Výročie svojho prvého účinkovania vo Viedni Plácido Domingo nemohol osláviť

0

Týždenný prehľad najnovších článkov

Prihlásením k odberu súhlasíte so zásadami ochrany osobných údajov. Z odberu sa môžete kedykoľvek odhlásiť.

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Viedeň – Španielsky tenor Plácido Domingo zrušil svoje včerajšie účinkovanie vo Viedni v predstavení Nabucca. Oznámila to Viedenská štátna opera. V predstavení ho nahradil srbský barytón Željko Lučić. V tomto mesiaci tak Domingo odvolal svoju účasť v tejto Verdiho opere už po tretíkrát, rovnako skončili aj predstavenia 10. a 14. mája.

Štátna opera bez bližšieho upresnenia oznámila, že Domingo zrušil svoje účinkovanie z vážnych rodinných dôvodov. Na facebookovej stránke speváka je umiestnená fotografia ako stojí pred nemocnicou v americkom štáte Massachusetts a text, ktorým ďakuje priaznivcom, že sa zaujímali o zdravotný stav jeho sestry. Bez uvedenia akýchkoľvek podrobností uvádza, že sestre už je lepšie a lekári ju pustia onedlho z nemocnice domov.

Tento týždeň mal byť pritom pre Plácida Dominga vo Viedni oslavným, pretože práve pred 48 rokmi vystúpil 19. mája 1967 v Štátnej opere po prvýkrát. Odvtedy Domingo na tejto scéne stvárnil 31 rôznych postáv a 11 opier sám dirigoval. Práve vo Viedenskej štátnej opere zažil aj najdlhší potlesk svojej kariéry, keď ho v roku 1991 po predstavení Otella vyvolali diváci na ďakovačke pred oponu 101 krát. Potlesk trval hodinu a dvadsať minút a zapísal sa do Guinessovej knihy rekordov.

Foto z prvého predstavenia Plácida Dominga vo Viedenskej opere, Don Carlo 19. máj 1967

Foto z prvého predstavenia Plácida Dominga
vo Viedenskej opere,
Don Carlo 19. máj 1967

Oslavovanie výročia prvého účinkovania tak bude musieť viedenská opera posunúť na neskoršiu dobu, nakoľko Domingo momentálne odvolal všetky svoje aktivity vo Viedni. Zrušil aj svoju účasť aj v projekte viedenskej Štátnej opery ,,Pop meets opera” kde mal 17. mája spoločne účinkovať na jednom pódiu s Conchitou Wurst -víťazkou súťaže Eurovízie za rok 2014, a s ansámblom ,,The Filharmonics” – projektom slovenského huslistu Tibora Kováča. V programe, kde sa na pôde Viedenskej štátnej opery stretávajú na jednom pódiu slávni operní speváci so spevákmi populárnej hudby, ho nahradil peruánsky tenor Juan Diego Flórez.

Juan Diego Flórez, Conchita Wurst v projekte Pop meets opera

Juan Diego Flórez, Conchita Wurst v projekte Pop meets opera

Zakladateľ projektu The Filharmonics Tibor Kováč z Levíc. Na snímke s Billom Clintonom.

Zakladateľ projektu The Filharmonics
Tibor Kováč z Levíc.
Na snímke s Billom Clintonom.

Začiatkom apríla Domingo zo zdravotných dôvodov zrušil svoje účinkovanie v Metropolitnej opere v New Yorku len 30 minút pred predstavením – písali sme o tom TU…

Pripravil: Peter Bleha

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Avatar

spravodajca a publicista

Zanechajte komentár