, zažijem dobré divadlo, zacítim otvorenú myseľ a priateľstvo. To všetko som cítil aj pri svojej prvej návšteve, takže som si čas so slovenským divadlom naozaj užíval.“ Viac o umelcovi nájdete na www.simonkeenlyside.info.

Na opätovné stretnutie so špičkovým barytonistom sa teší aj dirigent Martin Leginus, ktorý viedol predstavenie Rigoletta v roku 2018: „Simon Keenlyside je nespochybniteľne jednou z najväčších osobností operného sveta a jeho hosťovanie v Bratislave je pre Slovenské národné divadlo veľkým operným sviatkom. Jeho účinkovanie v Rigolettovi bolo pre mňa nezabudnuteľným zážitkom. Uchopenie charakterov jeho postáv a hudobná interpretácia sú premyslené do najmenšieho detailu, jeho pokorný a priateľský prístup ku kolegom je nákazlivý a vytvára čarovnú a tvorivú atmosféru pri skúškach. Všetci sa na Simona Keenlysida veľmi tešíme.“

G. Verdi: Don Carlo, Opera SND, 2018, Peter Mikuláš (Filipo II.), foto: Pavol Breier

Kráľa Filipa II. stvárni Peter Mikuláš, španielskeho infanta Dona Carla, syna Filipa II., Tomáš Juhás. Veľký inkvizítor zaznie v podaní Jozefa Benciho, kráľovnou Španielska Alžbetou z Valois bude Andrea Danková, dvornú dámu Alžbety princeznú Eboli stvárni Monika Fabianová, v úlohe Mnícha (Zjavenie Karola V.) sa predstaví Ján Galla a ďalší. Spoluúčinkuje orchester a zbor Opery SND.

Predstavenie začína o 18.00 hod. a pred ním sa o 17.15 hod. uskutoční Dramaturgický úvod.

www.snd.sk

Informovala: Zuzana Zajacová, Opera SND

PR článok

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár